Už je to rok, čo nám zákerný vírus SARS CoV-2 obrátil život naruby a pred medicínsku vedeckú obec postavil nové výzvy. Kým jedna jej časť sa venuje účinnej vakcíne a ďalšia pracuje na vývoji liekov na jeho zneškodnenie, časť vedcov v súvislosti s pandémiou stavila na výskum mikroživín s cieľom zistiť, či jednotlivé výživné látky, ak sú použité cielene, môžu prispieť k profylaxii choroby alebo v prípade jej vypuknutia zmierniť priebeh infekcie COVID-19, a zabrániť tak vážnym následkom alebo dokonca smrti pacientov.
Odborníci napovedajú, že zásadnú úlohu pri ochrane nášho zdravia pred novým vírusom korony by mohli zohrávať aj mikroživiny s antioxidačným účinkom, keďže ich dostatočné zastúpenie v našom organizme posilňuje obranné mechanizmy nášho tela. Vo viacerých svetových laboratóriách boli preto mnohé vitamíny a minerály s antioxidačnými vlastnosťami v rámci nových klinických štúdií podrobené ďalšiemu výskumu, ktorý sa zameriaval na lepšie objasnenie empiricky potvrdených účinkov týchto výživných látok práve v súvislosti s novoobjavenými civilizačnými ochoreniami, vrátane ochorení vyvolávanými koronavírusmi.
Vitamín D v nasadení proti votrelcom
Jednou z najvýznamnejších mikroživín z tohto hľadiska je vitamín D. Už jeho mierny nedostatok sa môže prejavovať oslabením imunitného systému a jeho zníženou schopnosťou bojovať s infekciami.
Pri zvyšovaní hladiny vitamínu D v krvi je dôležitý hlavne slnečný vitamín D3 – cholekalciferol. Ak je ho dostatok v krvnom riečisku, T bunky, najdôležitejší článok imunitného systému, sa „ozbroja” a začnú vyhľadávať votrelcov, ktorých zničia a z tela vylúčia. Imunitná reakcia vyžaduje teda prítomnosť vitamínu D3.
Nedávno zverejnené výsledky štúdie medzinárodnej skupiny vedcov naznačujú, že riziko ochorenia a úmrtia na COVID-19 klesá práve so zvyšujúcou sa hladinou vitamínu D, keďže tento vitamín v slizniciach dýchacích ciest aktivuje produkciu látok so schopnosťou ničiť baktérie a vírusy, vrátane vírusu SARS-CoV-2, pôvodcu ochorenia COVID-19. Štúdia španielskej pneumologičky Marty Castillo1 ukázala, že z 50 pacientov postihnutých ochorením COVID-19, ktorým bol podávaný vitamín D, iba jeden skončil na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Z kontrolnej skupiny pacientov, ktorým nebol podávaný vitamín D, však intenzívnu starostlivosť potrebovalo až 50 percent. Aj ďalšie štúdie uskutočnené nezávisle od seba v 20 krajinách Európy, USA a Číne2,3,4 naznačili, že s nižšími hladinami, predovšetkým vitamínu D v populácii sa spája vyššie riziko ochorenia na COVID-19 či jeho ťažší priebeh. Na nespochybniteľný súvis medzi vyššími hladinami cirkulujúceho vitamínu D a ľahším priebehom ochorení na koronavírus poukazuje i skríning takmer 200 000 pacientov zo všetkých štátov USA5.
Štúdie teda signalizujú, že u ľudí s dostatočnou hladinou vitamínu D v krvi je výrazne nižšie riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19, a tiež nižšie riziko úmrtia na toto ochorenie. COVID-19 totiž u niektorých pacientov spôsobuje nadmernú zápalovú reakciu organizmu, známu ako cytokínová búrka. Tá prispieva k poškodzovaniu orgánov napadnutých vírusom a zhoršuje tak priebeh ochorenia. Vitamín D pomáha regulovať zápalovú reakciu organizmu, znižuje hladinu prozápalových faktorov a môže prispievať k ľahšiemu priebehu a nižšiemu riziku úmrtia na COVID-19.
