Svalové kŕče sú nepríjemný bolestivý stav, ktorý zažil prakticky každý z nás. Príčiny ich vzniku sú rôznorodé, rovnako ako aj ich rozsah. Najčastejšie však sprevádzajú akútne či chronické svalové preťaženie a deficit minerálov. Najbežnejšie sa objavujú kŕče dolných končatín alebo chrbtového svalstva.
Kŕče má na svedomí zväčša znížená hladina niektorých minerálov, najmä draslíka, horčíka a vápnika, pri nedostatočnom prívode kvalitných tekutín v priebehu záťaže a po naj, absencia niektorých vitamínov skupiny B či vitamínu E. Môže však ísť aj o prejav ochorení (napríklad ischemickej choroby dolných končatín, žilovej nedostatočnosti, neurologických ochorení, zníženej funkcia štítnej žľazy ..) či nežiaduci vedľajší účinok niektorých liekov (na odvodnenie, neuralgické problémy či na krvný tlak a znižovanie cholesterolu). Silné stiahnutie svalstva môže byť tiež signálom chorobne vyklenutých medzistavcových platničiek s útlakom nervových koreňov, svalového ochorenia (myopatia), začínajúcej cukrovky, alebo užívania návykových látok (dopingové produkty, alkohol, antidepresíva). Ďalšou možnou príčinou sú ale napríklad aj kŕčové žily. V takom prípade sa svalové kŕče najčastejšie objavujú v pokoji alebo v spánku, bývajú sprevádzané pocitom unavených nôh, niekedy aj opuchmi a jasne viditeľnými rozšírenými žilami presvitajúcimi pod kožou. Ich spúšťačom môžu byť aj takzvané vnútorné kŕčové žily, čo sú rozšírené hlboké žily, ktoré nie sú však zrakom viditeľné.
Pri kŕčoch svalov dolných končatín sú zväčša atakované svaly v oblasti lýtok, v menšej miere svaly stehien, najmä na zadnej strane, čo často súvisí s ich skrátením či nerovnovážnym zaťažením. V oblasti chrbtových svalov bývajú najčastejšie postihnuté svaly šije alebo bedrovej oblasti. Vzniknuté ťažkosti sú buď dôsledkom nedostatočného krvného zásobenia pracujúceho svalu potrebnými živinami alebo poruchou odplavovania odpadových látok, ktoré vznikajú pri svalovej práci. Je to vlastne akási ochrana pred ďalším poškodením svalu. Ak opomenieme nepríjemne vnímanú bolesť, tak kŕče tohto druhu väčšinou rizikové nie sú a po náprave (odstránení príčiny ich vzniku) väčšinou ani netrvajú nebezpečne dlho.
Ako sa pred svalovými kŕčmi chrániť?
V rámci prevencie svalových kŕčov je nevyhnutná primeraná pohybová aktivita (vhodné sú chôdza, jazda na bicykli, plávanie), zníženie nadváhy, diétne opatrenia (obmedzenie nadmerného príjmu alkoholu, kávy, fajčenia). V prípade skrátenia svalov na dolných končatinách pomáha ich naťahovanie. Odporúča sa absolvovať tiež podologické vyšetrenie, ktoré posúdi stav nožnej klenby – jej vychýlenie z normálu môže byť jednou z príčin svalových kŕčov dolných končatín. Pri kŕčoch chrbtového svalstva pri svalovej dysbalancii môže pomôcť fyzioterapia. Základom ochrany pred svalovými kŕčmi je však dostatočný pitný režim a dopĺňanie chýbajúcich živín, predovšetkým minerálov (ich hladiny možno zistiť z odberu krvi).
