V prevencii osteoporózy je na prvom mieste pravidelný pohyb, prípadne pravidelné cvičenie, ktoré je veľmi dôležité pre celkové zdravie. Chôdza vo všeobecnosti zvyšuje kostnú denzitu. Optimálna dávka a frekvencia pohybu nie sú stanovené jednoznačne. Všeobecne sa však uznáva, že požiadavka pohybu u dospelých je minimálne 1- až 2-kilometrová prechádzka denne. Primeraná záťaž kostného tkaniva patrí k najlepším prirodzeným prostriedkom udržania pevnosti kosti. V prevencii osteoporózy je na prvom mieste pravidelný pohyb, prípadne pravidelné cvičenie, ktoré je veľmi dôležité pre celkové zdravie.
Prostriedky prevencie osteoporózy
V súčasnosti máme široké možnosti prevencie osteoporózy:
– elimináciu (vylúčenie) odstrániteľných rizikových faktorov,
– pravidelnú fyzickú aktivitu (najmä chôdzu, prípadne denné cvičenie špeciálnej zostavy cvikov) a posilňovanie svalstva,
– správnu výživu (najmä dostatok kalcia a vitamínu D, proteínov, obmedzenie soli),
– hormonálnu substitučnú liečbu – špecifickú formu prevencie u žien v prechode,
– prevenciu pádov (režimovými opatreniami, posilňovaním svalstva a udržiavaním rovnováhy špeciálnymi cvikmi, obmedzením psychotropnej medikácie),
– farmakologickú intervenciu: v začiatočných štádiách osteoporózy, najmä u osôb vyššieho veku a osôb s nedostatkom kalcia v diéte sa podávajú kalciové prípravky a prípravky vitamínu D ( u mladších, pohyblivých osôb stačí podávanie vitamínu D len v zimných mesiacoch). V pokročilejších štádiách osteoporózy je okrem kalcia a vitamínu D potrebné podávať finančne nákladnejšie lieky – najmä bisfosfonáty, kalcitonín, raloxifén, prípadne hormonálnu substitučnú liečbu, stronciumranelát a parathormón.
Eliminácia rizikových faktorov
Sústreďujeme sa hlavne na faktory životného štýlu – v prvom rade obmedzenie nevhodných stravovacích návykov a sedavého spôsobu života. Dôležité je prestať fajčiť, obmedziť konzumáciu alkoholu a nadmerného množstva zrnkovej kávy. Patrí sem aj adekvátna liečba vyvolávajúcich ochorení (ochorenia štítnej žľazy, prištítnych teliesok, cukrovky, ochorení tráviaceho a vylučovacieho systému) včítane obmedzenia podávania niektorých liekov (kortikoidy, diuretiká, antikoagulanciá, barbituráty a pod.).
Pravidelná fyzická aktivita
Primeraná záťaž kostného tkaniva patrí k najlepším prirodzeným prostriedkom udržania pevnosti kosti. V prevencii osteoporózy je na prvom mieste pravidelný pohyb, prípadne pravidelné cvičenie, ktoré je veľmi dôležité pre celkové zdravie. Chôdza vo všeobecnosti zvyšuje kostnú denzitu. Optimálna dávka a frekvencia pohybu nie sú stanovené jednoznačne. Všeobecne sa však uznáva, že požiadavka pohybu u dospelých je minimálne 1- až 2-kilometrová prechádzka denne. Plávanie síce nezvyšuje kostnú denzitu, ale zvyšuje svalovú hmotu a zlepšuje svalovú koordináciu, čím sa znižuje riziko pádov a ich následkov. Na druhej strane neprimeraná telesná záťaž (napr. u mladých dievčat) môže mať za následok poruchy menštruácie a negatívnu kostnú bilanciu.
