Nechcené suveníry z exotickej dovolenky


Pred cestou do zahraničia sa nezabudnite informovať o zdravotných rizikách oblasti, do ktorej sa chystáte.Čím exotickejšiu dovolenku si vyberiete, tým viac problémov vám hrozí. A vonkoncom nedajú na seba dlho čakať. K zemi vás priklincuje už dlhý let a časový posun. Pri odlete vám môže na hlavu pražiť horúce slnko, ale sotva si dokážete predstaviť, čo vás čaká v takom Bangkoku alebo pri Červenom mori. Takmer päťdesiatstupňová vlhká spara a smog. Nebudete vedieť, či sa máte skôr zadusiť alebo odpadnúť. Vyhli by ste sa tomu, keby ste si za svoje dovolenkové pôsobisko vybrali v lete mierumilovnú Sibír, tam však počítajte s takým množstvom komárov, ktoré bude vidno ešte aj na fotografiách!

Sibírčania kedysi priväzovali nahých lotrov k stromu a za hodinu bolo po nich... Komáre sú všade a vždy sa potešia vášmu príchodu, lenže nie vždy po nich zostanú len neškodné štípance ako na Sibíri. V trópoch prenášajú maláriu. Samozrejme, nie všetky, ale vy nikdy neviete, či vás neuhryzol „ten pravý“. Trópy miluje aj iná hmyzia háveď, s ktorou sa neradno zbratať. Ak sa jej vyhnete, ešte ste nevyhrali, lebo dvojtýždenný totálny pôst zrejme nie je cieľom ani jedného dovolenkára. Jesť sa musí! Čo? V štvorhviezdičkovom hoteli sa asi triasť netreba, ale nakupovať na trhu, to chce odvahu! Vec rozumu, poviete si. Lenže ani rozum človeka vždy neupozorní na všetky riziká. Keď leziete do morskej vody, nemôžete tušiť, či vás nezožerie žralok, a keď sa zasnene pozeráte na africké sladkovodné jazerá, asi vám ani nezíde na um, že by ste za jediné kúpanie mohli zaplatiť životom! Počuli ste už o bilharzióze? Možno áno, možno nie, pred odchodom na dovolenku je vždy lepšie spojiť sa s lekárom z oddelenia cudzokrajných chorôb a spýtať sa, čo robiť. Všade je to iné, riskovať sa nevypláca. Dokonca ani vtedy, keď ste sa rozhodli pre Transylvániu, na prvý pohľad blízku a celkom neškodnú.

Pomysleli ste však na kliešte?

Takže čo by mal človek urobiť skôr, než si zbalí kufor na cestu? Najmúdrejšie je informovať sa o zdravotných rizikách oblasti, do ktorej sa chystáte, vždy s dostatočným predstihom. Ideálne je šesť až osem týždňov vopred, aby stihli „zabrať“ všetky očkovacie látky. Niektoré očkovania sú povinné, bez nich nie je možné získať vízum. To platí napríklad o žltej zimnici, kým sa na etiópskom veľvyslanectve nepreukážete platným očkovacím preukazom, nikto sa s vami nebude ani len zhovárať. Mnohé ďalšie očkovania patria do kategórie „odporúčané“. Nemusíte ich absolvovať, ale je lepšie, ak ich máte. Zväčša sú to tie isté očkovania – proti hepatitíde A a B, proti týfusu, proti hnisavému zápalu mozgových blán, proti japonskej encefalitíde, záškrtu, detskej obrne, proti besnote či proti kliešťovej encefalitíde.

HEPATITÍDA

O hepatitíde A i B sa toho navravelo už veľa. Pri „áčku“ vám stačí jedno očkovanie, imunitu získavate po dvoch týždňoch a vydrží vám jeden rok. Keď sa po prvej injekcii necháte preočkovať o šesť až osemnásť týždňov nanovo, máte doživotnú imunitu. Vakcíny bývajú najčastejšie kombinované proti „áčku“ aj „béčku“ naraz. V tomto prípade vás budú očkovať dvakrát v mesačnom intervale a tretia dávka po šiestich mesiacoch vám zaručí trvalú imunitu. Hepatitída A je pre cestovateľov rizikovejšia, rýchlejšie sa ňou môžu nakaziť cez vodu a potraviny, ale má oveľa ľahší priebeh ako hepatitída B, ktorá sa môže skončiť cirhózou pečene. „Béčko“ chce od nás aj trochu rozumu, myslieť na to, že sa šíri okrem pohlavného styku aj kontaminovaným biologickým materiálom – pozor na piercing v zahraničí, ak sa dá, vyhnite sa aj ošetreniu u zubného lekára...

