Pestujte si imunitu, je dôležitá vo vyššom veku


Imunita môže byť vrodená alebo získaná (napr. očkovaním). Prirodzená látka na zvýšenie imunity je úspešná obrana proti infekcii, pri ktorej organizmus vytvoril protilátky. To sa stáva napríklad po prekonaní väčšiny infekčných detských chorôb.(Wikipedia). Zdalo by sa, že týmto citátom je o imunite všetko povedané. Ale je to len začiatok. Imunita, presnejšie jej poruchy stoja za ohromným radom chorôb v starobe. Ako ľuďom pribúdajú roky, znižuje sa odolnosť organizmu. Najčastejším dokázaným prejavom je zvýšený výskyt infekcií močového ústrojenstva a dýchacích orgánov. Existuje príčinná súvislosť so stratou imunity a viacerými častými ochoreniami v starobe. Práve tá sa vo svete sústavne intenzívne skúma.

O čom je reč

Pod imunitným systémom človeka chápeme súbor mechanizmov, látok a buniek v organizme, ktoré zabezpečujú jeho ochranu pred cudzími látkami a infekčnými mikróbmi. Zúčastňuje sa aj na odstraňovaní vlastných poškodených tkanív a buniek. Základom imunitného systému sú krvotvorné bunky a biologické látky, ktoré tieto krvinky vytvárajú alebo aktivujú. Bunky imunitného systému sa zhodujú s krvotvornými bunkami, krvinkami, z ktorých najväčší význam majú biele krvinky. Tie sú schopné pohlcovať a zabíjať baktérie a iné škodlivé mikroorganizmy. Ďalej sem patria bunky, ktoré riadia ďalšie imunitné reakcie a umožňujú aj tvorbu protilátok. Protilátky sa vytvoria po styku s infekciou a ďalej kolujú v krvi a dostávajú sa do tkanív, kde pomáhajú likvidovať danú infekciu. Imunitný systém je veľmi tesne prepojený s nervovým a endokrinným systémom, teda s fungovaním žliaz s vnútornou sekréciou, z ktorých najznámejšie sú štítna žľaza, lymfatické žľazy a pankreas. S poklesom imunity v starobe súvisí okrem iného opatrenie, podľa ktorého ľudia v dôchodkovom veku majú nielen u nás nárok na bezplatné očkovanie proti chrípke.

Ako to funguje

Bunky imunitného systému majú prístup do všetkých strategicky významných oblastí organizmu. Ľudský organizmus si po celý čas svojej existencie starostlivo chráni svoju identitu, integritu a rovnováhu. Všetky cudzorodé štruktúry, ktoré prenikajú zvonka alebo sa vytvárajú vnútri organizmu, imunitný systém okamžite rozozná a likviduje. Napríklad z vnútorného prostredia trvale odstraňuje starnúce a odumreté bunky aj poškodené a zhubne zmenené. Z vonkajšieho prostredia bráni najmä invázii a množeniu patogénnych mikroorganizmov, ale aj usadeniu cudzorodých buniek rovnakého druhu. Niektoré látky, s ktorými sa organizmus opakovane stretáva, sa ukladajú do pamäte imunitného systému. Informácia o ich štruktúre trvá a pri opakovanom stretnutí na ne imunitný systém zareaguje rýchlejšie a dôraznejšie než po prvýkrát. Imunita je prirodzená (vrodená) a získaná (telo ju nadobúda aktiváciou buniek a očkovaním). Obe zložky pôsobia v organizme spoločne. Sekundárne (inými príčinami vyvolané) poruchy imunity sú v posledných rokoch veľmi častým ochorením. Na vzniku týchto sekundárnych porúch imunity má podiel dlhotrvajúci stres, vyčerpanie, nadmerná záťaž, zmeny životného štýlu spolu s kvalitou životného prostredia (smog), opakované infekcie (hlavne vírusové), chronické ochorenia, onkologické ochorenia, niektoré dlhodobo užívané lieky, návykové látky, fajčenie. Nedostatok imunity sa neskrýva len za chrípkovými ochoreniami, ale zodpovedá napríklad i za syndróm chronickej únavy, poruchy tvorby krvi, plesňové, parazitické, vírusové, onkologické ochorenia, zápaly kĺbov a takisto AIDS.

Buďme aktívni

Posilňovaním imunity môžeme významne prispieť ku kvalite svojho zdravia. Ide o dodržiavanie súboru životných návykov. Predovšetkým je dôležitý pravidelný prísun vitamínov a minerálnych látok. Organizmus potrebuje železo a zinok, ktoré obsahujú strukoviny (šošovica, cícer, biela fazuľa), proso, mäso, ryby a celozrnné výrobky, ďalej selén obsiahnutý v morských rybách a mäse, kokosových orechoch, para orechoch. Z vitamínov je dôležité zásobovať telo vitamínmi C, E a A, ktoré sa vyskytujú v ovocí (pomaranče, kivi, jablká, grepy) a v prírodných ovocných šťavách, zelenine (brokolica, paprika, kyslá kapusta, fenikel). Bohatým zdrojom vitamínu A sú orechy, obilné klíčky, rastlinné oleje, vajcia, pečeň. Odporúča sa denne ráno pred jedlom zjesť veľkú lyžicu olivového oleja. Najmä vo vyššom veku je vhodným prostriedkom na posilnenie imunity enzýmová terapia. Enzýmy podporujú a posilňujú oslabenú imunitu, tlmia „prestrelenú imunitnú reakciu“, regulujú tvorbu a odstraňovanie zápalových faktorov, regulujú nadmernú zápalovú aktiváciu buniek. Ich užívanie však nesmie byť dlhodobé. Veľmi účinnou formou podpory imunity je otužovanie studenou vodou, plávaním, švédskymi sprchami (striedanie studenej a teplej vody), kúpaním v ľadovej vode, pravidelným saunovaním spojeným s masážami. Pozitívny vplyv na imunitu má telesná aktivita a podľa najnovších výskumov je dôležitá psychická vyrovnanosť.

Autor
Mária Šišuláková