Marec 2020

Nie je žiadna náhoda, že mnohí z nás podľahnú vyčíňaniu vírusov práve počas hektického jarného obdobia, kedy zimná absencia slnečných dní, ako aj čerstvej zeleniny a ovocia, negatívne ovplyvňujú náš imunitný systém. Vzpružme svoju odolnosť účinným prírodným vitamínom C!

Na Slovensku pribudne každoročne vyše 30 000 ľudí s diagnózou rakovina. Je jednou z najvážnejších život ohrozujúcich chorôb. Jej dôsledky a dopad Liga proti rakovine zmierňuje už 30 rokov. Dôležitý spôsob je aj psychosociálna starostlivosť, ktorá je jej hlavnou doménou.

Pocit nafúknutého brucha dokáže znepríjemniť aj ten najlepší pôžitok z dobrého jedla. Nadúvanie je veľmi obťažujúce, dá sa mu však predísť. Často totiž nejde len o nepríjemný pocit, nadúvanie môže sprevádzať aj bolesť. Tvorba črevných plynov je prirodzenou súčasťou procesu trávenia. Za normálnych okolností sa vzniknuté plyny čiastočne vstrebajú a čiastočne odchádzajú spolu so stolicou. V črevách zdravého človeka sa vytvárajú až dva litre črevného plynu denne. Ak vzniká viac plynu, telo ho nedokáže uvoľňovať. Tento stav sa bežne nazýva nadúvanie a ak sa objavuje často, označuje sa pojmom plynatosť.

Už dlhšie pozorujete, že v noci čoraz častejšie navštevujte toaletu? Najskôr len tak pre istotu kvôli nutkaniu na močenie, neskôr už cielene, pretože tlak močového mechúra rastie...? Dokážete si ešte vôbec spomenúť, kedy ste sa pre tento dôvod počas noci ani raz nezobudili?

Po ktorých olejoch siahnuť v studenej kuchyni a po ktorých na tepelné spracovanie potravín?

Obľuba medvedieho cesnaku v poslednej dobe prudko stúpa. Aby tiež nie. Od čias, kedy tak trochu upadol do zabudnutia, sme opäť zistili, že skvele nechutí len medveďom. Pokiaľ si ho netrúfate hľadať vo voľnej prírode a riskovať zámenu s konvalinkou, potom stavte na istotu a zasaďte si ho na polotienisté až tienisté miesto vo vašej záhradke alebo vyrazte priamo do supermarketu, kde sa v poslednej dobe tiež bežne ponúka ako špenát či zelené korenie.

Vo svete fajčí 1,1 miliardy ľudí a do roku 2025 sa očakáva zvýšenie až na 1,6 miliardy. Táto celosvetová epidémia, žiaľ, neobchádza ani našu krajinu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku fajčí denne až 23 % dospelých Slovákov. Počet fajčiarov pritom neustále rastie, čím kopírujeme celosvetový trend. Zbaviť sa závislosti od nikotínu nie je pritom jednoduché ani napriek faktu, že si fajčiari uvedomujú vážne riziká tohto zlozvyku. Potvrdil to aj prieskum lekární Dr.Max, podľa ktorého si až 90 % fajčiarov uvedomuje negatívne vplyvy na zdravie vrátane rakoviny pľúc a iných pľúcnych ochorení, napriek tomu ich to od fajčenia neodrádza.