TÝFUS

Týfus spôsobujú baktérie, ktorým žičí zlý hygienický štandard. Na pozore by sa mali mať najmä tí, ktorí neodolajú exotickým dobrotám ponúkaným kdesi na ulici. Po 5. až 24. dňoch chorému vyskočí teplota, bolí ho brucho, nakoniec sa zjavia aj typické ružové vyrážky. Týfus sa lieči antibiotikami, ak ho zanedbáme, môžeme naň doplatiť aj životom. Po jednej očkovacej látke získate imunitu na tri roky.

MENINGITÍDA

Hnisavý zápal mozgových blán. Vyskytuje sa všade, občas o nej počuť aj u nás, ale v niektorých afrických krajinách sa objavuje endemicky. Baktérie sa prenášajú kvapôčkovou infekciou, takže sa im veľmi ubrániť nemôžeme. Keď sa choroba rozbehne, máva veľmi rýchly priebeh, a ak sa nediagnostikuje včas, končí sa smrťou. Očkovanie sa vyplatí – po jednej dávke máte istotu až tri roky.

JAPONSKÁ ENCEFALITÍDA

Je to vírusové ochorenie, ktoré sa najčastejšie zjavuje na vidieku v juhovýchodnej Ázii. Toto akútne ochorenie majú na svedomí komáre, svojím priebehom sa podobá na zápal mozgových blán. Postihuje centrálny nervový systém. Potrebujete tri dávky vakcíny, a ak do juhovýchodnej Ázie chodievate často, po troch až štyroch rokoch sa treba nechať preočkovať.

KLIEŠŤOVÁ ENCEFALITÍDA

V tomto prípade naozaj netreba chodiť do diaľav, stačí sa vybrať na túru do slovenských hôr. Kliešťová encefalitída útočí na centrálny nervový systém. Začína sa ako bežná chrípka, ale po dvoch až troch týždňoch sa zjavia prvé príznaky poškodenia centrálneho nervového systému. Môžu sa vyliečiť bez stopy, ale ak nemáte šťastie, zostanú vám nepríjemné následky. S očkovaním je najlepšie začať v zime, aby bol človek už na jar imúnny. Potrebujete tri dávky, druhá nasleduje jeden až tri mesiace po prvej. Tretia dávka príde na rad o deväť až dvanásť mesiacov po druhej. Každé tri roky sa treba nechať preočkovať.

ZÁŠKRT

Proti tomuto bakteriálnemu zápalovému ochoreniu, ktoré útočí na horné dýchacie cesty a človeku pri ňom opúcha vnútorná strana krku, sme vlastne zaočkovaní všetci. Je to bežný štandard, ktorý by nám mal v našich končinách vydržať až do smrti. Ak sa však rozhodnete cestovať do niektorého z ohnísk tejto choroby, je lepšie dať sa preočkovať. Stačí jedna dávka. Pozoruhodné je, že zvýšený výskyt ochorení zaznamenali okrem rozvojových krajín aj v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu.

DETSKÁ OBRNA

Platí to, čo o záškrte. Všetci sme očkovaní, ale cestujete do juhovýchodnej Ázie alebo do Afriky, nechajte sa preočkovať. Pre istotu.
BESNOTA. Všetci poznáme príhody o tom, ako dakoho uhryzol besný pes, i to, čo nasledovalo potom. Ihneď do nemocnice, ihneď očkovanie. V tomto prípade až po uhryznutí. V niektorých krajinách by ste však nemocnicu podľa našich predstáv hľadali márne. V takýchto prípadoch je lepšie nechať sa zaočkovať ešte skôr ako vás uhryzne choré zviera. Nemusí to byť len pes, ale napríklad aj – opica! Dá sa to, potrebujete tri dávky a každé tri roky opäť preočkovať. Nezabúdajte, že ak sa besnota rozvinie do klinického štádia, strácate akúkoľvek nádej na uzdravenie.

ŽLTÁ ZIMNICA

Toto vírusové ochorenie prenášajú komáre. Môže mať veľmi ľahký priebeh, ale môže sa skončiť aj smrťou. Po troch až šiestich dňoch od poštípania sa človeku zvýši teplota, dostane zimnicu, rozbolí ho brucho, vracia, ak ochorenie postihne pečeň, ožltne. Preto – žltá zimnica. Na rozdiel od domorodcov organizmus Európana nemá proti nej žiadne protilátky. Očkuje sa jednou dávkou, ktorá vydrží desať rokov.

