„Nekašlite“ na kašeľ

Kašeľ nie je choroba, ale príznak. Netreba ho však podceňovať. Čo nám dokáže povedať? Stupnica od jemného vytrvalého odkašliavania až do prudkého dráždivého kašľa, ktorý nám ide „roztrhnúť pľúca“. S chladnejšími dňami a vyšším výskytom infekčných ochorení nadobúda „kašľový koncert“ v našom okolí na rozmanitosti aj intenzite. Napriek tomu, že kašeľ nie je ochorenie, ale len príznak iných ochorení, nemali by sme ho bagatelizovať a podceňovať.

 

Prečo kašleme?

 

Kašeľ je prirodzený obranný reflex organizmu, ktorého centrum sa nachádza v predĺženej mieche. Kašľom sa telo usiluje očistiť dýchacie cesty, udržiavať ich priechodné a odstraňovať z nich patologické produkty a cudzie telesá. Kašeľ zaniká spolu s príčinou dráždenia, prípadne s krátkym časovým oneskorením.

 

  • Kašeľ je pomerne častým príznakom, ktorého príčinou je dráždenie dýchacích ciest alebo príčiny ležia mimo dýchacích ciest (napr. závažné ochorenia ako cystická fibróza, ochorenia srdca, refluxná choroba žalúdka, psychogénny kašeľ).
  • Dráždivé látky môžu byť baktérie, vírusy, znečistenie alebo alergény.
  • Až 75 % prípadov kašľa je pripisovaný infekcii dýchacích ciest.

 

Dráždenie dýchacích ciest: Býva spôsobené infekciami dýchacích ciest. Pri infekčných zápaloch v riasinkovom epiteli dolných dýchacích ciest  sa zvýši tvorba hlienov, ktorých sa organizmus zbavuje kašľom.

 

Medzi najčastejšie infekcie dolných dýchacích ciest patria akútne aj chronické zápaly priedušnice a priedušiek vírusového a bakteriálneho pôvodu, ktoré môžu pri nedostatočnej liečbe prerásť do zápalu pľúc a pohrudnice.

 

Kašeľ sprevádza aj ochorenia horných dýchacích ciest- vírusovú nádchu, akútne a chronické bakteriálne faryngitídy (zápal hltana) a laryngitídy (zápal hrtana).

 

Kašeľ býva sprievodným javom iných závažných infekcií: čierny kašeľ, osýpky, tuberkulóza pľúc a pod.

 

Viete, že?

Epitel povrchu slizníc dýchacích ciest neustále produkuje malé množstvo hlienu. Ak sa do organizmu dostanú vírusy, baktérie, dráždivé, či nebezpečné látk, receptory horných aj dolných dýchacích ciest reagujú zvýšenou tvorbou hlienu, ktorý postupne hustne a zostáva na stenách dýchacích ciest. Organizmus sa obranným reflexom usiluje cudzorodé látky a nadmerný hlien odstrániť kašľaním, a tým  dýchacie cesty vyčistiť.    

 

Kašeľ je niekedy prirodzenou neškodnou reakciou na pobyt v prašnom prostredí, niekedy však môže byť príznakom vážneho ochorenia nielen dýchacích ciest. Je preto dôležité jeho výskyt nepodceňovať.

 

Viete, že?

Pri kašli opúšťa stlačený vzduch dýchacie cesty niekedy rýchlosťou vyššou ako 900 km/h (rýchlejšie ako hurikán)? 

 

 

Kašeľ sa nevyhýba nikomu...

Aj keď sa kašeľ objavuje vo všetkých vekových skupinách, najčastejšie postihuje najmä tých najslabších: deti a staršie osoby. Jeho výskyt sa zvyšuje v mestských oblastiach alebo počas vrcholov znečistenia ovzdušia. Zdravé deti majú zvyčajne 7 až 10 epizód infekcie horných dýchacích ciest každý rok, ktoré môžu spôsobiť kašeľ. Detská pediatrička MUDr. Ivana Poradová hovorí: „Jeseň je obdobím, kedy očakávame nielen to ako sa deti prispôsobia novému kolektívu, ale aj aké nové ochorenia im tento pobyt medzi ostatnými deťmi prinesie. A pokašliavajúce deti dokážu rodičov na jeseň a v zime poriadne potrápiť.“

 

Aj preto odborníčka odporúča: „Je dobré mať po ruke „arzenál“ na prevenciu aj liečbu ochorení dieťaťa a cesta, ktorú je preňho možné zvoliť ako prvú a bezpečnú je homeopatia, ktorá sa dá využiť nielen ako prevencia, ale aj ako paralelný spôsob liečby s klasickou medicínou. A pri tomto spôsobe liečby máme aj účinné lieky na zmierňovanie kašľa.“

 

  • Prečo sú homeopatické lieky bezpečné pre všetky vekové kategórie? 

