Svetový deň srdca pripomína, aby sme nepodceňovali rizikové faktory srdcovocievnych ochorení a aktívne sa podieľali na zdraví svojho srdca. Prevencia nás môže uchrániť pred jeho poškodením a dostatočná liečba ochorení, ktoré sa už prejavili, môže pomôcť zabrániť ich ďalšiemu postupu a predĺžiť život. Medicína ponúka stále nové a účinnejšie možnosti, ako svoje srdce chrániť.
Úlohou srdca je prečerpávať krv a udržiavať krvný obeh. Srdcové zlyhávanie je stav, keď srdce nie je schopné zabezpečiť taký prietok krvi, aby sa orgány (obličky, mozog, svaly, pečeň, črevá, samotné srdce a ďalšie) zásobovali dostatočným množstvom kyslíka, živín a ďalších látok a aby sa odpadové produkty látkovej premeny rýchlo odčerpávali z týchto orgánov. Srdcové zlyhávanie nie je samostatná choroba, ale tzv. syndróm, súbor znakov a príznakov, do ktorého dospeje viacero ochorení srdca – napr. tzv. ischemická choroba srdca, infarkt myokardu, vrodené chyby srdca a iné ochorenia srdcového svalu či srdcových chlopní.
Ida bola veľmi pekná žena, s ktorou sa život ani trochu nemaznal. Bola najstaršia z detí v dome s veľkou záhradou, v ktorej rodina pestovala zeleninu na predaj. Práce sa jej ušlo koľkokoľvek.
Srdce plní v ľudskom organizme veľmi dôležité funkcie. Ak dôjde k poruche jeho činnosti, môže to viesť k poškodeniu funkcií iných orgánov, čím sa do určitej miery môže znížiť výkonnosť celého organizmu. Srdcové chyby sú poruchy postihujúce štruktúru srdca, ktoré môžu byť vrodené alebo získané.
V dňoch 3. júna a 6. júla 2013 bola v Národnom ústave srdcových a cievnych chôrob (NÚSCH, a. s.) v Bratislave po prvýkrát uskutočnená najmodernejšia miniinvazívna liečba cievnej mozgovej príhody – trombektómia akútneho uzáveru mozgovej tepny.
Tráviace ťažkosti dojčiat sú pre rodičov najčastejší problém, s ktorým sa obracajú na pediatra a súčasne, aj najväčší zdroj ich obáv. Opakované konzultácie na tému tráviacich ťažkostí dali podnet pre odborníkov z oblasti pediatrie na vypracovanie štúdie týkajúcej sa tejto problematiky, ktorá bola uverejnená v British Medical Journal v roku 1998. Tá poukázala na to, že problémy s trávením u dojčiat vznikajú najmä po neuváženom prechode z dojčenia na čerstvé kravské mlieko namiesto na dojčenskú výživu.
Hojenie rany vrátane zlomenín je zložitý proces To, čo pacienta po operácii najviac trápi, sú opuchy, zápaly a bolesť. Rýchlosť hojenia je do značnej miery ovplyvnená rozsahom samotnej rany – dlhšie bude trvať zahojenie výmeny panvového kĺbu ako napr. rany po vytrhnutí zuba u zubára.
Lymfóm postihuje celosvetovo viac ako milión pacientov, často napáda mladých ľudí vo veku 15 – 30 rokov a je dokonca tretím najčastejším onkologickým ochorením u detí. Vzniká nenápadne, preto nie je ľahké odhaliť ho včas. No pokiaľ sa to podarí, niektorí pacienti majú šancu na úplné vyliečenie.
Výskyt vší po prázdninách, zvyčajne v polovici až koncom septembra, má vzrastajúcu tendenciu. Medzi laickou verejnosťou však prevláda mnoho mýtov o odstraňovaní tohto parazitujúceho hmyzu. Účinný zásah proti všiam vyžaduje však poznať fakty!
Voš detská (Pediculus Capitis) je bezkrídly hmyz žijúci predovšetkým vo vlasoch detí vo veku od 2 do 12 rokov, menej často vo fúzoch a v obočí jedincov vyšších vekových kategórií. Kvôli dlhším vlasom častejšie bývajú postihnuté dievčatá. Z dospelých osôb zavšivavenie z hľadiska pravdepodobnosti viac hrozí matkám a babičkám z dôvodu bližšieho kontaktu s ratolesťami. Voš dokáže i plávať, preto jej umývanie vlasov neškodí.
Dievčatá začínajú pohlavne žiť čoraz skôr, často len s útržkovitými poznatkami o fungovaní svojho tela. Slovenskí gynekológovia upozorňujú, že hoci v súčasnosti majú vďaka médiám, facebooku, internetu, obrovský prísun údajov o reprodukčnom zdraví, fungovaní hormónov, či ochrane pred počatím, mnohé sú nezmyslené a chýba im odborné vysvetlenie. Lekári sa tak v praxi dennodenne stretávajú v ordináciách s mýtami a nepravdami, ktorým dievčatá a ženy uverili. Následky sú katastrofálne.