Účinná pomoc čistých prírodných látok
Na prevenciu a odstránenie kŕčov je vhodné siahnuť po nasledovných nutrientoch:
DRASLÍK (kálium, potassium) v súčinnosti so sodíkom (nátrium) reguluje hospodárenie s vodou v organizme. Porucha rovnováhy týchto dvoch navzájom sa doplňujúcich minerálov spôsobuje defekty pri vedení vzruchov nervovými a svalovými vláknami, čo často vyúsťuje až do svalových kŕčov. Spotrebu draslíka zvyšujú jednako mentálny aj fyzický stres, ako aj nadmerná fyzická aktivita spojená s výrazným potením, časté pobyty v saune, nesprávny pitný režim či chrípkové ochorenia spojené s hnačkami a zvracaním. Dôsledkom je neprirodzený nárast krvného tlaku, dochádza k poruchám srdcového rytmu, činnosti štítnej žľazy, objavujú sa ospalosť a svalové kŕče. Zásoby draslíka klesajú aj pri chronickom popíjaní kávy a nízkej hladine cukru v krvi. Odporúčaná denná dávka draslíka je 2 až 4 gramy, pri väčšej záťaži až 6 gramov. Jeho extrémna konzumácia (nad 12 gramov/deň) prináša výrazný pokles krvného tlaku, brnenie a mravčenie v končatinách, ako aj vážne ohrozenie práce srdca – až náhle zastavenie jeho činnosti. Podľa posledných výskumov dodať draslík do krvi a tkaniva rovnomerne na dlhší čas umožňuje systém postupného uvoľňovania. Uplatňuje sa aj pri prírodnom výživovom doplnku Jamieson Draslík 100 mg s postupným uvoľňovaním. Vďaka unikátnej technológii sa tento dôležitý minerál uvoľňuje do organizmu počas dňa cca 9 hodín. Jeho výhodou je tak priebežné vstrebávanie, čo znásobuje jeho účinnosť. Hodnotné patentované zloženie prispieva tak k optimálnej činnosti nervového systému i svalov a zároveň tiež k udržaniu správnej hladiny krvného tlaku. Na podporu optimálnej činnosti nervového systému a svalov je v lekárňach k dispozícii aj Draslík 50 mg.
HORČÍK (magnézium) je minerál potrebný na zlepšovanie príjmu vápnika, vitamínu C, fosforu, sodíka a draslíka. Aktivita magnézia sa spája najmä s hormonálnou, nervovou a svalovou činnosťou a je veľmi dôležitá pre uvoľňovanie energie. Bez prítomnosti horčíka nedokáže prebehnúť množstvo procesov v našom tele – či už je to rozklad a vstrebávanie základných živín, štiepenie svalových cukrov na energiu, spracovávanie tukov alebo syntéza bielkovín. Horčík umožňuje uvoľnenie a sťahovanie svalstva, čím pomáha v prevencii vzniku kŕčov. Udržiava v dobrom stave obehový systém a označuje sa tiež ako antidepresívny protistresový srdcový minerál. V kombinácii s vápnikom pôsobí ako prirodzený upokojujúci a regeneračný prostriedok. Dlhodobejšie chýbajúci prísun horčíka do organizmu môže vyvolávať príznaky podobné chronickej únave. Strava väčšinou nie je dostatočne bohatá na obsah horčíka, preto je vhodné dopĺňať si ho výživovými doplnkami.
Odporúča sa prijímať ho v dobre vstrebateľnej organickej forme, ktorá zabezpečuje jeho vysokú využiteľnosť, teda príjem čo najvyššieho množstva horčíka organizmom. V tejto forme je v lekárňach dostupný napríklad v prípravkoch Magnézium 100 mg (citran, fumaran, jablčnan, jantaran), Magnézium 250 mg (glukónan, mliečnan) či Magnézium prášok na rozpustenie na báze optimálne vstrebteľného bisglycinátu – vhodný je najmä pre športovcov.
Doplnky výživy s obsahom horčíka sa neodporúča užívať po jedle, pretože neutralizujú žalúdočnú šťavu a môžu sťažiť tráviace procesy.
Kvalitu účinku horčíka zvyšuje jeho vyvážená kombinácia s vitamínom E a vitamínmi B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (PP, niacín), B5 (kyselina pantoténová), B6 (pyridoxín):
VITAMÍN E (tokoferol) je dôležitý antioxidant, pomáha predchádzať vzniku kŕčových žíl (varixov). Je významnou podporou tvorby červených krviniek a napomáha regenerácii a rehabilitácii svalov po úrazoch. Priaznivo pôsobí pri odďaľovaní únavy a vzniku kŕčov. Spolupôsobí pri látkovej premene cukrov. Má ochranný vplyv na srdcový sval a nervové tkanivá. Jeho nedostatok má dopad na zníženie výkonnosti a citlivosť svalstva na bolesť.
