Kĺby, kosti ani svaly nevidieť, a kým nás nebolia, ani ich nevnímame. Keď nám však začnú znemožňovať pohyb a obmedzujú nás v práci či v každodennom živote, uvedomíme si, že o pohybový aparát sa musíme začať starať oveľa skôr, než pocítime prvé bolestivé príznaky jeho poškodenia. Použitím liekov proti bolesti totiž príčinu ťažkostí ešte nemusíme odstrániť.
Celosvetovo dnes žije 387 miliónov ľudí s diabetom, na Slovensku je ich viac ako 340-tisíc a ich počet neustále výrazne stúpa. Samotné ochorenie má vplyv i na dĺžku života, ktorá sa u diabetika výrazne skracuje. Medzi najčastejšie komplikácie, ktoré ohrozujú život diabetikov, patria srdcovocievne ochorenia a ľuďom s diabetom hrozia 5-krát častejšie ako zdravým dospelým. Cukrovka totiž poškodzuje tepny, ktoré vyživujú jednotlivé orgány, a to najmä procesom aterosklerózy, ktorý vedie k ich zúženiu alebo aj „upchatiu“.
Podľa odhadov umiera na diabetes každých 7 sekúnd jeden človek. Najčastejšou príčinou sú srdcovocievne komplikácie, ktoré sú celosvetovo príčinou úmrtia až u 65 % diabetikov. Najnovšie výsledky štúdií však prinášajú novú nádej – liek empagliflozín dokáže zabrániť viac ako tretine úmrtí na srdcovocievne komplikácie u diabetikov!
Hrozí zápal srdcového svalu „Ách, toto nieee!“ povzdychla si výstredná slečna, len čo nastúpila do autobusu plného chorľavých cestujúcich. Viezla som sa už dve zastávky, kým ona vyslovila moje pocity, zo srdca a nahlas. Pracovný týždeň som, s úmyslom cestovať ekologickejšie, začala jazdou mestskou hromadnou dopravou. Dobrý nápad sa však v momente, keď ma už tretíkrát oprskol pristojaci sused, premenil na urputnú túžbu vystúpiť. Situáciu zhoršovala horúčava, v ktorej sme sa viezli. Pasažieri sa namiesto potenia v posteli vyhrievali v útrobách autobusu. Konečne som vystúpila! Ale vírusy a iné mikroorganizmy v autobuse zostali a šírili sa navôkol!
Rizikovým faktorom civilizačných ochorení možno predchádzať už v perinatálnom období. Tehotné ženy si každodenne predstavujú okamih, keď po prvý raz uzrú svoje dieťatko. Každodenne si kladú otázku, ako sa postarať o jeho úspešný štart do života. Čo by mu mali dopriať, aby mu zabezpečili dobré zdravie? Lekári radia slnečný vitamín D!
Nie je to tak dávno, keď sa zuby bez nervu, teda „mŕtve“ zuby, pokladali za príčinu mnohých ochorení – počnúc reumatickou horúčkou cez rôzne alergie, ochorenia srdca... Súčasná stomatologická disciplína zvaná endodoncia tvrdí, že aj mŕtvy zub je vždy lepší ako akákoľvek jeho nákladná zubná náhrada. Je to naozaj tak?
Teplomer sa šplhá do plusových hodnôt, a tak nás slnečné lúče lákajú prežiť voľné chvíle v prírode. Niektorí sa chystajú do hôr, iní majú namierené k vode, k moru. Je najvyšší čas postarať sa o slnečné okuliare. Tie v batožine nesmú chýbať. Sú nielen elegantným módnym doplnkom, ale aj nevyhnutnou ochranou očí pred UV žiarením.
Klinika dermatológie a estetickej medicíny Dermarevolta v Bratislave v Jarovciach prichádza s ďalšou unikátnou injekčnou metódou korekcie tvaru nosa, o akej sme dosiaľ ani nechyrovali. Korekcia nosa bez zásahu plastického chirurga dokáže komplexy z nedokonalého nosa poraziť za pár minút. A to bez celkovej anestézy a s okamžitým výsledkom.
Využite jedinečný efekt minerálnej soli a čierneho bahna z Mŕtveho mora aj bez prímorskej dovolenky! Dožičte si soľné kúpele i bahenné zábaly v domácom prostredí. Vyskúšajte výnimočné ošetrenia pokožky celého tela, doprajte relax svojim kĺbom a svalom.
Amygdalín (Laetril), všeobecne známy ako vitamín B17, je prírodná chemoterapeutická látka nachádzajúca sa vo viac ako 1200 rastlinách, prevažne v jadrách ovocia, ako sú marhule, broskyne, slivky a jablká. Obsahujú ju prírodné látky nitrilosidy, ktoré sú bohaté na vitamín B17, enzýmy a minerály. Existuje takmer 14 druhov nitrilosidov, ktoré sa nachádzajú bežne zelenine používanej v domácnostiach: kukurica, cirok, proso, svetlozelená fazuľa, sladké zemiaky, kasava, šalát, ľanové semienko (ľanový olej), mandle, semienka citrónov, limetiek, čerešní, jabĺk, marhúľ, sliviek (aj sušených) a hrušiek.
Prežiť rakovinové ochorenie nie je prechádzka ružovou záhradou. Mnohí pacienti liečbu znášajú ťažko, iní sa zložia a rezignujú už pri prvom vyslovení diagnózy. Ľahké to nemajú ani ich najbližší, zabrať dostáva hlavne psychika. Nádej však nikdy neumiera a slnko vychádza aj tam, kde by to človek už ani nepovedal. Dôkazom toho je aj rodina Kolesárovcov z Košíc, ktorú postretol mnohopočetný myelóm, ojedinelý druh rakoviny kostnej drene. Ich odkaz pre všetkých, ktorí sa ocitli v podobnej situácii:
Keď krvná zrazenina čiastočne alebo úplne zablokuje prietok krvi v žilách alebo tepnách, môže to mať za následok život ohrozujúce stavy. Krvné zrazeniny sú v skutočnosti hlavnou príčinou troch hlavných srdcovocievnych ochorení na svete, ktoré majú na svedomí smrť mnohých pacientov: srdcovej príhody, mozgovej príhody a žilového tromboembolizmu (VTE) – krvná zrazenina sa nachádza najčastejšie v dolnej končatine alebo pľúcach.