Zabudnuté potraviny


Cícer, cvikla, zeler, krúpy, kuskus. Kedysi populárne, neskôr zabudnuté potraviny, ktoré sa v priebehu desaťročí dostali späť na špičku rebríčka najobľúbenejších potravín zdravej výživy. Sú bohaté na vitamíny, minerálne látky a majú veľa vlastností prospešných zdraviu. Najlepší šéfkuchár podľa Gurman Awards 2008 Jaroslav Žídek na nedávnej tlačovej konferencii pri príležitosti uvedenia prvého voľnopredajného lieku na chudnutie uviedol: „Teší ma, že ľudia sa opäť vracajú k potravinám, ktoré boli v minulosti obľúbené. Znovu objavujú ich zabudnutú chuť a zdraviu prospešné vlastnosti, k čomu výrazne prispieva aj bohatá ponuka našich reštaurácií. Pritom sú všetky jednoduché na prípravu a je možné ich kombinovať prakticky so všetkým,“ dodáva šéf renomovaných reštaurácií Camouflage, Flowers a Lancia cafe v Bratislave.

Cícer

Cícer obsahuje veľa bielkovín, polysacharidov, vitamínov, vlákniny a minerálnych látok, najmä vápnik, železo, horčík, draslík, fosfor a vitamín B15. Patrí k najkvalitnejším a zároveň najlepšie stráviteľným strukovinám. Môže sa pochváliť nízkym obsahom sodíka a tukov. Prvenstvo mu patrí predovšetkým v arabskej kuchyni, no teší sa čoraz väčšej obľube južanov v okolí Stredozemného mora. Vy si na ňom môžete s čistým svedomím pochutnať pri bezlepkovej, diabetickej, či nízkokalorickej diéte.

Cvikla

Červená repa, ako cviklu ľudovo nazývame, sa môže popýšiť bohatým obsahom vitamínov skupiny B, jódu a kobaltu. Už starí Rimania poznali jej liečivé účinky proti teplote a zápche. Okrem toho tento temperamentný národ považoval cviklu za zaručené afrodiziakum. Neskoršie výskumy poukázali najmä na schopnosť cviklovej šťavy znižovať krvný tlak a predchádzať rakovine. Je vynikajúcim doplnkom diét, znižuje cholesterol a chráni nás pred prechladnutím.

Zeler

Zeleninový zázrak medzi potravinami podporujúcimi chudnutie, ktorý predstavuje nízkokalorický zdroj vlákniny. Je bohatý na vitamín C, zinok, horčík, vápnik, železo a vodu. Má vynikajúce detoxikačné účinky na ľudský organizmus a čistí krv.

Krúpy

Krúpy sú výsledkom spracovaných semienok pohánky. Semienka pohánky sú pre ľudský organizmus zdravé, pretože obsahujú vitamíny C, E, B1 a B2, zinok, selén, meď a mangán. Ďalšia zložka rutín spomaľuje proces starnutia. Okrem toho je pohánka bohatým zdrojom vlákniny, sacharidov a nenasýtených mastných kyselín. Je účinným nástrojom v boji proti škodlivému cholesterolu, vysokému krvnému tlaku, kŕčovým žilám, žilovým ochoreniam, hemoroidom a pôsobí preventívne proti reumatickým ochoreniam. Navyše reguluje krvný obeh a posilňuje imunitu. Je vhodná ako súčasť diét pre ľudí trpiacich celiakiou a alergických na glykoproteíny.

Kuskus

Jedlo s pôvodom v Maroku, ktoré sa postupom času stalo súčasťou jedálneho lístka mnohých slovenských reštaurácií. Vyrába sa z tvrdej pšenice, ktorá sa spracúva na krupicu, formuje do guľôčok a následne naparuje a vysušuje. Produkcia z celých zŕn zabezpečuje prítomnosť množstva cenných látok a vlákniny v kuskuse.
.
„Všetky tieto potraviny by mali mať neodškriepiteľné zastúpenie v jedálničku každého človeka. Každá jedna má svojskú, výraznú chuť a obsahuje látky prospešné zdraviu, množstvo vitamínov a minerálnych látok. Nemali by chýbať na tanieri nielen ľuďom, ktorí sa snažia o redukciu nadbytočných kilogramov, ale nikomu, kto chce dobre a zdravo žiť,“ odporúča MUDr. Peter Minárik z Poradne pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl ONLIFE. „Ľudia, ktorí sa snažia zhodiť nadbytočné kilogramy, musia dodržiavať stravovací režim založený na príjme potravín s nízkym obsahom tukov a kalórií. Cícer, cvikla, zeler, pohánka a kuskus nielenže spĺňajú tieto výživové kritériá, ale dodajú človeku tú správnu energiu. Určite sú vhodným výberom aj pri dodržiavaní stravovacieho režimu pri užívaní alli. Inšpiráciu a množstvo tipov na zdravé stravovanie ponúka aj podporný online program na stránke www.alli.sk,“ odporúča Svetlana Titková

Autor
(mp)