Z obsahu

Spoločenská a charitatívna udalosť roka už dnes v Bratislave

Už dnes, 9. januára, otvorí svetová hviezda hudobnej scény, britský hudobník a spevák Paul Young úderom na gong 16. dobročinný Ples v opere v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. 

Pomáhať mu je blízke aj preto prijal pozvanie spievať na Plese v opere a podporiť charitatívne zameranie Plesu v opere, ktorého výťažok smeruje na pomoc chorým deťom.

Dobročinný 16. ples v opere venuje celý výťažok od hostí nadchádzajúceho ročníka nadácii SOCIA na zriadenie a prevádzku 4. Centra včasnej intervencie na Slovensku. Centrum, ktoré pomáha rodinám s deťmi s poruchami vývinu, vznikne v Banskej Bystrici. 

Máj, mesiac milostných radovánok

Máj, lásky čas. Hovorievali kedysi naše babičky a mamičky. Predpokladajme však, že ne mys leli len platonickú túžbu milovať vysnívanú polovičku, ale skutočné milovanie so všetkým, čo k nemu patrí. Neľakajte sa, neprelistovali ste sa k zakázaným stranám nevhodným pre maloletých čitateľov. My v Lieku nazeráme aj na kvalitný a šťastný sexuálny život zo zdravotného hľadiska. Tak, aby „všetko“ fungovalo, ako má. Môžeme aj za mužskými disfunkciami hľadať ženu? Tak ako sa hovorieva v kuloároch? LIEK vám prináša odpovede na mnohé tabuizované otázky.

 

 

Pomôžeme vám s vybavením domácnosti

Kúpa nového bytu, výstavba rodinného domu, alebo prerábka už existujúceho bývania patrí k zásadným krokom v živote človeka. Dôležité však je dotiahnuť veci pekne do konca. Tou pomyselnou čerešničkou na torte, ktorá dá tvár vášmu bývaniu, je to, ako si ho zariadite.

 

 

 

Je len na vás, či sa zameriate na vybudovanie si rodinného hniezda napríklad v rustikálnom štýle, alebo dáte prednosť strohému biznis dizajnu, prípadne si vyberiete niektorú z množstva ďalších núkajúcich sa možností. Samozrejme, potrebné je do domácnosti nakúpiť tiež bielu a čiernu elektroniku a ďalšie veci potrebné pre život. Preto rovnako, ako ste museli vyriešiť otázku financovania zabezpečenia si strechy nad hlavou, potrebné je zvážiť, kto vám poskytne prostriedky za čo najvýhodnejších podmienok na zariadenie vašej domácnosti.

 

 

Hydratácia organizmu priamo ovplyvňuje ľudské zdravie

Bez vody neexistuje život. Človek vydrží bez jedla niekoľko dní až týždňov, no bez vody len krátko. Pokým sú ľudia v strese alebo zhone, zabúdajú často na pitný režim a prijímajú menej tekutín, než je ich fyziologická potreba. Približne 2/3 ľudského tela tvorí voda. Z toho asi 2/3 sa nachádzajú v bunkách a 1/3 mimo buniek – v krvi, lymfe, slinách, tráviacich šťavách a tkanivovom moku. Voda sa podieľa na distribúcii živín, minerálnych látok, vitamínov, hormónov i na vylučovaní nestrávenej potravy a škodlivín. Z organizmu sa dostáva v moči, stolici, pote a vo vodných parách, ktoré vznikajú pri dýchaní. V lete môže dospelý človek denne stratiť až niekoľko litrov tekutín. Tie treba neustále dopĺňať, ináč sa stráca výkonnosť aj odolnosť. Pri nadmerných stratách vody, napríklad počas ťažkej fyzickej práce v teplých prevádzkach, počas pobytu v saune či počas športového výkonu môže vzniknúť stredný až ťažký stupeň dehydratácie organizmu. Pri potení sa z akýchkoľvek príčin treba vypiť viac vody. U zdravých dospelých ľudí v mladšom a strednom veku tvorí voda spravidla 60 % celkovej telesnej hmotnosti, z toho v bunkách tela je 30 – 33 % (intracelulárna voda) a mimo buniek je 27 – 30 % (extracelulárna voda). Percentuálny obsah telesnej vody s postupujúcim vekom klesá. Kým u dieťaťa tvorí pri narodení podiel telesnej vody až 70 % z celkovej telesnej hmotnosti, u dospelého človeka je to 50 – 60 % (muži: 60 %, ženy: 50 %). V starobe dochádza k ďalšiemu poklesu (46 – 52 %).