MALÁRIA

Proti malárii nejestvuje očkovacia látka. Cestovatelia musia užívať rôzne druhy liekov, od lacnejších až po veľmi drahé. Keď im predpíšu tie lacnejšie, majú pocit, že na nich lekári šetria. Nie je to pravda. Malária je najrozšírenejšou chorobou horúcich krajov, spôsobujú ju plazmódiá a tie majú v rôznych častiach sveta rozdielnu citlivosť na rozličné lieky proti malárii. Takže najdrahšie nemusí byť zákonite vždy aj najlepšie! Maláriu prenáša komár anofeles. Uštipne chorého človeka, v jeho tráviacom trakte sa zo zárodkov sporogónií vyvinú sporozoity, vyššia vývojová forma plazmódií, a keď anofeles uštipne ďalšieho človeka, dostanú sa sporozoity do novej krvi. Sporozoity sa najskôr vyvíjajú v pečeni, desať až dvadsať dní, ale aj šesť týždňov. Z pečene sa vyberú na púť do červených krviniek. Tu sa začína klinické štádium choroby. Najprv sa prejavuje neurčito: únava, hučanie v ušiach, bolesti hlavy, až neskôr sa pridá známa triaška, zimnica a blúznenie. Chorého trasie pol hodiny až hodinu, potom vystúpi teplota nad 40 stupňov Celzia. Po niekoľkých hodinách klesá, čo sprevádza potenie a celková slabosť. Záchvaty sa opakujú každé dva až štyri dni. Na maláriu umiera asi sto Európanov ročne. Je teda asi naozaj lepšie absolvovať zdravotné testy a užívať liek podľa návodu lekára. Ani tak síce nemáte stopercentnú istotu, že neochoriete, ale ak aj áno, choroba bude mať oveľa ľahší priebeh.

BILHARZIÓZA

Ak sa ocitnete v trópoch, najmä afrických, nekúpte sa v sladkovodných jazerách! Neviete, ktoré je kontaminované bilharziózou. Je to parazitárne ochorenie. Na svedomí ju majú cicavice alebo motolice. Do organizmu sa dostanú cez kožu, niekedy stačí pár kvapiek vody. Samička parazita potom nakladie vajíčka do kapilár buniek ľudských močových a pohlavných ústrojov. Vajíčka svojimi hrotmi poškodzujú steny močového mechúra, spôsobujú krvácanie, pri dlhodobých účinkoch im pripisujú aj vznik rakoviny močového mechúra. Americká alebo črevná forma je rovnaká, ibaže vajíčka smerujú do tráviaceho traktu. Najťažšou formou je japonská. Japonci pre ňu vymysleli meno – katajama. Vajíčka putujú do pečene, sleziny a mozgu. Človek na rozsiahle poškodenia po dvoch až troch rokoch umiera. Problémom bilharziózy nie sú však iba vajíčka, ale aj to, že postupne dozrievajú na červy, ktoré sa voľne pohybujú po organizme. Zdolajú ich iba chemoterapeutiká, ktoré majú mnoho vedľajších účinkov a liečebný efekt ani tak nebýva vždy stopercentný.

LEKÁRNIČKA

Ešte aj na morských plážach je lepšie dať si pod seba karimatku, aby ste sa vyhli „migrujúcej larve“. Je to parazit, ktorý bežne žije v tráviacom trakte psov a mačiek a jeho vajíčka sa nájdu v truse v týchto zvierat. Do ľudského organizmu sa dostanú cez kožu, nuž a – migrujú... To však neznamená, že by sa mal človek na dovolenku vybrať v skafandri. Musí však mať rozum. A dobrú lekárničku. Mali by v nej byť tabletky proti horúčke a bolestiam hlavy, kvapky do nosa a očí, lieky proti hnačke, lieky proti nevoľnosti pri „chorobe z pohybu“, lieky proti zápche, lieky proti alergickým reakciám, antialergický krém pri poštípaní komármi, lieky na ochranu proti malárii, sprej proti hmyzu, dezinfekčné prostriedky, pohotovostné obväzy, pinzeta, nožnice a náplasti. Samozrejme, neslobodno zabudnúť ani na lieky, ktoré užívate doma! Čím viac budete cestovať, tým hrubšia bude aj vaša lekárnička. Ale pocestujete s ľahším srdcom.

Autor
JÚLIA STOLZOVÁ