Prestať fajčiť je ako absolvovať vysokú školu


Závislosť na cigaretách je malosťou človeka a robí ľudí neslobodnými. Vo všeobecnosti sa hovorí, že tí, čo fajčia, si nevážia svoje zdravie. Preto sa majte viac radi a pustite sa do boja s fajčením čo najskôr. Univerzálny spôsob, ako prestať fajčiť, však neexistuje. Každý, kto prepadol tejto závislosti a chce s ňou bojovať, musí sám prísť na to, aká cesta mu pri odvykaní najviac pomôže.

Zo dňa na deň

Braňo (31) si zapálil prvú cigaretu, keď mal štrnásť rokov. Na vysokej škole fajčil jeden a pol škatuľky denne. Rok pred štátnicami sa rozhodol skoncovať s cigaretami raz a navždy. „Bolo to v lete. Dostal som silnú angínu, no i napriek tomu som fajčil. Uvedomil som si, že už nie som schopný nefajčiť, ani keď som chorý. Choroba sa ťahala, ale aj tak som sa nevedel zriecť cigariet. Pri každom potiahnutí som si predstavoval, ako mi nikotín ešte viac rozožiera zapálené hrdlo, a začal som sám sebou opovrhovať. Kládol som si otázku, ako si môžem takto vedome ubližovať. Vtedy som si povedal: Dosť! Pár dní to ešte trvalo, kým som cigarety navždy odložil. Urobil som to zo dňa na deň. Vždy som si myslel, že deň D by mal začať ráno. Ja som prestal v strede ‚rozfajčeného’ dňa. Spočiatku som sa vyhýbal večerným akciám so spolužiakmi pri pive, ale potom som si povedal, že sa musím naučiť konfrontovať situáciu od začiatku. Nechcel som, aby som si po mesiaci dobrého pocitu z nefajčenia večer v podniku z čistej eufórie symbolicky zapálil, ako to býva pri odvykaní zvykom. Chcel som byť silný od začiatku a odolávať.“

Nikotínové náplasti

Jozef (54) nebol typickým fajčiarom. Prvú cigaretu si zapálil vždy až večer po televíznych správach. „Vtedy som zaliezol do svojej fajčiarne a ťahal som jednu za druhou. Za pár hodín som vyfajčil minimálne desať cigariet. Keď som bol mladší, bral som to ako relax. Lenže okolo päťdesiatky sa u mňa objavili problémy so spaním. Nevedel som zaspať, srdce mi búšilo a ráno som sa cítil ako zbitý pes. Pri odvykaní mi pomohli nikotínové náplasti. Mojej fajčiarni, kde som zvykol pri cigaretke čítať alebo rozmýšľať, som sa vyhýbal. Keď som si po mesiaci prestal lepiť náplasti, občas som dostal na cigaretu chuť. Po ruke som mal vždy nikotínový cukrík. Postupne som sa snažil vylúčiť aj cukríky a potlačiť chuť na cigaretu silou vôle. Čítal som totiž článok o závislosti na nikotínových cukríkoch a ja som nechcel voliť menšie zlo. Najhoršie na odvykaní bolo prežiť tri hodiny po televíznych novinách a nájsť si nový rituál. Začal som viac čítať a keď som nevedel, čo s rukami, tak som si šiel olúpať banán, pomaranč alebo jablko. Ovocie som si pekne nakrájal a vychutnával. Už pol roka nefajčím. Mojou motiváciou bol lepší spánok a ten sa dostavil už po niekoľkých týždňoch. To ma hnalo najviac dopredu.“

Akupunktúra

Hanka (66) sa nikdy nepovažovala za tuhú fajčiarku. Fajčila od osemnástky sedem až desať cigariet denne. Keď ju okolnosti v päťdesiatke prinútili odísť do predčasného dôchodku, začala fajčiť dvojnásobne až trojnásobne viac. „Nemala som veľa peňazí a ešte aj to málo som míňala na cigarety. Navyše, už som nebola najmladšia a bojovala som so zdravotnými problémami. Chcela som prestať fajčiť, nerobilo mi to dobre. Pri každej škatuľke som si hovorila, že je posledná. Prestať zo dňa na deň som však nedokázala. Začala som hľadať alternatívne spôsoby liečby závislosti na nikotíne a dočítala som sa o metóde akupunktúry. Hoci sa písalo, že nie je veľmi účinná, bola som presvedčená, že práve toto mi pomôže. Doktor mi napichal ihličky do ucha a tvrdil, že ak si zapálim, príde mi zle. Neskúšala som to, lebo, pravdupovediac, na cigaretu som vôbec nemala chuť. Asi po štyroch dňoch mi pár ihličiek z ucha vypadlo, ale dala som si ich zaviesť znova na ďalšie dva týždne. Odvtedy som si už desať rokov nezapálila.“

