Príchuť exotických diaľok


Kúsok raja, ktorý sa rozplýva na jazyku. Exotický sen, ktorý dnes každý z nás môže nielen snívať, ale aj skúsiť. Lebo plody, ktorých názvy znejú našim ušiam ako z rozprávky tisíc a jednej noci, už dostanete takmer na každom rohu. A sú nielen potešením pre naše chuťové bunky, ale majú skutočne pozitívne účinky aj na našu postavu a formu. Predstavte si tú pestrofarebnú nádheru plnú vitamínov, od ananásu až po tamarillo... Povedzme si niečo o tých menej známych.

Karambola

Vzhľadom na svoj tvar dostala prezývku hviezdny plod a má domovské právo vo všetkých tropických krajinách. Má kyslastú chuť, a tak výborne uhasí smäd. Z vitamínov sú karamboly bohaté na vitamín C a A, z minerálnych látok je to kalcium a magnézium. Aby sa obsah vitamínov a minerálov neznížil, konzumujú sa aj s tenkou šupou. Pre svoj hviezdicový tvar sú vhodné aj ako ozdoba na zákusky a do kokteilov.

Kumkvat

Tento plod sa pre svoj drobný tvar nazýva aj trpasličí pomaranč. Donedávna sa používal výlučne len ako ozdoba, napríklad do kokteilov. Ak vám vyhovuje sladkokyslá chuť s mierne trpkou príchuťou, môžete ho pokojne aj konzumovať. Okrem toho sa z neho dajú vyrobiť vynikajúce marmelády.

Physalis

Domovom tejto exotickej pochúťky je Južná Amerika, a to najmä Brazília a Kolumbia. Samotný plod je ukrytý v obale lampiónovitého tvaru, ktorý vyzerá ako z papiera. Keď lampiónik otvoríte, ovocie sa konzumuje priamo z obalu. A ešte jeden tip: pri najbližšej párty namočte plody do čokolády a servírujte ako dezert.

Pitahaya

V našich zemepisných šírkach zatiaľ málo známy kaktusovitý plod pochádzajúci zo Strednej Ameriky. Má oválny hruškovitý tvar, dosahuje veľkosť do desať centimetrov. Šupa je žltá a pomerne hrubá. Biela aromatická dužina je plná čiernych semienok a vyjedá sa lyžičkou. Skladovanie mu neprospieva, najlepšie chutí čerstvé.

Papája

Pochádza zo Strednej Ameriky a Mexika. Je ideálna pri redukčnej diéte, lebo obsahuje veľa tekutín, je ľahko stráviteľná a dodáva telu množstvo vitamínov. Chuťou aj veľkosťou sa podobá sladkému melónu, dorastá do hmotnosti až deväť kilogramov. Podobne ako melón obsahuje vo vnútri čierne semienka, ktoré sa odstránia. Výraznejšiu chuť má, keď sa kombinuje s kyslým ovocím alebo citrónovou šťavou. Odborníci ju odporúčajú na raňajky.

Tamarillo

Pochádza z Kolumbie a občas sa používa aj názov rajčiakovec alebo stromová paradajka. Aj keď sa podobá paradajkám, na rozdiel od nich má sladkotrpkú chuť. Tamarillo nemá takmer nijaké kalórie, ale je bohaté na vitamíny a minerály. Je to druh medzi ovocím a zeleninou.

Kivano

Pochádza z tropickej Afriky a nazývajú ho aj africká uhorka. Má tekvicovitý tvar so zelenou šupou. Dorastá do veľkosti asi trinásť centimetrov. Obsahuje veľa vody, a tak dobre uhasí smäd. Svojou kyslastou chuťou pripomína uhorku a hodí sa do zeleninových šalátov.

Hurmi kaki

Pôvodnou krajinou tohto ovocia je Čína a Japonsko. Dnes sa nachádza v takmer celom Stredomorí. Obrazne by sa dalo povedať, že sú to paradajky rastúce na stromoch. Po dozretí je ovocie sladké s kašovitou dužinou. Dá sa konzumovať aj so šupou, ako napríklad paradajka, alebo sa ovocie rozkrojí a vnútro sa vyjedá lyžicou, môže sa dochutiť citrónovou šťavou.

Marakuja

Šťava z marakuje sa pridáva do rôznych miešaných nápojov. Málokto však vie, že šťava z tohto ovocia, ktoré pochádza z Južnej Ameriky, obsahuje veľa kalcia, železa, vitamínov C a B12, vďaka čomu má výrazný upokojujúci účinok. Plod má vajcovitý tvar a je sfarbený do žltočervena. Má veľmi výraznú kyslastú arómu. Ak by vám samotná nechutila, rozmixujte ju a pridajte šľahačku, úspech je zaručený.

Autor
(ym)