V letných mesiacoch máme všeobecne zafixované, že okrem spálenia sa na slnku nám nič iné nehrozí. Ale práve naše uši sú najviac ohrozené.
Prvá skúška čaká na uši už pri ceste na dovolenku v lietadle. Uši to najviac pociťujú pri štarte aj pristávaní. Keď lietadlo klesá, vzniká pretlak z vonkajšieho prostredia. Pokiaľ nie je Eustachova trubica schopná tento tlak vyrovnať, v ušiach nás začne bolieť, resp. pichať. Také isté problémy pociťujeme aj pri štarte lietadla. Väčšinou ide iba o „zaľahnutie v ušiach“, ktoré po chvíľke samo prejde.
Voda v uchu
Ďalším príjemným bodom dovolenky je kúpanie. Ak sú uši zdravé, žiadne riziko nehrozí. Šírka zvukovodu umožňuje, aby voda spontánne vytiekla. Problém môže vzniknúť v dvoch prípadoch: ak je zvukovod zúžený nahromadeným ušným mazom alebo keď prekážku tvoria kostné výrastky. V zdravom uchu sa „štupeľ“ z ušného mazu (cerumen) nehromadí. Koža zvukovodu má samočistiacu schopnosť a maz dopraví vždy na okraj ucha, kde sa ľahko odstráni. Určité riziko aj pre zdravé uši predstavuje potápanie. Rovnako ako pri pristávaní lietadla, aj pri potápaní sa musia uši vyrovnať s pretlakom z vonkajšieho prostredia. V prípade, že sa mienite na dovolenke venovať aj potápaniu, mali by ste zvážiť, či ste dostatočne fyzicky zdatný a navštíviť lekára, ktorý zhodnotí celkový zdravotný stav, ale predovšetkým sa objednať u špecialitu na ORL (ušné, nosné, krčné), pretože iba odborník dokáže objaviť prípadné problémy, ktoré by mohli nastať pri „dovolenkovom potápaní“.