„Je všeobecne známe, že homeopatické lieky sú vyrobené na prírodnej báze a nemajú vedľajšie účinky a sú vhodné v každom veku, rovnako aj v tehotenstve a u malých detí. Homeopatické lieky sa bez problémov  znášajú s chemickými liekmi, ktoré ľudia užívajú a nemusia tak brať ohľad na nejaké neznášanlivosti s inými liečebnými postupmi. Dajú sa užívať nielen pri liečbe ochorení, ale aj pri prevencii,“ hovorí všeobecný lekár MUDr. Pavol Tibenský.

 

 

Nie je kašeľ ako kašeľ...

Hoci je kašeľ bežným a aj najčastejším dôvodom návštevy praktického lekára pre dospelých, či pediatra, určenie jeho príčiny a nasadenie vhodnej liečby nebýva vždy jednoduché.

Dôležité je preto typ kašľa správne identifikovať.    

Systematický prístup lekára k jeho vyhodnoteniu sa začína klasifikáciou kašľa podľa doby trvania. 

 

Klasifikácia kašľa podľa doby trvania: 

  • akútny kašeľ – menej ako tri týždne;
  • subakútny kašeľ 3 – 8 týždňov;
  • chronický kašeľ – viac ako 8 týždňov.

 

Akútny kašeľ – je najčastejšie spôsobený akútnou infekciou horných dýchacích ciest vírusového pôvodu, ale môže byť aj príznakom akútneho kardiorespiračného problému. Krátkodobý akútny kašeľ môže vyvolať aj vdýchnutie cudzieho telesa, či dráždivých látok. Hoci akútny kašeľ vymizne aj bez liečby v priebehu dvoch týždňov, v rizikových skupinách je potrebné stanoviť hneď ďalšie vyšetrenia, pretože akútny kašeľ môže byť prvým príznakom vážnejšej choroby.

 

Subakútny kašeľ – trvá viac ako 3 týždne a menej ako 8 týždňov. Pravdepodobnými diagnózami sú postinfekčný kašeľ, baktériová sinusitída, astma, začiatok chronického kašľa.  Pri diagnostike treba myslieť na možnosť ochorenia čierny kašeľ (infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Bordetellapertussis).    

 

Postinfekčný kašeľ – pretrváva až u 11 – 25 % pacientov s preliečenou alebo nedostatočne liečenou akútnou infekciou horných a/alebo dolných dýchacích ciest. Je definovaný ako kašeľ, ktorý sa začal ako akútna infekcia respiračného traktu a nie je komplikovaný pneumóniou (zápalom pľúc). Nekomplikovaný postinfekčný kašeľ vymizne aj bez liečby, vhodné je ale rešpektovať odporúčania a liečbu lekára.  

 

Chronický kašeľ – je najčastejšie spôsobený syndrómom kašľa horných dýchacích ciest (syndróm postnazálneho zatekania), astmou, neastmatickou eozinofilnou bronchitídou, refluxnou chorobou žalúdka samotnou alebo s inými príčinami. V diagnostike treba zvážiť aj úlohu fajčenia a užívanie niektorých liekov. Trvá dlhšie ako 8 týždňov a spontánne nevymizne. Významne ovplyvňuje kvalitu života pacienta.

 

 

Klasifikácia kašľa podľa tvorby hlienu:

 

Suchý dráždivý (neproduktívny) kašeľ

Vyznačuje sa drsnými a kŕčovitými záchvatmi kašľa. Dráždivý kašeľ môže vyvolávať napr. cigaretový dym, prach, plynové alebo chemické výpary. Pri infekčných zápaloch dýchacích ciest sa vyskytuje počas prvých dní, zvyčajne netrvá dlhšie ako 2 -3 dni, spútum sa netvorí skoro vôbec alebo len v malom množstve a kašeľ často sprevádza bolesť za hrudnou kosťou.

