Z obsahu

Spoločenská a charitatívna udalosť roka už dnes v Bratislave

Už dnes, 9. januára, otvorí svetová hviezda hudobnej scény, britský hudobník a spevák Paul Young úderom na gong 16. dobročinný Ples v opere v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. 

Pomáhať mu je blízke aj preto prijal pozvanie spievať na Plese v opere a podporiť charitatívne zameranie Plesu v opere, ktorého výťažok smeruje na pomoc chorým deťom.

Dobročinný 16. ples v opere venuje celý výťažok od hostí nadchádzajúceho ročníka nadácii SOCIA na zriadenie a prevádzku 4. Centra včasnej intervencie na Slovensku. Centrum, ktoré pomáha rodinám s deťmi s poruchami vývinu, vznikne v Banskej Bystrici. 

Máj, mesiac milostných radovánok

Máj, lásky čas. Hovorievali kedysi naše babičky a mamičky. Predpokladajme však, že ne mys leli len platonickú túžbu milovať vysnívanú polovičku, ale skutočné milovanie so všetkým, čo k nemu patrí. Neľakajte sa, neprelistovali ste sa k zakázaným stranám nevhodným pre maloletých čitateľov. My v Lieku nazeráme aj na kvalitný a šťastný sexuálny život zo zdravotného hľadiska. Tak, aby „všetko“ fungovalo, ako má. Môžeme aj za mužskými disfunkciami hľadať ženu? Tak ako sa hovorieva v kuloároch? LIEK vám prináša odpovede na mnohé tabuizované otázky.

 

 

Pomôžeme vám s vybavením domácnosti

Kúpa nového bytu, výstavba rodinného domu, alebo prerábka už existujúceho bývania patrí k zásadným krokom v živote človeka. Dôležité však je dotiahnuť veci pekne do konca. Tou pomyselnou čerešničkou na torte, ktorá dá tvár vášmu bývaniu, je to, ako si ho zariadite.

 

 

 

Je len na vás, či sa zameriate na vybudovanie si rodinného hniezda napríklad v rustikálnom štýle, alebo dáte prednosť strohému biznis dizajnu, prípadne si vyberiete niektorú z množstva ďalších núkajúcich sa možností. Samozrejme, potrebné je do domácnosti nakúpiť tiež bielu a čiernu elektroniku a ďalšie veci potrebné pre život. Preto rovnako, ako ste museli vyriešiť otázku financovania zabezpečenia si strechy nad hlavou, potrebné je zvážiť, kto vám poskytne prostriedky za čo najvýhodnejších podmienok na zariadenie vašej domácnosti.

 

 

Pohľadnica z Dolného Rakúska

Kdekoľvek sa vyberiete po zaujímavých trasách v oblasti Dolného Rakúska, zistíte, že všetky tieto miesta dýchajú históriou. Nedávno sa mali možnosť spoznať bližšie niektoré z nich, konkrétne Zámok Eckartsau – barokový komplex poľovníckeho zámku a prírodného parku Habsburgovcov neďaleko rovnomennej rakúskej obce v okrese Gänserndorf a takisto Zámok Rohrau, nachádzajúci sa v divokom, romantickom prostredí na začiatku luhov rieky Leitha. V Rohrau sme okrem toho navštívili aj rodný dom významných skladateľov Josepha a Michaela Haydna. A aby toho nebolo málo, navštívli sme aj Petronell-Carnuntum, kde bola kedysi, pred viac ako dvetisíc rokmi, pulzujúca rímska metropola. Napokon sme sa zastavili v Hainburu an der Donau v okrese Bruck an der Leitha, ktoré je najvýchodnejším rakúskym mestom.

Poľovnícky zámok Eckartsau

Letná grilovačka ako od šéfkuchára

Chystáte letnú grilovačku s rodinou či priateľmi? Nechajte sa inšpirovať skvelými pochúťkami od grilmajstra Marcela Ihnačáka, ktorý sa s nami podelil aj o niekoľko zaujímavých tipov a trikov. Presvedčte sa s nami, že okrem klasických klobások a páročkov sa na gril hodia aj lahodné syry, šťavnaté steaky, chrumkavá zeleninka či dokonca sladké ovocie!

