Z obsahu

Spoločenská a charitatívna udalosť roka už dnes v Bratislave

Už dnes, 9. januára, otvorí svetová hviezda hudobnej scény, britský hudobník a spevák Paul Young úderom na gong 16. dobročinný Ples v opere v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. 

Pomáhať mu je blízke aj preto prijal pozvanie spievať na Plese v opere a podporiť charitatívne zameranie Plesu v opere, ktorého výťažok smeruje na pomoc chorým deťom.

Dobročinný 16. ples v opere venuje celý výťažok od hostí nadchádzajúceho ročníka nadácii SOCIA na zriadenie a prevádzku 4. Centra včasnej intervencie na Slovensku. Centrum, ktoré pomáha rodinám s deťmi s poruchami vývinu, vznikne v Banskej Bystrici. 

Máj, mesiac milostných radovánok

Máj, lásky čas. Hovorievali kedysi naše babičky a mamičky. Predpokladajme však, že ne mys leli len platonickú túžbu milovať vysnívanú polovičku, ale skutočné milovanie so všetkým, čo k nemu patrí. Neľakajte sa, neprelistovali ste sa k zakázaným stranám nevhodným pre maloletých čitateľov. My v Lieku nazeráme aj na kvalitný a šťastný sexuálny život zo zdravotného hľadiska. Tak, aby „všetko“ fungovalo, ako má. Môžeme aj za mužskými disfunkciami hľadať ženu? Tak ako sa hovorieva v kuloároch? LIEK vám prináša odpovede na mnohé tabuizované otázky.

 

 

Pomôžeme vám s vybavením domácnosti

Kúpa nového bytu, výstavba rodinného domu, alebo prerábka už existujúceho bývania patrí k zásadným krokom v živote človeka. Dôležité však je dotiahnuť veci pekne do konca. Tou pomyselnou čerešničkou na torte, ktorá dá tvár vášmu bývaniu, je to, ako si ho zariadite.

 

 

 

Je len na vás, či sa zameriate na vybudovanie si rodinného hniezda napríklad v rustikálnom štýle, alebo dáte prednosť strohému biznis dizajnu, prípadne si vyberiete niektorú z množstva ďalších núkajúcich sa možností. Samozrejme, potrebné je do domácnosti nakúpiť tiež bielu a čiernu elektroniku a ďalšie veci potrebné pre život. Preto rovnako, ako ste museli vyriešiť otázku financovania zabezpečenia si strechy nad hlavou, potrebné je zvážiť, kto vám poskytne prostriedky za čo najvýhodnejších podmienok na zariadenie vašej domácnosti.

 

 

Najlepšia ochrana s NANO (respirátorom)

Najúčinnejšou ochranou pred vírusom COVID 19 je samoizolácia. To však pre mnohých ľudí nie je možné a aj tí, ktorí pracujú na home office, musia ísť niekedy aspoň na nákup. Odporúčania sú pritom jasné vo všetkých prípadoch – ROR – čiže rúško, odstup, ruky (dezinfekcia). Dnes už rúško neplatí, podľa nariadenia ÚVZ, musíme mať prekryté ústa a nos respirátorom typu FFP2 (bez výdychového ventilu, aby sme prípadné ochorenie nevydychovali smerom von).

Tieto ochorenia môžu byť spúšťačom pľúcnej fibrózy

Progresívna pľúcna fibróza je nezvratná zmena pľúcneho tkaniva, ktorá vedie k postupnému poškodeniu a znefunkčneniu pľúc. Inak povedané, ak pľúca zastihne progresívna pľúcna fibróza, začnú sa postupne a nezvratne meniť, poškodzovať, tuhnúť a ich funkcie sa zhoršujú.

Nový zdravý úsmev je neraz vstupenkou do „nového“ života

Dnes je aj v stomatológii možné takmer všetko. 3D tlač zubov, doplnenie chýbajúcej kosti či dokonale presne odvedené zákroky pod mikroskopom. Vďaka precíznosti a disciplíne zubných lekárov môžu nové zuby vydržať desiatky rokov, do konca života. Dokážu robiť zákroky, ktoré navrátia ako zdravie a funkciu zubov, tak aj estetiku úsmevu. Do posledného detailu vedia opraviť na počkanie to, čo vám pri pohľade do zrkadla na vašom úsmeve prekáža.

Spolu s odborníkmi zo Schill Dental Clinic sme sa pozreli na to, čo všetko zruční a vzdelaní zubári s pomocou špičkových technológií vedia urobiť s úsmevom, na ktorom sa podpísala nesprávna starostlivosť alebo následky choroby či úrazov.

 

Reštart chupu je cesta k novým výzvam

Richard Strapko - historický úspech VšZP nie je náhoda

Od januára 2022 prejde najviac nových poistencov do Všeobecnej zdravotnej poisťovne. O tom, čo stojí za úspechom štátnej inštitúcie, ktorá na úkor konkurentov uplynulé roky skôr strácala, sme sa rozprávali s jej generálnym riaditeľom Richardom Strapkom.

Keď ste v máji minulého roka prebrali vedenie VšZP, bojovala s masívnym odchodom poistencov a dlhodobo nebola v práve najlepšej kondícii. Verili ste, že tento stav dokážete tak rýchlo zvrátiť?

Osteoporóza - choroba bez príznakov, ktorá ohrozuje váš život

Človek možno ani netuší, že trpí osteoporózou, pokiaľ ho neprekvapí náhla zlomenina končatín, bedra, či stavca, a to aj po nevinnom, miernom páde. Úbytok kostnej hmoty nebolí. K ochoreniu aj preto dokonale pasuje prirovnanie tiché, bezpríznakové.

Pohodové sviatky a dymová stopka na záver roka

Najkrajšie sviatky v roku sú tu a naše telo viac ako inokedy potrebuje oddych a myseľ tiež. Starosti treba hodiť za hlavu a ak aj máte menej času, nestíhate všetky prípravy pred sviatkami, nezúfajte. Dožičte si predvianočnú pohodu.

Posledný mesiac v kalendári je tu a s ním najkrajšie sviatky v roku. Teraz viac ako inokedy myslíme na to, čo môžeme robiť inak, čo by sme mohli zmeniť a čo zlepšiť. A s tým súvisia aj predsavzatia, niektorí ich možno síce odkladajú až na január, ale niektoré výzvy nemusíte riešiť výhradne až s príchodom Nového roka. Čo tak sa s tým „popasovať“ už teraz?

 

Tlak krvi je jeden z hlavných ukazovateľov nášho zdravotného stavu - odhaľme včas svoje riziká!

Podľa kardiológov pravidelné sledovanie krvného tlaku by sme mali mať na pamäti už vo veku nad 40 rokov, zvlášť, ak pochádzame z rodiny s výskytom hypertenzie, alebo trpíme nadváhou, cukrovkou, prípadne iným chronickým ochorením, nedožičíme si dostatok spánku a pracujeme pod neustálym stresom. Veková hranica hypertonikov sa totiž posúva čoraz nižšie...

Syndikovať obsah