Na počiatku musí stáť presvedčenie

Každý človek je iný a u každého sa závislosť na cigaretách prejavuje individuálne. Podobne je to aj s receptom, ako prestať fajčiť. Zatiaľ čo niekto skoncuje s cigaretami zo dňa na deň, inému pomôžu nikotínové náplasti. Mnohí zase dávajú nádej alternatívnej medicíne a hľadajú pomoc v akupunktúre či hypnóze. Najsmutnejšie ale je, keď vás prinútia poslednýkrát siahnuť po cigarete zdravotné dôvody. Ak sa pohrávate s myšlienkou, že chcete prestať fajčiť, pokúste sa o to ešte predtým, ako bude neskoro. Každý bývalý fajčiar vám povie, že len ten, kto sa chce naozaj zbaviť tohto zlozvyku, dokáže nad ním zvíťaziť. Na samom počiatku by ste mali byť teda absolútne presvedčení. Musíte chcieť a veriť, že sa vám podarí raz a navždy odložiť cigarety nabok. Dôležité pri tom je, aby ste si vedeli predstaviť budúcnosť bez cigarety, pretože ak nemáte presvedčenie a vieru, nepomôže vám v boji s vaším zlozvykom skutočne nik a nič. Môžete vyskúšať také či onaké „zaručené metódy“, ale sila vychádza len a len z vášho vnútra a mysle. Hľadajte preto motiváciu a dôvody, prečo prestať fajčiť a nie prečo pokračovať. Skúste sa inšpirovať napríklad exfajčiarmi z vášho okolia. Berte si príklad z ľudí, ktorí fajčiť prestali, a nie z tých, čo fajčia a tvrdia, že im je dobre. Nech sú vašou oporou takí, čo prekonali túto závislosť. K životu a ku šťastiu im už viac nechýba ranná cigaretka ku káve či večerné posedenie v zadymenom prostredí s drinkom v jednej ruke a cigaretou v druhej.

Znižovanie dávky

Jana (28) začala fajčiť v dvadsiatke. Do tohto obdobia cigaretový dym neznášala a zadymenému prostrediu sa vyhýbala. „Nikto zo známych nechápal, ako sa z presvedčenej nefajčiarky stala žena závislá na cigaretách. Z nula cigariet som totiž hneď skočila na škatuľku za deň. Paradoxné bolo, že v čase, keď moji kamaráti prestali, ja som začala. Zostala som v partii jediná, ktorá fajčila. Na cigaretách som bola závislá viac psychicky ako fyzicky. Z fajčenia som si urobila množstvo rituálov a tých som sa nechcela zriecť. Nedať si ku káve cigaretu alebo nezapáliť si po jedle, to som si už vôbec nevedela predstaviť. Hovorila som si, že fajčenie mi robí radosť a pritom som si neuvedomovala, ako mi prerástlo cez hlavu. Dokonca aj pri sexe som sa tešila na to, ako si po ňom zapálim. Priateľ nefajčiar to nedokázal pochopiť a pred rokom v lete ma zobral na dovolenku do Švédska, kde platí vo všetkých podnikoch zákaz fajčenia. Dokonca sme vždy nocovali v izbe bez balkóna. Po niekoľkých dňoch som si uvedomila, že fajčím o polovicu menej a že keď som v nefajčiarskom prostredí, na cigarety vôbec nemyslím, a to mi pomohlo dospieť k rozhodnutiu prestať fajčiť. Znižovala som dávku postupne, až kým som nevyfajčila len tri cigarety za deň. To bola asi najťažšia fáza, lebo išlo o rannú, obedňajšiu a večernú cigaretu. V tomto štádiu som už ale bola schopná seknúť s tým úplne.“

Čo takto skončiť práve teraz v lete?

V lete človeku nechutí toľko jesť, je aktívnejší, zdržuje sa častejšie na vzduchu či v prírode. Keďže vďaka horúcim dňom mnoho fajčiarov vyfajčí o pár cigariet menej, teoreticky by ste mohli v týchto mesiacoch nad svojou závislosťou úspešne zvíťaziť. Slnko vám dodá energiu a podporí vo vašom tele tvorbu hormónov šťastia. Abstinenčné príznaky tak zvládnete jednoduchšie. Navyše, leto je stvorené na športové aktivity. Veľa tých, ktorí sa rozhodli prestať fajčiť, spojili odvykaciu kúru s cvičením. Na jednej strane z dôvodu, aby nepribrali, a na druhej strane kvôli tomu, že pravidelný pohyb pomáha zaháňať depresie a potláčať prvotné abstinenčné príznaky. Neodkladajte zbytočne boj s fajčením. Čím skôr nad svojou vášňou zvíťazíte, tým rýchlejšie sa stanete slobodnými a prídete na to, ako chutí život bez cigarety. Oveľa príjemnejšie!

Autor
Gabriela Kubaljaková