Papilomavírusy sú malé DNA vírusy, ktoré majú schopnosť vyvolať tvorbu nádorov. Spolu s vírusmi hepatitídy B a C, vírusom Epstein-Barrovej a ľudským T-lymfotropným vírusom I a II sú príčinou 20 % všetkých nádorových ochorení u ľudí. Papilomavírusy infikujú vyššie stavovce a človeka, medzi druhmi sa však neprenášajú. Papilomavírusy infikujúce človeka sa označujú ako ľudské papilomavírusy – HPV (human papillomavirus). Tieto vírusy infikujú kožu a sliznice a vytvárajú charakteristické epiteliálne útvary. Benígne útvary na koži sa nazývajú bradavice, na slizniciach papilómy a na genitáliách mužov a žien sa tieto útvary nazývajú kondylómy. Človeka infikuje viac ako 120 genotypov papilomavírusov, z toho okolo 40 typov infikuje genitálie mužov a žien. Podľa schopnosti meniť bunku na malígnu sa papilomavírusy rozdeľujú na vírusy s nízkym onkogénnym potenciálom (LR-HPV – low risk HPV) a vírusy s vysokým onkogénnym potenciálom (HR-HPV – high risk HPV).
Ako sa prenášajú papilomavírusy
Papilomavírusy s nízkym onkogénnym potenciálom vytvárajú v urogenitálnej oblasti kondylómy na vulve, vagíne, penise a v análnej oblasti. V tejto oblasti sa takmer výhradne dokazuje prítomnosť vírusov HPV 6 a HPV 11. Benígne kožné útvary vyvoláva u človeka vyše 100 druhov papilomavírusov. V karcinómoch krčka maternice bolo dokázaných 13 genotypov HR HPV,ktoré svetová organizácia pre výskum rakoviny uznala za onkogénne.Papilomavírusy sa prenášajú sexuálne a extragenitálne (nonsexuálne). Hoci v súčasnosti sa často spomína sexuálny prenos HPV, existuje aj prenos nonsexuálny – prenos z rodičov na deti, prenos medzi členmi rodiny alebo v skupine ľudí, alebo autoinokuláciou HPV z jedného miesta tela na iné. Nonsexuálny prenos HPV sa uskutočňuje kontaktom koža – koža, koža – sliznica. Bolo dokázané, že pri kontakte kože na rukách s kondylómami v anogenitálnej oblasti dochádza k prenosu infekcie s vyššou pravdepodobnosťou ako pri samotnej sexuálnej ceste.
Rakovina krčka maternice
Na Slovensku ročne ochorie na rakovinu krčka maternice asi 600 žien a 200 žien ročne tomuto zhubnému ochoreniu podľahne. Vzhľadom na tieto varujúce čísla by sme sa mali zamyslieť nad tým, či prevencii rakoviny krčka ženy venujú dostatočnú pozornosť, lebo toto ochorenie je ľahko detegovateľné a možno mu zachytením prekanceróz a ich ošetrením ľahko predchádzať. Rakovina krčka maternice dosahuje svoj prvý vrchol v početnosti výskytu medzi tridsiatym piatym a štyridsiatym piatym rokom života a svoj druhý vrchol medzi 65. a 75. rokom. Výskyt rakoviny krčka maternice je približne 16 nových ochorení ročne na 100 000 žien. V minulosti sa karcinóm krčka maternice vyskytoval najčastejšie v období pohlavnej zrelosti, v súčasnosti ho nachádzame u starších žien. Tento posun sa vysvetľuje zlepšením preventívnej starostlivosti. Mladšie ženy vyhľadávajú gynekológa častejšie ako staršie, a to nielen kvôli preventívnym prehliadkam, ale aj kvôli predpisu antikoncepcie, na vylúčenie gravidity alebo pre neplodnosť. Pri takýchto príležitostiach sa nezriedka odkryje dysplázia krčka maternice alebo karcinoma in situ a celá oblasť sa operačne odstráni. Potom sa už nijaká rakovina krčka maternice nevytvorí. Naopak, v prevažnej väčšine ženy, ktoré prídu do gynekologickej ambulancie s rozsiahlym invazívnym karcinómom, ešte nikdy neboli, respektíve už dlho neboli na odbornom gynekologickom vyšetrení.