Pripravte sa, toto leto bude VEEV a úplne bez dymu!

Spoločnosť Philip Morris International pokračuje v napĺňaní vízie sveta bez cigaretového dymu. V týchto dňoch rozšírila už aj na Slovensku svoju ponuku bezdymových zariadení o revolučnú novinku – elektronickú cigaretu IQOS VEEV. Ponúka tak dospelým fajčiarom, ktorí nevedia, alebo nechcú skončiť s fajčením cigariet, ďalšiu bezdymovú alternatívu.

S prvým bezdymovým zariadením na zahrievanie tabaku IQOS sa slovenskí dospelí fajčiari stretli už pred piatimi rokmi a v súčasnosti ich užíva už viac ako 270 tisíc dospelých užívateľov1. Novinka IQOS VEEV s inteligentnou technológiou MESH™ je určená užívateľom, ktorí uprednostňujú zariadenia na báze vapingu.

 

Leto je na chudnutie ideálne a váženie je nevyhnutnosť!

Nielen na jar chudneme do plaviek a zhadzujeme tak prebytočné kilogramy, ktoré sa na nás nalepili počas chladných mesiacov. Leto je ideálnym časom, aby sme si upravili svoje stravovacie návyky a začali sa viac hýbať. Voľnejšie obdobie nám ponúka ideálnu príležitosť nato, aby sme si vytvorili nové návyky a s nimi prešli s ľahkosťou do jesene. Naše úspechy nám pritom pomôže najlepšie zaznamenávať správne zvolená váha.

Letnému chudnutiu pomáha aj naša zvýšená telesná teplota. Tá pod vplyvom vonkajšieho tepla, nevyžaduje toľko energie, a tak aj siahame po ľahších jedlách.

 

Akú úlohu zohrávajú na našej strave sacharidy?

Slovensko je prvé na svete vo výskyte cirhózy pečene

Slovensko dosiahlo prvenstvo vo výskyte cirhózy pečene vo svete – uviedol vedecký časopis Lancet. Súčasne sa cirhóza pečene stala najčastejšou príčinou smrti dospelých na Slovensku. Preto vznikol pod záštitou prezidenta Slovenskej hepatologickej spoločnosti, MUDr. Ľubomíra Skladaného, PhD. projekt SIRIUS, ktorého cieľom je včasné odhalenie ochorenia pečene predovšetkým u obyvateľstva, ktorí nemajú žiadne príznaky choroby. Aktívny prístup – teda skríning, hovorí pán prezident Skladaný, pomôže odhaliť ochorenie v takom štádiu, aby sa zabránilo cirhóze a zachránil sa tak ľudský život.

Po pandémii Covid 19 narastie počet pacientov s pľúcnou fibrózou?

Na toto vážne ochorenie poisťovne schvaľujú liečbu iba výnimočne. Sledujte tieto príznaky!

Doba postkovidová?

Doba kovidová bola zvláštna. Asi prvýkrát mali rešpekt nielen pacienti pred lekármi, aj keď pacienti sa väčšinou boja k lekárovi ísť aj neísť, ale báli sa aj lekári pacientov. Aj Vám sa možno stalo, že ste sa nedovolali ani nedoklopali svojmu všeobecnému lekárovi a už vôbec vás nechcel prijať vtedy, keď ste panikárili najviac – po pozitívnom teste na Covid 19.

 

Neposlušná prostata a nový život

Viac ako polovica novo diagnostikovaných pacientov s nezhubným zväčšovaním prostaty prichádza k lekárovi až vtedy, keď pociťujú bolesť pri močení alebo majú problémy v sexuálnom živote. Počúvajte preto svoje telo a venujte pozornosť signálom, ktoré vysiela – pomôžu vám odhaliť prejavy tohto ochorenia včas.

Syndikovať obsah