Keď nás trápia ďasná


Široký radostný úsmev vždy odhalí stav nášho chrupu. Nie vždy ho radi ukazujeme, najmä ak nie je v poriadku. Najčastejšími ochoreniami s ďalekosiahlymi následkami sú gingivitída a parodontitída nazývaná aj paradentóza (alebo parodontóza, či paradontóza). Je to ochorenie tkanív parodontu, čiže závesného systému zubov. Rozumieme tým všetky tkanivá obklopujúce zuby – ďasno, väzivá, kostné lôžko a zubný cement. V prípade gingivitídy aj parodontitídy sú pôvodcami baktérie zubného plaku (povlaku), ktorý sa drží na zuboch a ďasnách, kde spôsobuje zápalové ochorenie.

Charakterizuje ho špecifický, trochu sladkastý zápach z úst. Pacienti pri čistení zubov špáradlom nachádzajú na špáradle často stopy hnisu, ktorý sa tvorí vo vačkoch okolo závesného aparátu zubov. V prípade, že sa o svoj chrup dostatočne nestaráme a nenavštívime zavčasu dentálnu hygieničku a stomatológa, paradontóza nám okrem nepríjemných bolestí spôsobí aj iné nežiaduce následky. Najskôr spôsobí pokles ďasna, potom úbytok kostného tkaniva v čeľustiach a naostatok nás pripraví aj o inak zdravé zuby. Podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie až 90 percent ľudí postihuje rôzny stupeň poškodenia zubov a ďasien, až tri štvrtiny mužov a žien nad 50 rokov trpia na parodontitídu. Toto ochorenie sa hlási o slovo už u dospievajúcich detí, zvyčajne prichádza nenápadne. Častejšie postihuje ženy, najmä v tehotenstve. Podľa poznatkov amerických odborníkov paradentóza až 7-krát zvyšuje riziko potratu či pôrodu dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou a správnym ošetrením ďasien by sa dalo zabrániť každému piatemu predčasnému pôrodu. Parodontitída takisto zvyšuje zdravotné riziko u ľudí trpiacich na ochorenie srdca, pľúc alebo cukrovku. Vyššie je i riziko vzniku mozgovej mŕtvice.

Príznaky

Spozornieť treba, ak badáme:
– kývavosť zubov (niekedy sa zub kýve už pod tlakom jazyka, postihnutý si v nejednom prípade vyťahujú zuby sami a bez bolesti),
– začervenanie, zápal ďasna,
– poklesnutie ďasna,
– krvácavosť ďasna,
– odhalenie zubných krčkov,
– porušenie závesného aparátu zuba,
– poškodenie ďasnového uzáveru zuba.
Pri týchto symptómoch treba bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc. Je dokázaná genetická súvislosť ochorenia. Ak sa už vyskytlo vo vašej rodine, najmä u priamych predkov, neváhajte zvýšiť starostlivosť o svoj chrup.

Liečba

Primárne je odstránenie zubného kameňa, ktorý je súčasťou základných príčin. Musia sa odstrániť symptómy ochorenia v rovnakom rozsahu ako príčiny a všetky faktory podporujúce ochorenie. Hlavným cieľom je odstránenie všetkých zápalov, vytvorenie optimálnych hygienických pomerov v ústnej dutine a zabránenie akútnym recidívam ochorenia. Odstránenie mikroorganizmov, ktoré sú príčinou zápalu, obnovenie čistého zuba, čistého, čo najhladšieho, bioakceptovateľného povrchu koreňa a odstránenie chorého, infikovaného tkaniva sú predpoklady prinášajúce úspech len pri optimálnom postoji postihnutého pacienta k zdraviu svojej ústnej dutiny. V ťažkých prípadoch treba siahnuť po liečbe antibiotikami. Známym prostriedkom je Rovamycín v tobolkách. Pri týchto ochoreniach neexistuje všeobecne platná prognóza. Každý prípad je jedinečný a postihnutý sa oveľa väčšou mierou podieľa na svojej liečbe ako pri inom ochorení. Paleta prostriedkov na liečenie a prevenciu gingivitídy a paradentózy je široká, dôležité je ich pravidelné používanie. Starší lekári v minulosti odporúčali ráno i večer okrem čistenia zubov masáž ďasien minimálne 15 minút. Veda od tých čias významne pokročila. Cestu k ošetrovaniu chrupu a jeho čisteniu si našiel laser. Americkí lekári prečítali kompletnú genetickú informáciu baktérie, ktorá je pôvodcom parodontózy. Už pracujú na vakcíne proti parodontitíde a sľubujú jej skoré uvedenie na trh. Od mechanickej masáže prstami sme sa posunuli k ústnej hydromasáži prostredníctvom nenáročného nástavca na vodovodný kohútik v kúpeľni a od jednoduchých zubných kefiek k elektrickým časovaným kefkám, ktoré automaticky po troch minútach činnosti vibrovaním oznámia uplynutie potrebného času, ako aj k medzizubným kefkám rôznej veľkosti a ďalším prospešným pomocníkom udržiavania hygieny v ústnej dutine. Netreba sa vyhýbať ani žuvačkám a veriť prekonaným tvrdeniam, že vyťahujú plomby. Žuvanie provokuje tvorbu slín, čistia sa pritom zuby a vytvára sa nekazové prostredie v ústach. Odporúčajú sa najmä žuvačky bez cukru s obsahom vápnika a fluóru.

Autor
(ši)