 

Suchý kašeľ je tiež typický pre pacientov s bronchiálnou astmou, s refluxnou chorobou, či zápalom pohrudnice. Môže byť aj príznakom ochorenia srdca. Často sa objavuje v noci a v ranných hodinách a znižuje kvalitu spánku.

 

Vlhký kašeľ (produktívny) kašeľ

Tento typ kašľa charakterizuje produkcia väčšieho množstva hlienov (spútum). Hromadením hlienov v dýchacích cestách sa znižuje ich priechodnosť. Pacient veľa kašle a ťažšie dýcha. Aj keď sa kašľom odstraňuje prebytočný hlien, plný choroboplodných zárodkov, silný produktívny kašeľ znamená pre pacienta značnú námahu.

Farba hlienov môže byť priesvitná, biela, žltá, žlto-zelená, zelená, až krvavo sfarbená a ich konzistencia riedka-vodnatá, viskózna, až spenená.

Farba a konzistencia spúta je dôležitým diagnostickým ukazovateľom. Pôvod spúta nemusí byť len v dolných dýchacích cestách, ale môže ísť o vykašliavanie hlienov zatekajúcich pri zápale nosohltana, či prínosových dutín.         

 

Viete, že?

s akútnym kašľom navštívi svojho praktického lekára asi len 20 % pacientov?

ženy častejšie ako muži v pomere 2:1?

pre mnohé ženy nie je dôvodom návštevy lekára samotný kašeľ, ale únik moču s ním spojený?

 

 

Liečba kašľa

Aj keď v prípade kašľa menšej intenzity netreba hneď navštevovať lekára, jeho liečba je predsa len  zväčša v kompetencii lekára. V prípade jeho mierneho priebehu dokáže odborné rady poskytnúť aj skúsený farmaceut v lekárni. Je však potrebné vždy si podrobne  prečítať písomnú informáciu pre používateľa a dodržiavať odborníkom odporúčané dávkovanie.

 

Kedy navštíviť lekára:

  • ak kašeľ nemá ani po 5 -7 dňoch po liečbe voľnopredajnými prípravkami a pokoji na lôžku tendenciu ustupovať, naopak sa zhoršuje,
  • ak ide o pacienta s pridruženými ochoreniami,
  • ak ide o dieťa do jedného roka,
  • ak ide o tehotnú, či dojčiacu ženu.

 

 

STODAL® osvedčený liek pri všetkých druhoch kašľa

Kašeľ teda máva nielen rôzne príčiny, ale aj rôznu intenzitu a prejavy a dokáže sa zmeniť zo dňa na deň, či z hodiny na hodinu. A niekedy je naozaj ťažké  zistiť o aký druh kašľa ide. Práve preto je v homeopatickej lekárničke najúčinnejším liekom STODAL® sirup, pretože sa môže využívať na symptomatickú liečbu kašľa rôzneho pôvodu, ale aj jeho rôznych prejavov.

 

STODAL® obsahuje kombináciu až 8 účinných homeopatických látok.

 

MUDr. Pavol Tibenský vysvetľuje účinok jednotlivých látok lieku:

