V posledných desaťročiach sa srdcovo-cievne ochorenia stali najčastejšou príčinou úmrtnosti v rozvinutých krajinách. Slovensko nie je výnimkou, na kardiovaskulárne ochorenia tu zomiera každý druhý človek. Rozhodujúcou príčinou je nesprávny životný štýl so zlými stravovacími návykmi, nedostatkom pohybu a fajčenie.
Zdravotný stav obyvateľstva v našej krajine sa z roka na rok zhoršuje. Dnes stojíme na špičke krajín s najvyšším počtom civilizačných chorôb. Mnohé štúdie presvedčivo dokázali, že za explóziou výskytu týchto ochorení stojí nesprávna výživa, sedavý spôsob života, užívanie alkoholických nápojov a fajčenie. Choroby, ktoré v súčasnosti spôsobujú najvyššiu úmrtnosť, sú srdcovo-cievne ochorenia a rakovina. Úmrtnosť mužov v produktívnom veku v porovnaní s inými európskymi krajinami je u nás dvojnásobná. Spojením civilizačné choroby označujeme také ochorenia, ktoré sa v ľudskej populácii veľmi rozšírili a stávajú sa častou príčinou úmrtí. Globálnym problémom sa stávajú nielen preto, že sa často vyskytujú, ale aj z hľadiska toho, čo ich spôsobuje.
Cukrovka alebo diabetes mellitus je jednou z najhorších civilizačných chorôb, ktorej najčastejšími komplikáciami sú vážne ochorenia srdca a ciev, obličkové zlyhania a slepota. Podľa Medzinárodnej federácie diabetu odhad výskytu cukrovky na svete bol v roku 2010 až 285 miliónov chorých a predpokladá sa, že do roka 2030 vzrastie počet chorých na 438 miliónov. Na Slovensku sa ich počet v porovnaní s rokom 1980, keď bolo 122-tisíc diabetikov, zvýšil na súčasných asi 315-tisíc. Okrem toho je veľa zatiaľ nezistených prípadov. V súvislosti s týmto ochorením sa často spomína ohrozenie chorých poruchami vedomia. Ale ich príčinou môže byť nielen vysoká hladina cukru v krvi(hyperglykémia), no i príliš nízka.
Okrem cievneho systému, ktorý tvoria tepny, žily a vlásočnice, existuje v našom tele aj lymfatický systém. Ten tvorí sústava lymfatických ciev a orgánov, ku ktorým patria okrem iných aj lymfatické uzliny a slezina. Prechod medzi cievnym a lymfatickým systémom tvorí tkanivový mok – tekutina, ktorá obklopuje bunky v tkanivách. Do tkanivového moku preniká prebytočná voda, ktorá unikla z buniek spolu s rôznymi odpadovými produktmi metabolizmu. Obsahuje tiež veľké molekuly bielkovín, tuku, zvyšky odumretých buniek a biele krvinky. Tieto zložky neprenikajú do krvných vlásočníc, ale dostávajú sa do lymfatických vlásočníc a sú ďalej odvádzané ako lymfa lymfatickými cievami. Pri prechode lymfatickými uzlinami sa lymfa čistí od rôznych škodlivín.
Ateroskleróza je degeneratívne ochorenie cievnej steny. Je to dlhodobý proces, pri ktorom dochádza k tuhnutiu cievnej steny a zužovaniu jej priesvitu. Tvoria sa tzv. aterosklerotické pláty pripomínajúce nánosy nečistôt v starých vodovodných rúrkach. Dôsledkom tohto zúženia je nedostatočné prekrvenie orgánu, ku ktorému daná cieva smeruje.
Prvé stretnutie s diabetickou kómou je pre každého šokujúcim zážitkom. Veď do stavu bezvedomia chorý upadá zdanlivo z plného zdravia. A ak sa to stane dieťaťu v prítomnosti rodičov, ktorí o príčine nemajú ani potuchy, je to zlý zážitok na celý život.
