Osteoporóza (riedke kosti) je ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, ktoré sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kosti, čo vedie k oslabeniu pevnosti kosti, a tým k zvýšenej lámavosti a k zlomeninám. Osteoporóza postihuje staré osoby a ženy v prechode. Odhaduje sa, že rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena a asi každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov. To predstavuje asi 6 – 8% populácie. Osteoporóze sa nevenuje pozornosť pre ňu samotnú, ale pre jej komplikácie – zlomeniny, ktoré spôsobuje. Medzi najčastejšie miesta zlomenín patria kosti predlaktia, stavce a horný koniec ramennej a stehennej kosti. Najobávanejšou zlomeninou je posledná uvedená – zlomenina krčka stehennej kosti.
Nárast výskytu osteoporózy sa pripisuje jednak starnutiu populácie (stále viac osôb sa dožíva vyššieho veku) a jednak zmene životného štýlu (obmedzovanie pohybu, kybernetizácia, zmena stravovacích návykov, strach z tukov, strach z rakoviny kože, fajčenie a pod.). Už dnes vyrastá v školách veľké množstvo budúcich osteoporotikov. Mladá generácia presedí väčšinu svojho života v škole v laviciach, potom doma pred počítačom a večer pred televízorom. Namiesto zdravej mliečnej stravy obľubuje hamburgery a kolu. Anorektický ideál krásy núti vylúčiť zo stravy tuky, dôležitý zdroj vitamínu D. Osteoporóza je nielen hojne rozšírená choroba, ale má aj závažné následky – dramaticky zhoršenú kvalitu života a úmrtie. Asi tretina osôb po zlomenine krčka stehennej kosti do roka zomiera, asi tretina je odkázaná na opateru iných a len zvyšok pacientov sa vylieči a je schopný sebaopatery! Táto zlomenina je 7. mieste najčastejších príčin úmrtí hospitalizovaných pacientov v Slovenskej republike. Riziko úmrtia po zlomenine stehennej kosti u 50-ročnej ženy je rovnaké ako úmrtie na rakovinu prsníka a 4-krát väčšie ako na rakovinu maternice!! Zlomeniny stavcov takisto trvalo znižujú kvalitu života svojou nástojčivou bolestivosťou a obmedzovaním hybnosti chrbtice. Osteoporózu preto právom považujeme za spoločensky najzávažnejšie ochorenie pohybového aparátu.
Zlomeniny ako dôsledok osteoporózy
Hoci sa pri osteoporóze môže v zásade zlomiť ktorákoľvek kosť, najčastejšie to bývajú tri už spomínané miesta – kosti predlaktia, stavce a horný koniec stehennej kosti. Menej časté bývajú zlomeniny rebier a horného konca ramennej kosti. Či daná zlomenina je skutočne v dôsledku osteoporózy, je vecou posúdenia mechanizmu deja, pri ktorom došlo k zlomenine. Za osteoporotické zlomeniny nepovažujeme napr. zlomeniny pri dopravných úrazoch či pádoch z výšky. Pre osteoporózu sú naopak typické zlomeniny, ktoré vznikajú pri malej traume alebo dokonca aj bez nej (zakopnutie, prudšie predklony, dvíhanie malých bremien, zakašlanie a pod.). Iným prípadom sú tzv. patologické zlomeniny, najčastejšie pri nádorovom postihnutí kosti.
Príčiny vzniku osteoporózy
Presná príčina vzniku osteoporózy nie je úplne známa. K ubúdaniu kostnej hmoty dochádza fyziologicky v priebehu starnutia u každého človeka, čo je príčinou tzv. senilnej osteoporózy. U žien sa však pridružuje ešte ďalší faktor – menopauza – zánik menštruácie po prechode. Spôsobuje ju ukončenie tvorby ženských pohlavných hormónov, hlavne estrogénov v ováriách (vaječníkoch). Asi u tretiny žien sa potom vyvinie tzv. postmenopauzálna osteoporóza. Popri týchto dvoch hlavných rizikových faktoroch (vek a menopauza) bolo doteraz zistených niekoľko ďalších, nemenej dôležitých faktorov:
1. Genetické faktory – množstvo kostnej hmoty je asi na 60 % dané geneticky, preto významným rizikových faktorom je prítomnosť osteoporotických zlomenín u matiek, čo má za následok vysoké riziko osteoporózy u dcér. Geneticky podmienené sú aj mnohé vývojové poruchy spojené s osteoporózou, napr. osteogenesis imperfecta, Marfanov syndróm a pod.
