Dosiahnutie a udržanie normálnej hmotnosti je jedným z najdôležitejších výživových cieľov diabetika s ochorením na cukrovku 2. typu. Pri 80 – 90 percentách chorých cesta sa dosiahnutie tohto cieľa vedie prostredníctvom diéty. Platia pri nej rovnaké pravidlá ako u zdravých ľudí. To znamená žiadne jednostranné hladovky, troj- alebo viacdňové diéty, ako je známa vajíčková, ryžová či tuková (šľahačková) hollywoodska a podobne, pomocou ktorých človek schudne niekoľko kilogramov, ale v krátkom čase ich má opäť na sebe, spravidla ešte s ďalším hmotnostným prírastkom. Trvalý úspech prináša zdravá, vyvážená výživa kombinovaná s amatérskym športom, cvičením – celoživotne. Chudne len ten, kto má energetický úbytok väčší ako príjem.
Diabetici musia dodržiavať tieto zásady:
.
Alkohol
Alkohol v malých množstvách, napríklad pohár (nie 0,5 l) piva alebo suchého vína je pre inak zdravého cukrovkára 2. typu dovolený. Samozrejme, diabetici musia pamätať na to, že vypitie alkoholického nápoja večer môže ráno viesť k nižšej hladine cukru.
Diabetické výrobky
Treba si podrobnejšie pozrieť obaly špeciálnych dia výrobkov. Často obsahujú len fruktózu a ich požívanie nie je pre diabetikov vhodné. Ako zistili výživoví odborníci mníchovskej univerzity, dia produkty sú v skutočnosti zbytočné a často obsahujú veľa tukov.
Bielkoviny
Sú dôležitou súčasťou správnej potravy, ktoré sa ukrývajú v rybách, mäse (najmä v morčacom, kuracom, králičom ) a v sóji. Mnohé diéty kladú dôraz na nízky príjem tukov a potraviny s vyšším obsahom bielkovín zvyšujú pocit sýtosti.
Tuky
Tuky sú takisto v strave významné – osobitne pre mozgovú funkciu. Nemôže ich však byť veľa, pretože ich nadbytok sa potom ukladá v tele a spôsobuje nadváhu. Preto je kuchyňa chudobná na tuky alfou a omegou diabetika. Výborným pomocníkom pri varení sú panvice so špeciálne upraveným silikónovým povrchom. Treba si dávať mimoriadny pozor na skryté tuky – obsahujú ich najmä údeniny a niektoré druhy syrov podobne ako takmer všetky hotové potravinové výrobky, sladkosti a fritované jedlá.
Sacharidy
Sú obsiahnuté v obilninách, zemiakoch, ryži a mali by tvoriť približne polovicu denného príjmu potravy, prirodzene nie v jednej dávke, ale rozdelené v jedálnom lístku.
Raňajky
Pretože organizmus počas noci spotrebúva energetické rezervy z tela, veľa záleží na raňajkách. Odporúča sa začať denný príjem potravy celozrnnými produktmi, ako je napríklad müsli s ovocím, ale takisto nízkotučnými mliečnymi výrobkami, ku ktorým patria jogurty alebo syr. Už aj na našom trhu dostať kúpiť chutné nízkotučné syry.
Nápoje
Mnohé sú pravými kalorickými bombami – rôzne koly, ľadové čaje či iné osviežujúce nápoje. Obsahujú vysoké množstvo cukru, ktoré je jedom pre postavu človeka a dvojnásobne škodlivé sú pre diabetikov. Ako tvrdia dietológovia, cukor obsiahnutý v nápojoch prechádza ihneď priamo do krvi. Preto odporúčajú piť vodu, nesladené čaje, najmä bylinné alebo nesladené čerstvé ovocné šťavy riedené minerálnou vodou v pomere 3 : 1.
Sladkosti
„Zákaz cukru už neplatí,“ hovorí nemecký lekár, diabetológ prof. Hans Hauner. Napriek tomu to neznamená, že diabetici nemajú aspoň jedným okom hľadieť na príjem sladkostí. Môžu si ich dovoliť príležitostne a len v malých porciách. Nielen kvôli chorobe, ale i kvôli hmotnosti.
Desiate a olovranty
Predtým platili pre chorých s cukrovkou prísne diétne plány. Obsahovali denne šesť až osem porcií jedla v presne stanovených časoch, čo u diabetikov často vyvolávalo stres. Diabetici s ochorením 2. typu sú teraz zbavení takýchto prísnych časových „korzetov“. Platí pravidlo, že malé množstvo jedla nezaťažuje tak veľmi látkovú premenu (metabolizmus) pacienta, ale podľa prof. Haunera z mníchovskej univerzity: „Je veľmi ťažké chudnúť jedením početných malých porcií. Naše výskumy ukázali, že malé desiate a olovranty či doplnkové večere nemajú vplyv na množstvo jedla, ktoré diabetici konzumujú večer. To znamená, že kto je častejšie, viac zje. Tento druh diéty odporúčame už len pacientom, ktorí užívajú inzulín, pretože pre nich je dodržiavanie presných stravovacích zvyklostí nevyhnutné.“ Z pohľadu odborníkov je dôležité dodržiavať najmä pestrosť stravy, ktorej základom majú byť celozrnné potraviny, mliečne výrobky, veľa zeleniny, ovocie, strukoviny alebo chudé mäso a chudé mäsové výrobky. Rôzne druhy šalátov by mali dopĺňať aspoň dve jedlá denne.