  • Pulsatilla je liečivo, ktoré sa vyznačuje výlučkami, ktoré nie sú dráždivé – pacient nemá „zodratý“ nos, napriek tomu, že sú hnisavé žltozelené. Pacient rýchlejšie dýcha, nemá smäd a musí mať vysoko pod hlavou. Obvykle neznáša teplo, ani teplo postele a odkrýva sa. Príznaky tohto jedinca sa vyznačujú veľkou premenlivosťou.
  • Antimoniumtartaricum – vínna soľ draslíka a antimónu je minerálnou zložkou Stodalu, pre ktorú je typické veľká slabosť a spavosť pacienta. Chorý jedinec nedokáže udržať otvorené oči a nevládze ani poriadne vykašľať hlieny. Pri kašli je „počuť“ veľké množstvo hlienov, ktoré však pacient nedokáže z dýchacích ciest dostať von. Kašeľ je často spojený s vracaním, lesknúcimi sa očami a pacient dýcha otvorenými ústami.
  • Pre Rumexcrispus je typický neustávajúci, vyčerpávajúci suchý kašeľ, u pacienta, ktorému veľmi prekáža tlak, rozprávanie, ale najmä vdychovanie chladného vzduchu. Tento jedinec si dáva pred ústa ruku alebo kus odevu, aby sa mu vdychovaný vzduch ohrial.
  • Bryonia– pre ten je typické zhoršenie najmenším pohybom a teda aj kašľom. Akákoľvek zmena polohy či kašeľ sú bolestivé, preto si pacient pomáha tlakom na hruď pri kašli, alebo sa zaväzuje do plachty. (toto liečivo je vynikajúcim prostriedkom na liečbu kašľa pri zlomenine alebo narazení rebier).
  • Coccus cacti je liečivo vyrobené z drobného živočícha žijúceho na kaktuse nopále. Pre tento liek je typický suchý záchvatový, štekavý kašeľ, ktorý sa zhorší, keď si pacient ľahne. Pacient je zachrípnutý a husté hlieny len ťažko vykašliava.
  • Ipecacuanha je rastlinnou zložkou Stodalu, pre ktoré je typický suchý kašeľ, ktorý pacienta napína na vracanie. Prakticky každý príznak, ktorým takýto jedinec trpí, je sprevádzaný napínaním na vracanie. 
  • Spongia tosta sa vyznačuje suchým, štekavým kašľom spojených s piskotmi. Pacient je úzkostný z nedostatku dychu, najmä počas nádychu a po uľahnutí.
  • Sticta pulmonaria je liečivo, pre ktoré je typický suchý nočný kašeľ so zatekajúcim sekrétom - zadnou nádchou. Cez noc sa hlieny nahromadia a ráno ich človek vykašle.
  • Drosera – liečivo vyrobené z rosičky okrúhlolistej, je jediná zložka, ktorá nie je v Stodale homeopaticky nariedená, ale používa sa v tzv. materskej tinktúre – teda ako liek fytoterapeutický. Jeho príznakom je najmä záchvatový veľmi výrazný kašeľ, kedy jeden záchvat nasleduje druhý v takom slede, že pacient pociťuje nedostatok dychu. Kašeľ ustane až po vykašľaní veľkého množstva spúta. Pre liek je ďalej typické zhoršenie kašľa ihneď po uľahnutí, keď sa hlava dotkne podušky.

 

Ďalšie zložky STODAL® sú karamel, sacharóza (súčasť sirupov), jednoduchý sirup, etanol 96 %, kyselina benzoová.

 

Odborník na homeopatiu MUDr. Pavol Tibenský však aj upozorňuje: „Tento liek obsahuje malé množstvo alkoholu. Jedna dávka pre dospelých (15 ml) obsahuje 11,25 g sacharózy,

0,2 g etanolu a 16,05 mg kyseliny benzoovej. Jedna dávka pre deti (5 ml) obsahuje 3,75 g sacharózy, 0,065 g etanolu a 5,35 mg kyseliny benzoovej. Tento fakt treba vziať do úvahy u dojčiacich a tehotných žien, detí a vysoko rizikových skupín, ako sú pacienti s poruchou funkciou pečene alebo epilepsiou.“

 

Prečo STODAL®?

-  Obsahuje až 8 aktívnych homeopatických látok.

-  Nemá žiadny vplyv na vaše každodenné činnosti.

-  Nevyvoláva ospalosť. 

-  Nemá žiadne liekové interakcie s inými liekmi. Praktický a hygienický.

 

-  Má praktický dávkovací pohárik pre účinnejšie dávkovanie.

-  Homeopatický liek dostupný v lekárňach bez Praktický dávkovací pohárik pre ľahšie podávanie pomocou nového odkvapkávacieho dávkovača (zabraňuje kryštalizácii sirupu v úzkom hrdle, pre ľahké otvorenie pri každom použití).

-Bez ospanlivosti : nemá žiadny vplyv na váš denný režim. Žiadne známe liekové interakcie.

-Sirup Stodal®

-Kašeľ umožňuje dýchacím cestám odstrániť to, čo ich dráždi. Stodal® sa vďaka svojim účinným homeopatickým látkam používa na zmiernenie kašľa.