2. Faktory vzrastu – nepriamo súvisia s genetickými faktormi. Osobitne rizikový typ je nízka, chudá, štíhla blondína. Naopak, obezita je z tohto pohľadu ochranný faktor! Obézne ženy zriedka trpia na osteoporózu.
3. Faktory životného štýlu, ktoré sa týkajú výživy, návykových činností a mobility. Z výživových faktorov sú to hlavne:
– nedostatočný prívod vápnika, horčíka, vitamínu D a stopových prvkov,
– nadmerný prívod fosforu, sodíka a živočíšnych bielkovín,
– nadmerná konzumácia alkoholu, kofeínu a fajčenie.
Významným faktorom životného štýlu je nedostatok pohybu a nadmerné pohodlie vo vzťahu k fyzickej aktivite, ktoré, obrazne povedané, nenúti kosti, aby boli dostatočne pevné. Ďalšou skupinou ohrozených sú osoby so zníženou pohyblivosťou a najmä osoby pripútané na lôžku – dlhodobo chorí či pacienti po mozgových príhodách.
4. U žien sú hlavnými rizikových faktormi predčasný prechod (hlavne pred 45. rokom), neskorý začiatok menštruácie v detstve, dlhšie trvajúce vynechanie menštruácie, viacnásobné a dlhšie trvajúce dojčenie, ale ohrozené sú aj ženy, ktorá nerodili.
5. Osteoporóza býva aj dôsledkom iných ochorení, a to hlavne endokrinologických (poruchy prištítnych teliesok, štítnej žľazy, nadobličiek, pohlavných žliaz, cukrovky I. typu), nefrologických (porucha funkcie obličiek), gastroenterologických (ochorenia žalúdka, čriev, pečene a žlčníka), chronických zápalových chorôb (reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída, chronická obštrukčná pľúcna choroba), stavu po transplantáciách.
6. Osteoporózu môžu podporovať aj niektoré lieky, napríklad hormóny nadobličiek a štítnej žľazy, lieky na úpravu krvnej zrážavosti, chemoterapia pri onkologických ochoreniach, lieky proti kŕčom a pod.
Cieľ liečby osteoporózy
Základným strategickým cieľom liečby osteoporózy je zabrániť vzniku zlomeniny. To sa týka hlavne osôb, ktoré ešte zlomeninu nemali. Pokiaľ sa k liečbe pristupuje až na základe už prítomnej zlomeniny, potom sa situácia už zložitejšia a vtedy sa snažíme o oddialenie vzniku ďalšej zlomeniny. Osteoporóza v štádiu zlomenín je veľmi zle liečiteľná, preto najlepšou liečbou je prevencia!! Tu hrá najdôležitejšiu úlohu samotný pacient, ktorého usmerňuje praktický lekár. Liečbu osteoporózy však musí viesť a kontrolovať odborný lekár.
Zásady prevencie osteoporózy
V princípe sa prevencia rozdeľuje na tri fázy:
Primárna prevencia – týka sa obdobia rastu kosti, t. j. obdobia detstva a ranej dospelosti. Jej cieľom je nadobudnúť čo najväčšie množstvo kostnej hmoty. Hlavným prostriedkom je dostatočná váhonosná záťaž kostí (chôdza alebo stoj vo vzpriamenej polohe) a správna výživa (hlavne dostatočný prívod vápnika).
Sekundárna prevencia – týka sa obdobia dospelosti a najmä žien v období menopauzy. Jej cieľom je spomaliť odbúravanie kostí, a tým obmedziť stratu kostnej hmoty. Sem patria opäť prostriedky pohybu a výživy, ale u žien k nim pristupuje aj hormonálna substitučná liečba, ktorú podáva a riadi gynekológ.
Terciárna prevencia – týka sa osôb s už prítomným zlomeninami, hlavne v pokročilom veku. Jej cieľom je zabrániť vzniku ďalších zlomenín, resp. oddialiť ich. Popri prostriedkoch pohybu a výživy sem patrí adekvátna liečba pridružených chorôb a úprava či odstránenie už zmienených architektonických nástrah (prahy dverí, šnúry spotrebičov, posúvajúce sa koberce, vlhké a šmykľavé schody a podlahy).
Prevencia osteoporózy a najmä osteoporotických zlomenín je možná, efektívna a lacnejšia ako liečba!