Odporučenia pohybu v jednotlivých fázach osteoporózy:
Pri rozvinutej osteoporóze sa zakazujú všetky prudké pohyby, pri ktorých sa stláča chrbtica v pozdĺžnom smere – od hlavy k sedacej časti tela. Vyvarujme sa skokom z výšky (napr. zo stoličky, zo schodov, z autobusu, z vlaku a pod.). Nedvíhajme ťažké predmety (nábytok, ťažké bremená a pod.). Zakázané sú všetky zimné športy (korčuľovanie, lyžovanie, hokej). Z letných športov sa neodporúča zápasenie, volejbal, basketbal, futbal a tenis. Zakázané je vzpieranie, zápasenie, džudo, box a rugby. Nevhodné sú takisto všetky disciplíny ľahkej atletiky. Na druhej strane je vhodným doplnkom cvičení nie príliš namáhavá turistika a jazda na bicykli, ale len na dobrých cestách, nie v teréne a s obmedzením zoskokov z bicykla. Výborným doplnkom cvičenia je plávanie, a to všetky spôsoby. Skoky do vody sú vyslovene nevhodné. V štádiu tzv. stabilizovanej osteoporózy s klinickými príznakmi prerednutia kosti, ale bez väčších bolestí a svalových kŕčov po absolvovaní cvikov, sa povoľujú chorým ako doplnok dlhšie prechádzky, ľahšia práca v záhrade, na chate, v domácnosti. Zo športov je dovolené plávanie, ľahšia turistika, rekreačná cyklistika, nenáročné veslovanie. V období akútnych komplikácií je chorý hospitalizovaný alebo sa zdržuje doma so zlomeninou stavcového tela, krčka stehnovej kosti alebo inej kosti. V tomto štádiu sa uskutočňuje cielená rehabilitácia, ktorú riadi lekár pod odborným dozorom rehabilitačného pracovníka. V období veľkých bolestí chorí nie sú pripútaní na lôžku, ale pohybujú sa s ťažkosťami pre bolestivosť a prítomnosť svalových kŕčov. V tomto štádiu sa vykonávajú len veľmi mierne cviky podľa odporúčania odborného lekára. Na zmiernenie bolestí ortopéd niekedy ordinuje korzet. V období po zahojenej zlomenine možno pacienta postupne zaťažovať a zaviesť i náročnejšie cviky.
Cielené cvičenie:
Význam telesného cvičenia pozostáva z nasledujúcich faktorov:
- uvoľňuje sa svalové stuhnutie, ktoré zbavuje chorého výraznejších bolestí;
- dochádza k väčšej tvorbe základnej kostnej hmoty, lebo fyzická záťaž podporuje osteoblastickú aktivitu a kalcifikáciu kostí;
- nastáva prestavba kostnej trámčiny v smere najväčšieho zaťažovania;
- posilňuje sa kostrové svalstvo.
Zásady telesného cvičenia:
- cvičenie sa vykonáva pravidelne a v dobrej pohode;
- cvičte, ak je to možné, v športovom oblečení (v lete trenírky a tričko, v zime tepláková súprava);
- pri cvičení je najvhodnejšia teplota 16 – 20 °C, cvičiť treba pri otvorenom okne alebo vo vyvetranej miestnosti;
- optimálny čas cvičenia je dvakrát až trikrát denne 15 – 20 minút;
- necvičte s plným žalúdkom ani nalačno, najlepšie je cvičiť 1,5 – 2 hodiny po jedle;
- spôsob a rozsah cvičenia navrhuje odborný lekár, prípadne rehabilitačný pracovník;
- začínajte vždy s ľahšími cvikmi a len potom cvičte ťažšie cviky;
- cvičte pomaly, plynulým nadväzovaním cvikov, vyvarujte sa prudkým, švihovým cvikom;
- každý cvik opakujte štyri až päťkrát, medzi jednotlivými cvikmi dodržiavajte krátku, asi 10-sekundovú prestávku;
- cvičenie nesmie vyvolať alebo vystupňovať bolesť, ktorá by trvala viac ako dve hodiny;
- pri cvičení dbajte na pravidelné dýchanie;
- pri cvičení je najvhodnejšie použiť pevnú pokrývku (deku), ktorú položíte na koberec, alebo cvičte na tenkom molitanovom matraci. Mäkké vysoké -matrace nie sú vhodné. Vonku cvičte takisto na pokrývke na rovnom a suchom mieste.
V súčasnosti existuje na Slovensku celý rad cvičebných zostáv publikovaných viacerými autormi (Kocián, Zvarka, Wendlová, Ďurišová).