VITAMÍN B1 (tiamín) pomáha opravovať poškodené nervové vlákna a povoľuje tak spazmu medzirebrových svalov – vďaka tomu priaznivo vplýva na uvoľnenie kŕčov svalového korzetu chrbtice. Spolu s vitamínmi B6 a B12 má tiež analgetické vlastnosti.
VITAMÍN B2 (riboflavín) je dôležitý ako súčasť dýchacích enzýmov, podporuje premenu bielkovín, tukov a cukrov, chráni a udržuje sliznice, je dôležitý pre dobrý zrak. Jeho deficit spôsobuje oslabenie organizmu, zápaly ústnej dutiny a jazyka, ústnych kútikov, očné ochorenia, slzenie, zmeny na koži a vznik kŕčov.
VITAMÍN B3 (niacín, kyselina nikotínová, protipelagrický vitamín - PP) je nevyhnutný pre metabolizmus všetkých živín, udržiava chuť do jedla, znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi. Jeho absencia spôsobuje nechutenstvo, depresie, bolesti hlavy, kožné zmeny, hnačky (týmito prejavmi sa vyznačovalo ochorenie pelagra) a svalové kŕče.
VITAMÍN B5 (kyselina pantoténová) zvyšuje odolnosť voči infekciám, únave a stresu, urýchľuje hojenie rán, napomáha predchádzať vráskaveniu a šupinateniu pokožky. Podporuje činnosť nadobličiek a tvorbu látok regulujúcich nervovú činnosť. Je dôležitý pre svalovú činnosť. Pri jeho nedostatku môže dôjsť k črevným a žalúdočným poruchám, bolestiam hlavy, únave, pohybovým ťažkostiam a svalovým kŕčom.
VITAMÍN B6 (pyridoxín) pôsobí v prevencii depresívnych stavov a ovplyvňuje vysokú pracovnú intenzitu. Jeho nedostatok môže viesť ku svalovým kŕčom, môžu sa dostaviť depresie, únava, nevoľnosť a málokrvnosť (anémia).
V rámci ochrany pred svalovými kŕčmi je potrebné dbať aj o správnu činnosť nervového systému – tu patrí dôležitá úloha ďalším vitamínom skupiny B, vitamínu B9 (kyselina listová) spolu s vitamínom B12. Sú akýmisi dvojčatami medzi vitamínmi. Vyskytujú sa takmer vždy spolu. Predstavujú duo, ktoré výrazne pôsobí na uchovanie zdravých nervov. Bez ich dostatku sú nervy akoby obnažené. Na ich deficit upozorňujú varovné symptómy v končatinách – mravčenie, tŕpnutie až po kŕče.
Spomínanými vitamínmi radu B nás až 9 hodín dokáže zásobiť Jamieson B–komplex 100 s postupným uvoľňovaním. Vďaka obsahu 10 najdôležitejších vitamínov skupiny B má zároveň pozitívny vplyv na celkovú látkovú výmenu, nervový systém, funkciu pečene a tvorbu červených krviniek. Navyše organizmu pomáha vytvárať energiu a uvoľňuje stres. Stačí použiť jednu tabletu obdeň, pri varovných symptómoch v končatinách preventívne každý deň.
VÁPNIK (kalcium) je súčasťou všetkých telesných tekutín. Reguluje funkciu bunečných membrán, ovplyvňuje zrážanlivosť krvi, prenos nervových vzruchov, kontraktilitu svalových vlákien. Je v rovnováhe s fosforom (resp. s fosforečnanmi), jeho hladinu ovplyvňuje aj nenahraditeľný vitamín D v dostatočnom množstve. V letnej strave je, s ohľadom na vyššie straty potením, dýchaním a močením, dôležité zabezpečiť jeho dostatočný príjem. Jeho nedostatok môže spôsobiť únavové zlomeniny a svalové kŕče. Pre vstrebávanie vápnika z čreva je nevyhnutná prítomnosť vitamínu D3, ktorý umožňuje aktívny transport vápnika črevnou sliznicou do krvi. Nevyhnutný prísun vápnika spolu s horčíkom a vitamínom D3 zabezpečuje napríklad aj kombinácia týchto živín v prírodnom prípravku Vápnik + horčík s vitamínom D3 (333 mg/167 mg/200 IU) či vysoko účinný kalciový doplnok výživy Vápnik s vitamínom D3 (600 mg/400 IU) v ľahko prehĺtateľných tabletách a tiež Horčík s vitamínom D3 (500 mg/500 IU).