Nedostatok vitamínu D sa nadpriemerne vyskytuje pri určitých chorobách, akými sú cukrovka 2. typu, obezita a hypertenzia, ktoré zároveň zvyšujú riziko ochorenia COVID-19 a jeho ťažký priebeh, často si vyžadujúci intenzívnu starostlivosť. To znamená, že táto riziková skupina by z prísunu vitamínu D mohla veľmi profitovať. Ohrození nedostatkom tohto vitamínu sú však i starší ľudia, ktorých imunitný systém už nefunguje tak dobre, ako by mal, a znižujú sa u nich tiež možnosti syntézy vitamínu D.
Terapia vitamínom C
Výskumy nových terapeutických prístupov zahrnujú aj terapiu vitamínom C, ktorou sa zaoberajú viaceré pracovné skupiny po celom svete. Účinok rôznych aplikácií vitamínu C sa skúma ako spôsob profylaxie, ale aj liečby choroby COVID-19. Podľa aktuálnych dát z odborných štúdií vitamín C pôsobí bez významných vedľajších účinkov na rôzne patofyziologické procesy infekcie SARS-CoV-2.
Vitamín C síce telu nedodáva energiu, ale je nevyhnutný pre jeho základné funkcie. K nim patrí bunkový metabolizmus a imunitný systém. To znamená, že telo potrebuje vitamín C, aby sa bránilo pred infekciami. Ako antioxidant bunky nielen chráni, ale v prípade infekcie prechádza do útoku proti nežiaducim mikroorganizmom. Stimuluje migráciu imunitných buniek, takzvaných neutrofilov, do miesta infekcie, podporuje fagocytózu (likvidáciu bunkového odpadu) a ničenie patogénov.
Niektorí výskumníci tento vitamín považujú za prostriedok na podporu liečby závažných zápalových procesov a podľa ďalších štúdií by vo veľmi vysokých dávkach mohol pomôcť zlepšiť stav pacientov na JIS6. Ako terapia pre SARS-CoV-2 sa vitamín C môže používať vo všetkých fázach vírusovej infekcie. Vďaka svojmu imunomodulačnému účinku znižuje závažnosť infekcie a skracuje pobyt v nemocnici u hospitalizovaných pacientov.
Podobne ako pri vitamíne D by mali diabetici, starší ľudia a ľudia trpiaci obezitou venovať osobitú pozornosť dostatočnému príjmu vitamínu C, aby neriskovali jeho nedostatok, ktorý okrem iného vedie k zvýšenej náchylnosti na infekcie. Pre terapeutický účinok sú potrebné vyššie dávky. Prínos podávania vysokých dávok vitamínu C, ktorých účinok pravdepodobne spočíva vo zvýšení okysličovania organizmu u pacientov postihnutých ochorením COVID-19 a ich následnej rýchlejšej regenerácii potvrdila i pilotná štúdia USA a čínskych imunológov7, vyhodnotená v týchto dňoch. Vysokej dávky sa netreba obávať, pretože je neškodný a pri predávkovaní sa vylučuje močom.
Odborníci poukazujú na potrebu vyšetrovať koncentráciu týchto vitamínov v krvi a zdôrazňujú nevyhnutnosť dbať počas celého roka o ich primerané dopĺňanie, najlepšie v čistej prírodnej forme, napríklad v kanadských doplnkoch výživy Jamieson. Prípravky sú farmaceuticky testované na zaručenie účinnosti a absolútnej klinickej čistoty – vďaka programu 360 Pure, ktorým spoločnosť Jamieson zaviedla do výrobnej praxe najnáročnejšie štandardy, podlieha totiž každý výživový doplnok z jej produkcie až 360 patentovaným krokom kvality. Výrobné postupy a kontrolné testy zabezpečujú maximálnu aktivitu a biologickú dostupnosť účinných látok. Najmodernejšia technológia biologicky aktívne látky chemicky nemení a nezbavuje prirodzených vlastností.