Problémy so zväčšenou prostatou u mužov sa začínajú napríklad častým nočným močením. K tomu sa pridáva dlhší čas močenia, slabší prúd moču, alebo majú pretrvávajúci pocit nevyprázdneného močového mechúra. Niektorí muži si však problém s prostatou nechcú pripustiť a neliečia sa, napriek tomu, že toto ochorenie významne ovplyvňuje kvalitu ich života a môže sa postupne zhoršovať. Vzhľadom na to, že postihuje mužov najmä po 50. roku života, pre mnohých je chirurgické odstránenie zväčšenej prostaty rizikom. Novinkou v liečbe tohto ochorenia je aplikácia vodnej pary do prostaty – minimálne invazívny zákrok, ktorý sa dá realizovať ambulantne, v lokálnej anestézii, takmer bezbolestne.
I keď je mužská prostata stále vnímaná skôr ako citlivá téma, o ktorej sa nahlas nehovorí, pochopenie dôležitosti tohto orgánu a poznanie rizík spojených s prostatou pomáhajú lepšie predchádzať možným závažným zdravotným komplikáciám. Prostata je súčasťou mužského pohlavného ústrojenstva. Ide o žľazu nachádzajúcu sa pod močovým mechúrom a jej hlavnou funkciou je tvorba tekutiny, ktorá je potrebná na zabezpečenie ideálneho prostredia pre spermie. Okrem toho, prostata obklopuje aj močovú rúru, ktorá odvádza moč von z tela. Pri narodení dosahuje prostata veľkosť hrášku, v dospelosti zvykne mať tvar a veľkosť gaštana. S pribúdajúcim vekom má však tendenciu ďalej sa zväčšovať a v starobe môže dosahovať veľkosť tenisovej loptičky alebo pomaranča, čo predstavuje nemalé zdravotné komplikácie a zhoršenú kvalitu života.
Problémy s prostatou sú súčasťou mužského starnutia a ich intenzita sa s pribúdajúcim vekom stupňuje. Medzi ochorenia tejto mužskej žľazy patria zápal alebo infekcia, rakovina prostaty a nezhubné zväčšenie prostaty. Najčastejšie vyskytujúcim sa ochorením je práve spomínané nezhubné zväčšenie prostaty nazývané aj benígna hyperplázia prostaty. Vekom sa mužská prostata rozrastá do miest, ktoré sa však spolu s ňou nezväčšujú. Spôsobuje tým tlak na močovú rúru, čím vzniká prekáža v odtoku moču. „Spočiatku sa močový mechúr snaží vyrovnať prekážku intenzívnymi sťahmi. Neskôr stráca elasticitu, úplne sa nevyprázdni a zostáva v ňom zvyškový moč. Vo vyššom veku pribúdajú k príznakom nezhubného zväčšenia prostaty aj urgentné a prerušované močenie, slabý prietok moču či pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra,“ hovorí urológ doc. MUDr. Stanislav Žiaran, PhD, MPH, FEBU.
Narúša kvalitu života
Zväčšovanie prostaty sa začína vo veku okolo 40 rokov, výskyt spomínaného ochorenia narastá po 50. roku života a zápasí s ním až 40 % mužov nad 80 rokov. Nie je tajomstvom, že mnoho mužov príznaky tohto ochorenia ignoruje a návštevu urológa odkladá. Napriek tomu, že nejde o život ohrozujúce ochorenie, významne ovplyvňuje kvalitu života pacientov. Platí však, že čím skôr sa ochorenie diagnostikuje a začne liečiť, tým jednoduchší priebeh bude mať. Počas vyšetrenia urológ pacientovi najskôr položí viacero otázok, potom cez konečník preskúma veľkosť a tvar prostaty. Súčasťou vyšetrenia sú krvné testy, digitálne vyšetrenie prostaty, ultrazvuk či cystoskopia. V prípade, že pacientovi bola diagnostikovaná zväčšená prostata, liečba závisí od viacerých faktorov. V počiatočných štádiách môže pomôcť úprava životosprávy, ktorá zahŕňa ukončenie konzumácie alkoholu, kofeínu či napríklad zvýšenie fyzickej aktivity.
Nová účinná metóda
Ak zmena životného štýlu nestačí, na rad prichádza medikamentózna liečba. Urológ môže pacientovi predpísať lieky na liečbu príznakov zväčšenej prostaty, urgentnú inkontinenciu moču, ale využívajú sa aj rastlinné extrakty. Podľa závažnosti ochorenia môže lekár pacientovi odporučiť aj chirurgický zákrok, pri ktorom sa prostata alebo jej problematická časť odstráni. Pri klasických operačných postupoch, pri ktorých sa vyžaduje celková anestézia sú rozhodujúcimi faktormi vek a zdravotný stav. „Vzhľadom na to, že ľudia vo vyššom veku trpia mnohými inými chronickými ochoreniami, riziko operačného zákroku je vysoké a chirurgická liečba teda nie je v mnohých prípadoch možná,“ približuje doc. MUDr. Stanislav Žiaran, PhD, MPH, FEBU. Moderná doba a vedecký pokrok však prinášajú pacientom nádej v podobe minimálne invazívneho zákroku. Novinkou v liečbe nezhubného zväčšenia prostaty je systém Rezūm – aplikácia sterilnej vodnej pary do prostaty.
Technológia Rezūm je v súčasnosti najmenej invazívnou metódou liečby nezhubného zväčšenia prostaty. Zákrok sa realizuje v lokálnej anestézii a za ambulantných podmienok. Môže ho teda podstúpiť aj tá skupina pacientov, pre ktorú by celková anestézia bola zdravotným rizikom. Výkon vedie k zmenšeniu prechodovej zóny prostaty, zmierneniu symptómov ochorenia spojených s močením a celkovému zlepšeniu prietoku moču. „Pod optickou kontrolou a v sterilných podmienkach je pacientovi cez močovú trubicu zavedený aplikátor Rezūm. Lekár si následne vyberá miesta na aplikáciu vodnej pary do zväčšených prostatických lalokov. V deväťsekundových intervaloch systém aplikuje vodnú paru, ktorá sa dostáva k bunkám zväčšenej prostaty,“ vysvetľuje doc. MUDr. Stanislav Žiaran, PhD, MPH, FEBU. Aplikácia vodnej pary pomocou systému Rezūm trvá len niekoľko minút, samozrejme v závislosti od veľkosti prostaty, ale aj skúsenosti operatéra. Rezūm dokáže ošetriť aj prostatu s mediálnym – stredovým lalokom.
Dostupnosť aj na Slovensku
Vplyvom tepla dochádza k poškodeniu prostatických buniek. V prvých týždňoch po zákroku teda môže byť tkanivo zväčšenej prostaty opuchnuté, v dôsledku zápalovej reakcie na odumierajúce bunky. Po aplikácii vodnej pary však podľa štúdií neboli pozorované závažné nežiaduce účinky. Akútna fáza zápalovej reakcie trvá približne štyri týždne, aj počas nich je však pacient schopný normálne fungovať, v porovnaní s chirurgickým zákrokom, po ktorom je rekonvalescencia pacienta výrazne dlhšia, náročnejšia a bolestivejšia. Túto minimálne invazívnu metódu môžu podstúpiť pacienti s nezhubným zväčšením prostaty, ktorí nemajú močovú infekciu alebo rakovinu prostaty. V USA sa systém Rezūm využíva od roku 2015, postupne sa však metóda dostala aj do Európy, a dnes je už prístupná aj pacientom na Slovensku.