Na svete je v súčasnosti 1 miliarda fajčiarov, z toho jedna tretina v Číne. Ceny cigariet sa stále zvyšujú, preto fajčenie patrí medzi najnákladnejšie zlozvyky. Na Slovensku fajčí 40 percent obyvateľov nad 15 rokov, z toho je 24 percent pravidelných a 16 percent občasných fajčiarov.
Ročne u nás na následky fajčenia zomiera vyše 11 000 ľudí a na choroby súvisiace s fajčením asi 20 000. Je to viac úmrtí ako pri dopravných nehodách, pracovných úrazoch či užívaní tvrdých drog.
Cigareta
Pri potiahnutí cigarety je teplota na horiacom konci 900 ºC. Zmes plynných produktov sa potom veľmi rýchlo ochladzuje, niektoré látky kondenzujú a vytvárajú aerosól (dym). Vysoká teplota ohorku a horúcich plynov počas potiahnutia spôsobujú pyrolýzu tabaku, čo znamená rozklad žiarom. A destilujú aj stabilné látky, ako nikotín, mentol a vodu. Tepelným rozkladom sa formujú uhľovodíky, aldehydy, ketóny a kyseliny a stávajú sa súčasťou hlavného prúdu dymu.
Prečo fajčíte?
Najskôr dôkladne porozmýšľajte, prečo fajčíte, pomôže vám to prestať. Zhodnotením svojich fajčiarskych zvykov môžete zistiť, do ktorého typu fajčiarov patríte. Potom budete mať väčšiu šancu úspešne skoncovať so svojím zlozvykom.
Nikotínová závislosť
Ak pociťujete už niekoľko minút potom, čo ste zahasili cigaretu, nepokoj a neprekonateľnú túžbu zapáliť si ďalšiu, znamená to, že ste závislí od nikotínu. Keď budete chcieť prestať, zrejme sa u vás vyskytnú abstinenčné príznaky, ako bolesti hlavy, úzkosť a podráždenosť. Tieto príznaky vám pomôže prekonať napríklad žuvačka s obsahom nikotínu, ktorá niekedy môže byť takisto návyková, ale zďaleka nie taká škodlivá ako vdychovanie oxidu uhoľnatého, dechtu a iných jedovatých látok z cigariet.