Rozšírená téma

Rozšírená téma - Astma

Táto choroba sa prejavuje záchvatmi dýchavice spôsobeným opuchom sliznice a kŕčovitým sťahom svalstva priedušničkových stien. Príčinou choroby je alergia – precitlivenosť na alergény, ktorými môžu byť čiastočky prachu, peria, srsti, produkty baktérií, chemické látky, lieky a pod. Astma sa najčastejšie vyskytuje medzi deťmi, ktoré trpeli alebo trpia na alergické choroby kože, napr. ekzémy.

 

Viac sa dočítate v májovom čísle časopisu Liek, ktorý je už v predaji.

 

Intímne nástrahy leta

S nepríjemným svrbením, pálením a výtokom z pošvy – vaginálnou mykózou – sa počas svojho života stretne takmer každá žena. Mnohým znepríjemňuje každodenný život, či spôsobuje problémy v partnerskom vzťahu. Prečo tieto ťažkosti vznikajú a dá sa im vôbec predísť?

Na svedomí ich má narušenie krehkej rovnováhy vaginálnej flóry. V pošve zdravej ženy v reprodukčnom veku je špecifické prostredie. Jeho dôležitým znakom je nízke pH (okolo 4), čo znamená, že prostredie je kyslé. Spôsobuje ho prítomnosť „ochranných” baktérií – laktobacilov. Tie vďaka prítomnosti ženských hormónov (estrogénov) postupne štiepia zložitý cukor glykogén, z ktorého sa kvasením stáva kyselina mliečna. Práve tento mechanizmus vytvára v prostredí pošvy kyslé prostredie, ktoré bráni choroboplodným baktériám rozmnožovať sa.

 

Poradňa

Liek radí.

 

Viac sa dočítate v novembrovom časopise Liek, ktorý je už v predaji.

 

 

 

Ako na nás vplývajú krvné zrazeniny

Keď krvná zrazenina čiastočne alebo úplne zablokuje prietok krvi v žilách alebo tepnách, môže to mať za následok život ohrozujúce stavy. Krvné zrazeniny sú v skutočnosti hlavnou príčinou troch hlavných srdcovocievnych ochorení na svete, ktoré majú na svedomí smrť mnohých pacientov: srdcovej príhody, mozgovej príhody a žilového tromboembolizmu (VTE) – krvná zrazenina sa nachádza najčastejšie v dolnej končatine alebo pľúcach.

 

 

Mozgová príhoda

 

Krvné zrazeniny sú príčinou 85 % mozgových príhod. Osoby s fibriláciou predsiení (AF) majú napríklad nepravidelný srdcový pulz, ktorý vyvoláva poruchy prúdenia krvi a môže viesť k jej zrážaniu. Tieto krvné zrazeniny môžu následne putovať do mozgu a vyvolať rozsiahlu a často smrteľnú mozgovú príhodu.

 

Srdcová príhoda

 

Keď krvná zrazenina zablokuje prívod krvi do časti srdca, srdce prestane byť zásobované kyslíkom a živinami. Bunky srdcového svalu prestanú pracovať a nakoniec zomierajú.

Ako prežiť náročné ochorenie

Prežiť rakovinové ochorenie nie je prechádzka ružovou záhradou. Mnohí pacienti liečbu znášajú ťažko, iní sa zložia a rezignujú už pri prvom vyslovení diagnózy. Ľahké to nemajú ani ich najbližší, zabrať dostáva hlavne psychika. Nádej však nikdy neumiera a slnko vychádza aj tam, kde by to človek už ani nepovedal. Dôkazom toho je aj rodina Kolesárovcov z Košíc, ktorú postretol mnohopočetný myelóm, ojedinelý druh rakoviny kostnej drene. Ich odkaz pre všetkých, ktorí sa ocitli v podobnej situácii:

 

 

„Nikdy neprestať veriť a nikdy sa navzájom neopustiť!“

 

Mŕtve more vo vani po celý rok

Využite jedinečný efekt minerálnej soli a čierneho bahna z Mŕtveho mora aj bez prímorskej dovolenky! Dožičte si soľné kúpele i bahenné zábaly v domácom prostredí. Vyskúšajte výnimočné ošetrenia pokožky celého tela, doprajte relax svojim kĺbom a svalom.

 

 

Kúpeľ a bahno – zázrak pre vašu krásu

 

Investícia do ochrany očí sa vyplatí

Teplomer sa šplhá do plusových hodnôt, a tak nás slnečné lúče lákajú prežiť voľné chvíle v prírode. Niektorí sa chystajú do hôr, iní majú namierené k vode, k moru. Je najvyšší čas postarať sa o slnečné okuliare. Tie v batožine nesmú chýbať. Sú nielen elegantným módnym doplnkom, ale aj nevyhnutnou ochranou očí pred UV žiarením.

 

 

Zmenené znamienka na koži po lete

Napriek varovaniu dermatológov sú mnohí stále presvedčení, že zdravé je len opálené telo. Vystavujú ho intenzívnym slnečným lúčom často bez ochranného krému, ba neodrieknu si ani slnenie v soláriách. Slnečným žiarením sa tvorí veľké množstvo znamienok, ktoré často môžu byť nebezpečné. Všetky farebné zmeny na koži pred letom či po lete by mal vidieť lekár dermatológ, pretože pohľad na kožnú zmenu evokuje u každého iné pocity. Niekto považuje zmeny na koži za bežné, iný ma pocit ohrozenia z kožných zmien, ktoré v skutočnosti nič neznamenajú. Vzhľadom na veľkú pestrosť možností netreba podceňovať žiadny nález.

 

 

Čo sú znamienka?

 

V podstate ide o veľké množstvo buniek, ktoré má schopnosť pigmentácie. Niektoré znamienka máme od narodenia, ak však nemenia tvar ani farbu, nie sú pre nás nebezpečné. Horšie je to pri nových znamienkach, ktoré sa nám na tele objavia, keď to preháňame so slnením. Hoci si to nepripúšťame, podľa odborníkov dnes sú badateľné u tridsiatnikov také zmeny na koži, ktoré boli predtým u sedemdesiatnikov. Nebezpečné sú všetky tmavé pigmentové znamienka, ak pália, svrbia alebo krvácajú.

 

Check in, chill out - Slnko aj voda pre celú rodinu!

Ak povieme, že Aquaworld je naraz pláž, kúpele, spa a wellness, ešte sme neprezradili všetko o najväčšej krytej vodnej ríši. Aquaworld Resort Budapest Hotel a Vodná ríša s jedinečnou ponukou, na obrovskej ploche a niekoľkých poschodiach tu čaká na vás spústa programov a zážitkou.

 

 

 

Moderná liečba erektilnej dysfunkcie rázovými vlnami

Liečba rázovými vlnami je momentálne topmetódou pri liečbe erektilnej dysfunkcie, ktorú spôsobuje porucha prekrvenia mužského pohlavného orgánu. Po tabletkách, injekciách a vákuových pumpách sa tak dnes páni môžu úspešne zbaviť problému, za ktorý sa často hanbia. Zatiaľ čo tabletky vrátia erekciu na niekoľko hodín, táto neinvazívna bezbolestná terapia účinkuje roky – a to bez zdravotných obmedzení a rizík.

 

 

 

O úspešnosti liečby rázovými vlnami sme sa porozprávali s garantom projektu urológom MUDr. Karolom Veselým z centra liečby porúch erekcie RW Medical.

 

Úspešnosť metódy je až 80-percentná!

 

Syndikovať obsah