Mnohí sa k rozhodnutiu prestať fajčiť dopracovali sami od seba, nepotrebovali ani odbornú pomoc či špeciálny program. Tým, ktorí stále váhajú, či s touto závislosťou prestať, možno pomôže niekoľko dobre mienených tipov a trikov, ako zahodiť škatuľku cigariet navždy... Chce to iba pevnú vôľu, ale zdravie za to stojí.
Prvý vážny krok
Treba sa rozhodnúť, že chcete prestať s fajčením, a v nijakom prípade si nepripúšťať myšlienku, že to bude ťažké. Skúste si vždy pred spaním opakovať dôvody, ktoré vás viedli k tomuto rozhodnutiu. Začnite sa na tento závažný krok pripravovať aj fyzicky, pretože cvičenie nám pomôže zabudnúť na cigaretku. Pite veľa tekutín a vyhýbajte sa stresu, ktorý nás núti zapáliť si. Na takéto rozhodnutie je vhodná aj dovolenka či nejaká iná významná udalosť. Príznaky abstinencie sa môžu dostaviť, ale sú len dočasné, trvajú 1 až 2 týždne. Prvé pochybnosti sa môžu objaviť už prvý týždeň, pretože telo je stále ešte navyknuté na nikotín. Verte, že je to prvá najtvrdšia skúška, ale riziko môže trvať až 3 mesiace, najmä v situáciách, keď ste boli zvyknutí automaticky siahať po cigarete – pri kávičke, v spoločnosti, pri relaxe. Ale skúste tento boj vyhrať.
Spôsoby, ako prestať
Kupujte si cigarety, ktoré považujete za nechutné, a zvoľte značku s nízkym obsahom nikotínu a dechtu už niekoľko týždňov pred rozhodujúcim dňom. Ale ak zmeníte svoju značku za cigarety s nižším obsahom nikotínu, môže sa stať, že budete fajčiť viac. Pokúste sa znížiť počet vyfajčených cigariet alebo vyfajčite len polovičku. Skúste fajčiť iba v párne alebo nepárne hodiny. Po jedle si namiesto cigarety dajte niečo iné, napr. pohár džúsu. Obmedzovanie počtu vyfajčených cigariet nie je náhradou za úplné skončenie s fajčením, ale ak počet znížite na sedem, ste na najlepšej ceste prestať. Nevyprázdňujte svoj popolník, pretože vám aspoň pripomenie, koľko ste za deň vyfajčili, a možno pohľad na ten smradľavý obsah nebude príjemný. Nikdy si nekupujte celý kartón cigariet a novú škatuľku si kúpte iba vtedy, keď tú predchádzajúcu máte prázdnu. Skúste si fajčenie znepríjemniť a zapáľte si iba vtedy, keď to nie je spojené s pohodou. Fajčite sám a ohorky zbierajte do sklenenej nádoby, na ktorú stále vidíte (pochopiteľne, že nie v byte, ale napr. na balkóne). Bude vám pripomínať, aké „svinstvo“ fajčíte.
Ako zahnať pokušenie
Ak ste po jedle zvyknutí na cigaretu, radšej vstaňte od stola, vyčistite si zuby a choďte na prechádzku. Ak fajčíte pri šoférovaní, upriamte svoju pozornosť na počúvanie dobrej hudby, prípadne cestujte iným dopravným prostriedkom. Prvé 2 až 3 týždne sa snažte vyhýbať situáciám, pri ktorých ste si s pôžitkom zapálili, napr. pozeraniu televízie. Na spoločenských večierkoch sa pridajte k nefajčiarom a dávajte prednosť prostrediu, kde nie je dovolené fajčiť. V zamestnaní či doma skúste zahnať chuť na cigaretu jablkom, hrozienkami alebo žuvačkou bez cukru. V prvom rade by ste mali zmeniť svoje návyky a fajčenie odďaľovať nejakou činnosťou, pri ktorej sa nedá fajčiť. Napríklad pri plávaní, tenise alebo inom športe. Robte také veci, ktoré si vyžadujú vaše ruky, pracujte v záhrade, robte si manikúru.
Dobrá správa
V priebehu 12 hodín od poslednej cigarety sa začína vaše telo uzdravovať. Hladina oxidu uhoľnatého a nikotínu vo vašom tele začne rapídne klesať a srdce a pľúca sa začnú zotavovať z následkov tabakového dymu. V nasledujúcich dňoch zistíte na svojom tele výrazné zmeny. Zlepší sa vám chuť a čuch. Budete ľahšie dýchať a postupne sa zbavíte nepríjemného ranného kašľa. Začnete mať dobrý pocit nezávislosti, pohodlia, zbavíte sa zápachu vlastného tela a najmä zbytočných výdavkov. Ako prestať s týmto zlozvykom nájdete aj na www.lpr.sk