TBC je najčastejšou príčinou úmrtí u osôb infikovaných HIV/AIDS. TBC nepozná národné hranice, podľa pohlaví je výskyt dvakrát častejší u mužov ako u žien. Každú hodinu v Európe na TBC ochorie 50 ľudí a 8 zomrie, výskyt ochorenia je v priemere v krajinách európskeho regiónu WHO 54/100-tis. obyvateľov. V krajinách EÚ je výskyt 17,0/100-tis. obyvateľov, v balkánskych krajinách – 28,7/100-tis., vo východoeurópskom regióne až 131,2/100-tis. V rámci regiónu sa pohybujeme od 4,5/100-tis. na Islande po 258,0/100-tis. v Kazach - stane. 20 % prípadov v krajinách EU sa vyskytuje u cudzincov.
Tuberkulóza (TBC) je najstaršie infekčné ochorenie a aj dnes je takou závažnou hrozbou pre zdravie, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ju prirovnáva k časovanej bombe. „Bežíme opreteky s časom,“ varuje správa WHO o tuberkulóze. Ak sa ľudstvu nepodarí zneškodniť túto „bombu“, môže sa stať, že jedného dňa bude musieť bojovať s chorobou, ktorá bude rezistentná proti liekom a ktorá sa bude šíriť vzduchom a bude prakticky rovnako nevyliečiteľná ako AIDS.
Tuberkulóza bola po tisícročia skutočnou metlou ľudstva. Veľa slávnych ľudí trpelo touto chorobou, ktorá skrátila ich tvorivý život. Zomreli na ňu napríklad panovníci Václav II – český kráľ, Ľudovít XIII. – francúzsky kráľ, no takisto Napoleónov syn Orlík či slávna kráľovná Sisi, hudobníci Chopin, Paganini, literáti Friedrich Schiller, Robert Louis Stevenson, sestry Brönteové, George Orwell, Honoré de Balzac, Charles Bukowski, Albert Camus, Maxim Gorkij, Franz Kafka, Guy de Maupassant, Molière, Sir Walter Scott, psychoanalytik Erich Fromm, takisto Jaroslav Hašek, Jiří Wolker, Božena Němcová, Karel Havlíček Borovský, otec teplotnej stupnice Anders Celsius, Alexis de Tocqueville – francúzsky sociológ a politológ, Jan Kalvín – švajčiarsky teológ, alebo veľký maliar Modigliani. To je len malý zlomok slávnych obetí. Možno keby počas ich života existovali očkovacie látky a antibiotiká, kochali by sme sa v ešte väčších daroch ich ducha...
Jesenné počasie je ideálne na existenciu rôznych vírusov, ktoré sa šíria vzduchom a hľadajú si svojho hostiteľa. Medzi najrozšírenejšie určite patria chrípkové vírusy, ktoré sa oplatí nepodceňovať.
Mnohých ľudí trápi nepríjemný pocit kyslosti stúpajúcej zo žalúdka, ktorému sa hovorí pálenie záhy. Táto akútna porucha trávenia sa zvyčajne spája s refluxom, pri ktorom z nejakého dôvodu prestane správne fungovať dolný pažerákový zvierač – sval zabraňujúci spätnému výstupu obsahu žalúdka do pažeráka. Väčšina pacientov tento stav trpí napriek tomu, že ide o chorobný stav, ktorý treba liečiť, pretože pomoc existuje.
Vdnešnej dobe žijeme rýchlo, bohužiaľ ale nie príliš zdravo. Málo sa pohybujeme, zle sa stravujeme, fajčíme a pijeme priveľa alkoholu. Čo skúsiť žiť zdravšie? Optimálna výživa, fyzická aktivita a nefajčenie predlžuje život naprí - klad aj našim očiam.
Keď učiteľka v triede zaregistrovala nervózne deti, ktoré sa škrabkali vo vlasoch, zo svojej skúsenosti hneď vedela, čo deťom komplikuje život. Postihnutým prezrela vlasy na hlave, a keď objavila zdurené uzliny na krku a červené fľaky za ušnými lalokmi, vedela nielen to, že deti sú zavšivavené, ale i čo je jej povinnosťou. Deťom vysvetlila, že nie je dôvod na hanbu, obavy ani paniku, lebo na celom svete sa voš detská nalepí nielen na špinavé deti, ale aj na čisté deti z rôznych spoločenských vrstiev.
Do veľkého online prieskumu o zdraví a lekárenskej starostlivosti sa zapojilo vyše 8 tisíc respondentov. Online prieskum realizovala spoločnosť Centrum Holdings v spolupráci s odborným garantom, Farmaceutickou fakultou UK v Bratislave.