Predispozičné faktory
Predispozičnými faktormi vzniku rakoviny krčka maternice sú skorý začiatok pohlavného života, veľký počet sexuálnych partnerov, sexuálne prenosné ochorenia, imunodeficientné stavy a infekcia ľudským papilomavírusom. Keďže v bunkách rakoviny krčka maternice bola v 99 % izolovaná HPV infekcia, možno tvrdiť, že infekcia krčka maternice ľudským papilomavírusom je priamou príčinou tohto zhubného ochorenia. Rakovina krčka maternice sa vyvíja postupne. Na začiatku je ľahká dysplázia, ktorá sa postupne mení na stredne ťažkú dyspláziu a ťažkú dyspláziu. To sú stavy, ktoré sa nazývajú prekancerózy. Po ťažkej dysplázii sa už vyvíja rakovina krčka maternice. Vývoj je postupný a od ľahkej dysplázie k rakovine krčka maternice ubehne aj 10 až 12 rokov. Nie všetky ženy, ktoré sa nakazia ľudským papilomavírusom dostanú rakovinu krčka maternice. Vývoj ochorenia závisí od mnohých faktorov, hlavne od reakcie imunitného systému. Od infekcie k rakovine krčka sa dostane približne 30 % infikovaných. Vyhľadávanie rakoviny krčka maternice prebieha pomocou pravidelného skríningu krčka maternice, pri ktorom sa odoberie onkocytologický ster – PAP test. Vyšetrenie onkologickej cytológie zaviedol do praxe gynekológ Papanicolau v roku 1943 ako rutinné vyšetrenie na zachytávanie prekanceróz a včasných štádií rakoviny krčka maternice. Klasická onkocytológia delila nálezy do piatich skupín, pričom PAP I a PAP II boli skupiny bez atypií, prípadne bunky boli mierne zápalovo zmenené, a do skupiny PAP III,IV a V sa zaraďovali nálezy s rôznym stupňom atypie (zmien) až po rakovinu krčka maternice. V súčasnosti sa na hodnotenie nálezov používa systém Bethesda.
Preventívne gynekologické prehliadky
Na vyhľadávanie a včasnú diagnostiku organických a funkčných porúch ženských pohlavných orgánov sú zamerané preventívne gynekologické prehliadky. Ženy by mali chodiť na preventívne prehliadky od 18. roku života alebo od prvého tehotenstva. Obsahom preventívnej prehliadky je okrem iného aj skríning rakoviny krčka maternice. Ten sa robí od 23. roku života. Prvé dva odbery cytológie sa vykonávajú v ročnom intervale a v prípade negativity nálezov sa potom cytológia odoberá v trojročnom intervale až do veku 64 rokov. Skríning sa skončí vo veku 64 rokov v prípade, že posledné 3 cytologické nálezy sú negatívne. Ženy, ktoré nechodia na pravidelné preventívne gynekologické prehliadky, môžu ochorieť na rakovinu krčka maternice. Jej prvým príznakom býva krvácanie nezávislé od menštruačného cyklu, najmä po pohlavnom styku, po tvrdej stolici a takisto žltkastý a neskôr krvavý výtok. Nijaký iný zhubný nádor nie je možné tak skoro a rýchlo diagnostikovať a liečiť ako práve rakovinu krčka maternice. Ak žena chodí na pravidelné preventívne prehliadky, je možné zachytiť zmeny buniek na krčku maternice v štádiu ľahkej dysplázie. Aby bola prevencia rakoviny krčka maternice dokonalá, máme k dispozícii už aj dve vakcíny proti infekcii papilomavírusmi. Takto sa rakovina krčka maternice stáva jediným zhubným ochorením, ktorému možno predchádzať primárnou aj sekundárnou prevenciou – očkovaním a pravidelnými preventívnymi prehliadkami.