Klimaktérium

Klimaktérium, pomenované tiež prechod, menopauza, je jednou z prirodzených etáp životného cyklu ženy medzi 45. a 55. rokom života. V tomto období dochádza najskôr k oslabeniu a neskôr k zániku činnosti vaječníkov, ktoré majú na svedomí produkciu ženských pohlavných hormónov estrogénov. Informácií a rád o klimaktériu existuje mnoho, málokto však vie, že podobným životným obdobím prechádzajú aj muži. Rovnako aj u nich sa po štvrtej dekáde života znižuje produkcia pohlavného hormónu testosterónu, čo má za následok zmenu správania, podráždenosť, stratu záujmu o sexuálny život. Toto obdobie nazývame andropauza. Na rozdiel od žien majú však páni malú výhodu – produkcia testosterónu nikdy úplne nezanikne.

Ako sa klimaktérium a andropauza prejavujú?

Včasnými prejavmi klimaktéria sú návaly tepla, nočné potenie, menštruačné a psychické poruchy ako nespavosť, nervozita, poruchy pamäti a koncentrácie, náladovosť, depresie. Sprievodným javom môžu byť tiež kožné zmeny. Koža ochabne, stáva sa tenkou a suchou, dochádza k ľahšiemu praskaniu kožných cievok, vzniku modrín. Vlasy majú slabšiu štruktúru, vo vyššej miere vypadávajú. Prsia sú ochabnutejšie a menia tvar. Nepríjemnejším prejavom klimaktéria môže byť atrofia močových ciest a pohlavných orgánov, sprevádzaná pocitom sucha, svrbením, opakovanými infekciami močových ciest a pošvy, bolesťou pri pohlavnom styku, močovou inkontinenciou. K neskorším prejavom patria choroby krvného obehu, srdcovo-cievne ochorenia, mozgová porážka a osteoporóza, čo môže zapríčiniť zvýšený výskyt zlomenín.Muži prechádzajúci andropauzou pociťujú celkové ťažkosti, akými sú pocity únavy, podráždenosti, mrzutosti, smútku, zbytočnosti až depresie. Andropauza sa prejavuje tiež sexuálnymi poruchami, napríklad poruchou erekcie, ejakulácie, znížením libida. Ďalším zdravotným problémom sprevádzajúcim toto nepríjemne obdobie v živote muža je osteoporóza, ktorá môže mať závažné následky v podobe zlomenín, vypadávania zubov, ohnutia kostry. Počas andropauzy dochádza i k zníženiu tvorby červených krviniek. Testosterón je zodpovedný za tvorbu erytropoetínu a ten tvorbu červených krviniek reguluje.

Na koho sa obrátiť?

Kým dámy presne vedia, že sa v prípade problémov môžu obrátiť na gynekológa, muži „svojho“ lekára častokrát nemajú. Problematikou andropauzy sa zaoberá andrológia, mladý vedný odbor, ktorý je súčasťou urológie. V súčasnosti sa problému venuje urológia, endokrinológia a sexuológia. Muža čaká bežná prehliadka spojená s odberom krvi na stanovenie hladiny testosterónu.

Hormonálna alebo alternatívna liečba?

Podávanie hormónov nie je len jednou, i keď významnou súčasťou liečby. Dôležitá je tiež úprava životosprávy. Pri hormonálnej substitučnej liečbe je podstatný individuálny prístup lekára, ktorý musí zvážiť všetky výhody i nevýhody. Táto liečba sa nepredpisuje paušálne, je na lekárovi a pacientovi, akú formu zvolia. Pri ľahšej forme klimakterického syndrómu sa môže začať liečba fytoestrogénmi. V prípade, že sa subjektívne ťažkosti ženy zvýraznia a zhorší sa objektívny nález, rozvinie sa napríklad osteoporóza, je vhodnejšia hormonálna substitučná liečba.Ak sa potvrdí, že príčinou ťažkostí je u pacienta prevažne znížená hladina testosterónu, existuje riešenie v podobe substitučnej liečby, kedy sa testosterón podáva buď injekčne, alebo formou tabletiek, gélov či náplastí. Liečba musí byť pod dohľadom lekára.Alternatívna liečba sa uprednostňuje preto, lebo dochádza k liečbe pomocou prírodných produktov, zohľadňuje sa pri nej vôľa pacienta mať liečbu pod kontrolou, ako aj pacientova obava z dlhodobého užívania a nežiaducich účinkov hormonálnej substitučnej liečby.

Autor
RNDr. Jana Kováčová a kolektív