Zabúdanie máme z prepracovanosti


Mozog je riadiace centrum celého tela a súčasne je najväčším orgánom centrálnej nervovej sústavy. Prijíma, riadi a ukladá všetky informácie z nervov, ktoré vedú z centrálnej nervovej sústavy do všetkých častí tela. Takmer 90 percent mozgovej hmoty tvoria dve hemisféry, ktoré ovládajú procesy myslenia, zmysly a pohyb. Mozgový kmeň spája mozog s miechou a obsahuje nervové centrá, ktoré riadia dýchanie a ďalšie životné funkcie. Mozoček zodpovedá za našu rovnováhu, svalovú koordináciu a držanie tela.

Priemerný ľudský mozog váži 1,4 kg a obsahuje 100 biliónov nervových buniek (neurónov). Tieto bilióny buniek nám zabezpečujú formovanie pamäti a sú základným kameňom procesu učenia. Mužský mozog je väčší ako ženský, ale nemá to nijaký vplyv na stupeň inteligencie. Pravá strana mozgu riadi ľavú stranu a naopak. Mozog pre svoje správne fungovanie potrebuje predovšetkým dve látky, a to glukózu ako zdroj energie a kyslík. Možno by sa prvý pohľad zdalo, že by to mohlo byť jednoduché, ako podporiť činnosť mozgu. Vdychovať čistý kyslík a jesť čistú glukózu, žiaľ, takto to nefunguje. Denná potreba glukózy pre mozog je asi 150 gramov, ale na druhej strane konzumácia väčšieho množstva glukózy je zdravotne veľmi riziková. Jednorazové užitie väčšieho množstva spôsobuje bolesti brucha a dlhodobé užívanie súvisí napríklad s cukrovkou. Pre mozog však existujú aj iné látky, ktoré môžu jeho činnosť zlepšovať. Môžeme ich rozdeliť do niekoľkých skupín, podľa chemického pôvodu na vitamíny, minerály alebo podľa pôsobenia na činnosť mozgu na povzbudzujúce a upokojujúce látky.

Vitamíny, ktoré ovplyvňujú činnosť mozgu

Vitamín C - podporuje imunitu a uvoľňovanie energie zo sacharidov, znižuje hladinu cholesterolu. V kombinácii s kofeínom sa jeho účinok zosilňuje a pôsobí proti únave. Podáva sa často proti únave aj v kombinácii s B-komplexom. Obsahuje ho predovšetkým zelenina a ovocie.
Vitamín B6 -(pyridoxín) urýchľuje regeneráciu a zvyšuje odolnosť organizmu. Pre mozog je dôležitý, pretože zlepšuje činnosť nervovej sústavy. Nachádza sa v mäse, rybách, pečeni, vo vajciach, v obilninách, strukovinách, mlieku, celozrnných výrobkoch.
Kyselina listová - ovplyvňuje správny vývoj mozgu u novorodencov. Obsahuje ho všetka listová zelenina, pečeň, mäso a vajcia.
Vitamín B12 - je dôležitý nielen pre tvorbu červených krviniek a jeho nedostatok spôsobuje únavu a problémy s pamäťou. Je v mäse, rybách a mliečnych výrobkoch.
Koenzym Q10 - „bojovník“ proti starnutiu. Mal by zlepšovať pamäť. V liekovej forme hrozí riziko predávkovania. V potrave ho nájdeme predovšetkým v živočíšnych vnútornostiach a rastlinných semenách.

Autor
(we)