-ktorý sa tradične používa na liečbu kašľa. Pri deťoch do 6 rokov sa poraďte s lekárom. Obsahuje etanol.lekárskeho predpisu. O jeho užívaní sa poraďte so svojim lekárnikom.

 

Prečo sa vyhýbať ľuďom, ktorí kašľú?

Pretože k prenosu choroboplodných patogénov infekčných chorôb dochádza najčastejšie kvapôčkovou infekciou. Chorý človek kýchaním a kašľaním uvoľňuje do vzduchu infikovaný hlien dýchacích ciest, ktorý sa vdýchnutím dostáva do organizmu iného človeka.

 

Čo nerobiť, ak kašleme: 

-  chodiť na miesta s vysokou koncentráciou ľudí,

-  fajčiť,

-  zdržiavať sa v nevyvetraných miestnostiach,

-  zdržiavať sa na príliš teplom alebo príliš studenom vzduchu.

 

Čo robiť, ak kašleme: 

  • Prepláchnite si nos soľným roztokom, ktorý pomôže prečistiť dýchacie cesty.
  • Vyhýbajte sa fajčeniu a pobytu v zadymených priestoroch, aby ste znížili podráždenie slizníc.
  • V prípade nočného kašľania spávajte na chrbte s mierne zdvihnutou hlavou.
  • V prípade infekčného ochorenia sa zdržiavajte doma a dodržiavajte pokoj na lôžku.
  • Najmä pri infekčných ochoreniach je dôležité správať sa ohľaduplne k okoliu. Pri kašli si chráňte ústa (skôr vreckovkou ako rukou) a často si umývajte ruky. 
  • V prípade choroby sa vyhýbajte potriasaniu rúk.
  •  Dodávajte telu dostatočný prísun tekutín (najmä čajov).
  • Zvlhčite vzduch v izbách, aby ste znížili podráždenie slizníc. Používajte zvlhčovač alebo nádobu naplnenú vodou položenú na neelektrický ohrievač.
  • Teplotu v miestnosti obmedzte na 19 – 20 °C. Prekúrené miestnosti dráždia dýchacie cesty.
  • Ak sa stav po 5 – 7 dňoch samoliečby nezlepšuje, ba dokonca sa kašeľ zhoršuje, vyhľadajte  lekára. 
  • Kašeľ v začiatočných štádiách treba konzultovať s lekárom v prípade pacientov so závažnými chronickými ochoreniami, tehotných, či dojčiacich žien a detí do jedného roka.

 

Domáce recepty pri kašľaní

  • Cibuľový čaj alebo šťava z cibule, ktorú pustí nakrájaná cibuľa zaliata medom.  
  • Vhodné bylinkové čaje alebo sirupy z: prvosienka jarná, mäta pieporná, materina dúška, tymian, lipa, skorocel kopijovitý, ibiš lekársky a pod. Tu je však dobré tiež poradiť sa s lekárom alebo farmaceutom, pretože niektoré byliny sú vhodné v liečbe produktívneho kašľa, iné v liečbe suchého kašľa. 
  • Pri suchom a dráždivom kašli pomáha aj prehrievací zábal s hrubou vrstvou masti  (husacia, bravčová, olivový olej) prekrytý bavlnenou látkou, resp. zohrievanie hrudníka teplom (termofor, biolampa).
  • Konzumáciu medu v kombinácii s citrónom odporúčajú aj odborné štúdie.

 

STODAL® je homeopatický liek, ktorý sa tradične používa na symptomatickú liečbu kašľa rôzneho pôvodu. Obsahuje etanol, preto sa pri deťoch do 6 rokov poraďte s lekárom. Stodal®

 

O spoločnosti BOIRON:

Spoločnosť BOIRON je najväčším svetovým výrobcom homeopatických prípravkov. Je dôležitým centrom výskumu a vývoja homeopatík a podporuje rozvoj homeopatie ako súčasti modernej medicíny.

Popri homeopatických prípravkoch, ktoré tvoria väčšiu časť jej ponuky vyrába tiež ďalšie liečivá, tradičné rastlinné liečivé prípravky alebo dermatokozmetické prípravky.