Napriek tomu, že medicína za posledných sto rokov urobila neuveriteľné pokroky a vieme úspešne vyliečiť niektoré choroby, existuje oblasť, kde si lekári ani dnes nevedia poradiť, a to sú naše oči.Kľúčom k prevencii mnohých očných ochorení je totiž vitamín A. Telo si ho vyrába z betakaroténu, ktorý sa nachádza v žltých a oranžových druhoch ovocia a zeleniny (marhule, mango, mrkva, tekvica) a v tmavozelenej listovej zelenine, napríklad v špenáte a kučeravom keli. Nedostatok vitamínu A je v rozvojových krajinách najčastejšou príčinou slepoty mladých ľudí do 21 rokov. Prvým príznakom nedostatku je šeroslepota – neschopnosť prispôsobiť zrak nízkej intenzite svetla.
Makulárne ochorenie
Najčastejšou príčinou slepoty u starších ľudí je odumieranie takzvanej makuly (žltej škvrny), časti očnej sietnice. Jedným z hlavných rizikových faktorov je dlhodobý účinok ostrého svetla a samotné poškodenie potom pravdepodobne spôsobujú voľné radikály. Vedci sa nazdávajú, že pred poškodením sietnice voľnými radikálmi chráni práve vitamín A a betakarotén, a preto sa výskum sústredil na jedlá bohaté na tieto dve látky. Štúdia vypracovaná na Harvardskej univerzite dokázala, že u ľudí, ktorí jedli viac tmavozelenej listovej zeleniny obsahujúcej betakarotén, bol stupeň odumretia sietnice nižší. Vedci sú teda toho názoru, že sa v sietnici oka hromadia dve zlúčeniny „príbuzné“ betakaroténu – luteín a zeaxantín. Účinne filtrujú lúče z oboch koncov svetelného spektra, ktoré dlhodobo sietnicu poškodzujú a robia oko zraniteľnejším. Účinné vitamíny a minerálne látky údajne pomáhajú proces makulárnej degenerácie zvrátiť.
Zápal očnej spojovky
V dôsledku infekcie alebo alergie sa môže zapáliť tenká membrána pokrývajúca vonkajšiu časť oka. Príznakom zápalu je sčervenené oko. Tomuto stavu hovoríme zápal očnej spojovky (lekársky konjunktivitída). Ak sa na oku tvoria červenkasté kruhy, býva toto ochorenie spôsobené nedostatkom riboflavínu. Pre nedostatok tohto vitamínu radu B, ktorý sa nachádza v mlieku, celozrnných výrobkoch a vnútornostiach, svedčí aj pálenie, sčervenanie a popraskanie vonkajších kútikov oka.
Zelený očný zákal
Zelený očný zákal alebo glaukóm je hromadenie a následný tlak kvapaliny v oku. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí po štyridsiatke a v jednej rodiny trpí týmto ochorením väčšinou niekoľko príbuzných. K príznakom zeleného zákalu patrí zakalené videnie, opary svetla okolo svetelných zdrojov a ťažkosti s videním v tme. Glaukóm súvisí s nedostatkom tiamínu, vitamínu B obsiahnutého v mäse, rybách, hydine, celozrnnom chlebe, strukovinách a orechoch a s nedostatkom vitamínu A. Ten sa nachádza v pečeni, vajciach a oranžovo sfarbených rastlinách obsahujúcich betakarotén. Ak trpíte ktorýmkoľvek zo spomínaných príznakov, hneď navštívte lekára.
Sivý zákal
Toto bezbolestné zakalenie očnej šošovky sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí. V dôsledku vzácnej metabolickej poruchy sa však môže objaviť aj u mladších pacientov. Vedci sa nazdávajú, že sivý zákal spôsobujú oxidačné procesy prebiehajúce v očnej šošovke. Pred týmto typom poškodenia chráni vitamín C. Iné štúdie naznačujú, že určitú ochranu poskytuje aj riboflavín obsiahnutý v mlieku, celozrnných obilninách a kvasniciach. S pribúdajúcim vekom sa znižuje schopnosť oka metabolizovať cukor galaktózu. K tvorbe sivého zákalu preto prispieva, ak starší človek zároveň trpí dedičnou chorobou zvanou galaktosémia, ktorej príznakom je práve zvýšená krvná hladina galaktózy.
Iné ochorenia
Hlavnou príčinou oslepnutia u diabetikov býva ischémia sietnice v dôsledku mikroartériosklerózy sietnicových kapilár. Určitú ochranu pred postihnutím očných ciev poskytujú diabetikom aj prípravky vitamínu C, a preto by im mohol pomôcť aj zvýšený príjem čerstvého ovocia a zeleniny. Očnými ochoreniami menej trpia diabetici, ktorí dobre ovládajú svoj celkový stav. Jačmenné zrná, malé červené zdureniny na žliazkach slúžiacich na premastenie očných rias, vznikajú činnosťou baktérií. V priebehu niekoľkých dní zdurenie zmizne samo. Ak sa však tvoria častejšie, býva to príznakom nedostatočnej výživy, stresu alebo celkovej únavy.