Je všeobecne zaužívané, že oprava zubov veľmi bolí. Je toto tvrdenie pravdivé alebo sa dá vyvrátiť?
Návšteva u zubára môže vyvolávať strach. Ľudia preto odkladajú návštevu u zubára, kým zaberajú tabletky. V poslednom čase je však viacero možností, ako zbaviť pacienta bolesti. Okrem bežne zaužívaných injekcií na infiltračnú a zvodnú anestéziu sa v stomatológii používa intraligamentárna anestézia. Ide o aplikáciu anestetika priamo ku krčku zuba. Bolestivosť je minimálna a umŕtvenie trvá približne dve hodiny. Vedľajšie účinky sú minimálne. Ide hlavne o bolestivosť v mieste podania anestézie. Pri komplikovanej spolupráci je možná sedácia pri vedomí, kde sa pacientovi podávajú farmaká na navodenie zmeneného vedomia, pričom pacient stále spolupracuje.
Opravovať mliečne zuby u detí alebo nie?
Časť zubárov tvrdí, že kazy na mliečnych zuboch netreba ošetrovať. Ja však zastávam iný názor, pretože kvalita dočasných zubov ovplyvňuje kvalitu stálych zubov. Najviac škodia zubom uhľovodíky, ktoré sú lepivé – čokoláda, ďatle, figy, med... Zúbky sa čistia deťom hneď po prerezaní vatovými štvorčekmi a stoličky kefkou bez pasty. S ňou sa začína v druhom roku života. Do šiestich rokov by mali rodičia deťom dočisťovať zuby. Je dobré, keď si deti umývajú zuby spolu s rodičmi kvôli sociálnym návykom. (Je prínosné, ak rodičia kontrolujú ako kvalitne si deti zuby vyčistili.)
A čo paradentóza? Ako proti nej bojovať, kedy začať s prevenciou?
Pod parodontom rozumieme závesný aparát, ktorý fixuje zub v kosti. Skladá sa z koreňového cementu, ozubice (tvoria ju kolagénne vlákna), ďasien a kostnej alveoly. Dôvod, prečo parodontitída vzniká, sú baktérie, ktoré sa nachádzajú v zubnom plaku a zubnom kameni. Sú aj ďalšie faktory, ktoré majú vplyv na ochorenie – cukrovka, stres, fajčenie, zlá strava. Zubný plak, ktorý sa čistením neodstráni, sa začne organizovať a mineralizovať – vzniká zubný kameň. Po čase dôjde k vytvoreniu zápalu. Ďasno opuchne, sčervená, začne krvácať a cítiť aj zápach z úst a prítomná je tlaková citlivosť. Následne dochádza k porušeniu ozubice a odbúravaniu kosti. Zuby sa postupne začínajú vyklať, dochádza k ďalšiemu ubúdaniu kosti až strate zubu. Zápalové zložky sa môžu krvnou cestou dostať do iných častí tela a spôsobiť ochorenie, napr. endokarditídu. Liečba spočíva v odstránení príčiny. V SPM DENTAL máme k dispozícii zubnú hygieničku, ktorá odstráni plak a zubný kameň. Pri hlbokých vačkoch je potrebné hĺbkové odstránenie kameňa (deep scaling) a vyhladenie koreňa (root planing). Ďalej použijeme prípravky s chlorhexidínom alebo aj ATB v prípade agresívnej parodontitídy. Dôležité je tomuto ochoreniu predchádzať dennou ústnou hygienou pomocou kefky, sólokefky, medzizubnej kefky a dentálnej nite. Pravidelné prehliadky u stomatológa treba spojiť s dentálnou hygienou.
Môže bielenie zubom uškodiť?
Podľa Americkej asociácie stomatológov (ADA) je bielenie podľa návodu neškodné a považuje sa za najefektívnejšiu metódu bielenia zubov. Zmeny na mäkkých tkanivách neboli preukázané a zvýšená citlivosť je bežný vedľajší efekt. Bieli sa pomocou látok na báze peroxidu – najčastejšie karbamidom peroxidu. Pri bielení v ambulancii sa využívajú koncentrovanejšie preparáty, ktoré možno podporiť špeciálnym svetlom. Doma sa používajú menej koncentrované preparáty. Zuby, ktoré sú endodonticky (koreňovou výplňou) ošetrené, bývajú tmavšie sfarbené. Tie možno vybieliť vnútorným bielením.
Je potrebné pečatiť zuby?
Pečatiť môžeme zuby mliečneho aj stáleho chrupu, ale pečatíme hlavne zuby stáleho chrupu. Pečatenie zubov je veľmi dobrá prevencia vzniku zubného kazu. Kaz sa tvorí tam, kde sú hlboké jamky a ryhy až porezita. V týchto miestach sa zuby zle čistia a zostáva tam plak, v ktorom sú baktérie produkujúce kyseliny a tie zuby poškodzujú. Stále zuby by sme mali začať pečatiť postupne tak, ako sa začnú prerezávať stoličky, to znamená okolo 6. roku života. Zapečatiť môžeme len zub, ktorý nie je postihnutý kazom. Pečatia sa žuvacie plôšky stoličiek a tzv. slepé otvory, ktoré sa nachádzajú na boku zuba – hore na podnebí, dolu pri líci. Pečatenie vydrží približne 3 až 5 rokov, nenahrádza fluoridáciu, ale zvýrazňuje preventívny efekt.
V SPM DENTAL má pacient výhody aj rozsahu poskytovaných služieb v spojitosti s technikou (protetikou), pretože máme technické laboratórium priamo v budove SPM DENTAL. Na otázky týkajúce sa odtlačkov, farby keramiky a iné dostane pacient odpoveď priamo v kresle od lekára. Technik príde k pacientovi, čím je zaručená komfortnosť, a samozrejme, skracuje sa aj čas čakania na vyhotovenie protetickej práce. Prípadné úpravy alebo zmeny sme schopní urobiť na počkanie – a tak vyhovieť potrebám pacienta.
.
„V týchto riadkoch som naznačil len niekoľko problémov, ktoré sa snažíme riešiť k spokojnosti našich pacientov.“