Chladivá terapia krémami a gélmi
Ochranu pred svalovými kŕčmi, úľavu od bolesti a zlepšenie krvného obehu možno dosiahnuť aj aplikáciou chladivých krémov a gélov na pokožku:
ICE POWER HOT WARM GEL s prehrievajúcim účinkom aktivuje uvoľnenie svalovej stuhnutosti po fyzickom preťažení alebo kŕčových stavoch. Zároveň dobre pôsobí pri rannej stuhnutosti kĺbov, ktorá môže byť prítomná pri začínajúcej degenerácii chrupaviek a rôznych poúrazových stavoch. Osviežuje činnosť šliach a väzív. Dobre účinkuje pri nedostatočne prekrvených „studených“ prstoch na nohách a rukách.
Veľmi dobrý účinok na prevenciu vzniku kŕčov a na úľavu bolesti pri kŕčoch i svalových zraneniach majú nové kombinácie krémov a gélov s glukozamínom, chondroitínom, ako aj s MSM (metylsulfonylmetánom), napríklad v prípravkoch ICE POWER PLUS GEL S MSM či ICE POWER ARTHRO CREAM. Gél s obsahom MSM zmierňuje bolesti nielen pri kŕčoch, ale vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam aj pri zápale svalov a šliach. Obsah glukozamínu, chondroitínu a protizápalového MSM v ARTHRO kréme pomáha pri kŕčoch, trápení s bolestivými kĺbmi, šľachami a celkovo pri problémoch pohybového aparátu. Obsiahnuté účinné látky prinášajú úľavu aj pri dlhodobo pretrvávajúcich ťažkostiach.
Pozoruhodné je využitie účinkov pôsobenia magnézia vo forme krému v prípravku ICE POWER MAGNESIUM IN STRONG CREAM. Horčík sa po lokálnej aplikácii a opakovanom používaní postupne uvoľňuje a významným spôsobom vyživuje bunky všetkých svalových skupín, chráni ich pred záťažovým stresom a pozitívne pôsobí na ich regeneráciu po nadmernej záťaži. Pomáha predchádzať svalovým kŕčom, podporuje upokojenie svalového tkaniva a relaxáciu svalov a kĺbov. V rekonvalescencii po svalových úrazoch zlepšuje a urýchľuje návrat svalovej sily a pružnosti do pôvodného stavu, ako pred poškodením. Je dostupný v lekárňach (v 80 g a 300 g baleniach) a je vhodným doplnkom terapie v kombinácii s doplnkami výživy s obsahom horčíka i iných absentujúcich minerálov.
Relaxačná terapia soľou z Mŕtveho mora
Balzamom na pohybový aparát sú tiež vaňové kúpele s obsahom soli z Mŕtveho mora. Vďaka vysokej koncentrácii minerálnych látok – draslíka, magnézia, sodíka, vápnika, brómu, jódu a iných dôležitých minerálov, ktoré tvoria viac ako 30 % objemu Mŕtveho mora, dochádza počas nich k svalovej relaxácii. Prítomné minerály sa povrchovo vstrebávajú, poskytujú výživu stuhnutým svalovým tkanivám a kĺbom a pozitívne tak pôsobia na ich regeneráciu – zlepšujú ich aktívnu i pasívnu pohyblivosť.
V prípade pretrvávajúcich ťažkostí je vhodné sa obrátiť na všeobecného lekára, ktorý následne na základe doplňujúcich vyšetrení v cievnej, chirurgickej alebo neurologickej ambulancii, zvolí liečbu svalových kŕčov podľa príčiny ochorenia, ktoré tento jav spôsobuje.
MUDr. Pavel Malovič