 

Bilancia a potreba tekutín

Cíťte sa hviezdne ako Vlasta Burian či Adina Mandlová

Jedným z centier nočného života v najnavštevovanejších moravských kúpeľoch v Luhačoviciach je vyhlásený Nigh club (nočný klub) v tunajšom najluxusnejšom hoteli ALEXANDRIA**** Spa & Wellness. Hlavná budova hotela má nezameniteľný prvorepublikový charakter a v rovnakom duchu je zariadený a vedený aj nočný klub. Na stenách klubu sú fotografie prvorepublikových filmových hviezd. V roku 1939 sa v hoteli nakrúcal film Biela vrana a o rok neskôr Poznaj svojho muža. Návštevník tu má dojem, že sa každú chvíľu spoza rohu vynorí Vlasta Burian, Jaroslav Marvan, Oldřich Nový či Adina Mandlová, ktorí ho radi v jeho predvojnovej zlatej ére navštevovali. Alebo že každú chvíľu zaznie veta: „Zavřete oči, odcházím...“

Klub i hotel majú bohatú históriu

Živiny pre ženy v každom veku

Zdravé stravovanie môže ženám uľahčiť obdobie dospievania, tehotenstva a dojčenia, môže pomôcť zmierniť premenštruačný syndróm či spríjemniť menopauzu. Nároky ženského organizmu na živiny sa menia v jednotlivých životných etapách. Mnohé vitamíny a minerálne látky získava ženské telo prostredníctvom vyváženej stravy, ale zaobstarať si všetky potrebné živiny výlučne potravou môže byť náročné. Tak ako sa mení ženské telo, menia sa aj jeho potreby. Ktoré nutričné látky sú potrebné v jednotlivých fázach života a v akej forme ich možno organizmu dodať, aby bol v každej životnej etape v dobrej kondícii?

DETSTVO A OBDOBIE DOSPIEVANIA

(vek 9 – 19 rokov)

Pomôžeme vám bývať podľa vašich predstáv

Niekto by chcel bývať presne tak, ako bývali jeho rodičia. Výchova, zvyk, povaha, inšpirácia... to sú faktory, ktoré jednoducho nepustia. Je však aj veľa takých, ktorí si želajú úplný opak. Motivuje ich pracovné uplatnenie, vidia pred sebou nové výzvy a svoje zohráva aj moderná doba.

Deň narcisov 2018 vyvrátil poveru o nešťastnom piatku

Deň, kedy si pripíname žltý kvietok narcisu na odev ako symbol spolupatričnosti s ľuďmi bojujúcimi s rakovinou, pripadol tento rok na aprílový piatok - trinásteho. To, že piatok 13-teho nemusí byť nešťastný, sme dokázali spolu s vami a spolu s vami sme tento deň zmenili na lepší.

Predbežný hrubý výnos zbierky vo výške 1 020 000 € použitý na mnoho užitočných projektov, ktoré pomôžu meniť mnoho vecí k lepšiemu. Keďže na Slovensku pribúda ročne 34 000 ľudí s diagnózou rakovina, je dôležité mať možnosti a prostriedky mnohým z nich pomôcť.

 

Dbajte na prevenciu!

Rakovina prsníka patrí celosvetovo medzi tretie najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenie u žien. Aj na Slovensku každoročne pribúda viac ako 2000 pacientov s touto diagnózou. Pre včasné odhalenie je nevyhnutné, aby si ženy pravidelne vyšetrovali prsníky samy a tiež raz ročne by mali absolvovať preventívnu prehliadku u gynekológa.

Ako správne si robiť samovyšetrenie prsníkov, radí MUDr. Vladimír Bella, primár Prsníkového oddelenia v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave, dlhoročný odborný garant projektu AVON proti rakovine prsníka:

 

Milujeme hory, slnko, turistiku Milujeme Slovensko!

Prichádza letná sezóna a s ňou aj bohatá ponuka produktových balíčkov a relaxačných procedúr v hoteloch SOREA. Vycestujte za slovenskými prírodnými krásami, čistým vzduchom, turistikou, zážitkami a oddýchnite si v horských a kúpeľných strediskách vo Vysokých a Nízkych Tatrách, na Spiši alebo v Bratislave.

Wellness pod Lomnickým štítom a oddych pri značkovej výberovej káve

Syndikovať obsah