Každá žena chce byť krásna. Tie márnomyseľnejšie z nás nakupujú drahú kozmetiku, aby si čo najdlhšie udržali svoju mladosť a pôvab. Pritom zabúdame, že krása prichádza zvnútra. Chcete vyzerať mladistvo, žiariť pôvabom, byť krásna? Všetko je vo vašich rukách. Postačí, ak si budete správne ošetrovať svoj zovňajšok, dokážete sa dostatočne telesne i duševne uvoľniť a predovšetkým, ak sa budete správne stravovať. Ovocie, zelenina, mlieko, med a vajíčka, to sú tie potrebné zdravé živiny a súčasne sú aj tvorcami krásy.
Zdravá pokožka nebude žiariť iba vďaka tomu, že používate rôzne výživné krémy a kozmeticky ju ošetrujete, na to je nevyhnutná aj cielená strava. Vybrané potraviny, správny pitný režim a perfektný stravovací systém. Pravidelná strava päť- až šesťkrát denne podporuje peknú pokožku a vlasy, stará sa o váš zovňajšok zvnútra a zabezpečuje prirodzenú krásu. Kto viackrát denne je ovocie, zostáva dlhšie mladý a pekný.
Elixír krásy
Že pekná a svieža pleť ľahko zvädne? Omyl. Zachovať si ju až staroby je reálne. Ako zistili vedci z Tufts University v Bostone, ovocie nielen posilňuje imunitný systém, ale je aj ideálnym ochrancom pred ochorením. Ovocie nás môže dostať veľmi blízko k vysnenej večnej mladosti. Celá záhada spočíva v tom, že biolátky, ktoré sa nachádzajú v ovocí (vitamín C, betakarotén a sekundárne rastlinné látky) zlepšujú antioxidačné procesy v krvi. To znamená, že zvyšujú schopnosť krvi zneškodniť tzv. voľné radikály. Tým je zachovaná lepšia ochrana nášho tela pred napadnutím vysoko agresívnymi substanciami. Molekuly kyslíka, ktoré vznikajú napríklad pod vplyvom slnka alebo nikotínu, poškodzujú bunky a predovšetkým bunky kože. Pripisuje sa im, že sú zodpovedné za proces starnutia. Vďaka tomu, že sa cielene stravujeme, pomáhame zvýšiť antioxidačné procesy v našej krvi až o 25 percent. Práve preto by sme mali päťkrát denne zásobiť telo čerstvým ovocím. Môžeme to celkom ľahko dosiahnuť, keď si v priebehu dňa rozdelíme malé porcie ovocia, napr. ovocný šalát alebo nápoj. V zimnom a v jarnom období môžeme doplniť svoje dávky aj o sušené ovocie. Dokonca sa ukázalo, že práve sušené ovocie je mimoriadne bohaté na ochranné biolátky. Pojedanie sušených sliviek alebo hrozienok medzi hlavnými jedlami je ideálna pochúťka najmä na desiatu alebo olovrant. Takto sa po celý rok aj mimo ovocnej sezóny môžeme optimálne stravovať a udržiavať si imunitný systém, zachovať si telo aktívne a pokožku stále mladú. Voda, najlacnejší elixír krásy, sa veľmi často podceňuje. Ak chýba organizmu voda, čerpá si naše telo tekutinu, ktorá sa nachádza v koži. Vznikajú jemné vrásky a stráca sa pružnosť kože, podobne ako keď vysychá jablko a zvráskavie. Keď prijímame málo tekutín, pokožka sa stáva suchou, zvráskavie a ochabuje. Preto veľa pime. Náš organizmus denne potrebuje jeden až dva litre tekutín. Optimálnymi hasičmi smädu sú minerálne vody, nesladené, ovocné a bylinkové čaje alebo ovocné šťavy.
Vitamíny v našich službách
Klasickým vitamínom krásy je vitamín B2. Je zárukou krásnych lesklých vlasov a hladkej pokožky bez vyrážok. Vitamín A zasa regeneruje telové bunky, chráni kožu a sliznicu pred vysychaním. Aby mohlo zdravo rásť nervové tkanivo, koža a vlasy, o to sa pričiňuje vitamín biotín. Koži a vlasom však nestačí iba dobrá výživa, musia sa chrániť aj pred vplyvom prostredia. Silnými ochrancami sú vitamíny A, C a E. Vápnik nie je iba stavebnou látkou pre kosti, ale je rovnako dôležitý aj pre nechty a vlasy. Vďaka nemu sú stabilné a pevné. Nedostatok vápnika sa prejavuje bielymi fľakmi na nechtoch. Rovnako i dostatočné množstvo železa podporuje zdravú farbu pokožky. Mali by sme vedieť, že triesloviny, ktoré sa nachádzajú v čiernom čaji a v káve, zabraňujú príjmu železa z rastlín.
Kľúč ku kráse
Úspešný stravovací rytmus v mene štíhlej postavy neznamená „zriedkavejšie jesť“, ale práve naopak – častejšie! Aktuálne štúdie jednoznačne dokazujú, že ak prijímame potravu 5- až 6-krát denne, zabezpečíme telu priebežné získavanie novej energie a rozprúdime látkovú výmenu. Pritom sa zlepší príjem vitamínov a minerálov. Môžeme teda viac jesť a piť bez toho, aby sme pribrali, a súčasne tým urobíme niečo pre svoju krásu. Oproti tomu len pri dvoch až troch bohatých jedlách denne sa nám ukladá energia do tukových zásob. Päť až šesť jedál denne – to je cesta k úspešnému cieľu mať štíhlu postavu. Suchá pokožka potrebuje veľa vlhkosti, aby nestratila svoju pružnosť. To znamená veľa piť. V každom prípade by sme nemali nikdy piť veľké množstvo tekutín pri jedení, pretože tým sa zriedia žalúdočné kyseliny a spomalí sa trávenie. Teda je lepšie siahnuť po pohári s minerálkou medzi jedlami (pol hodiny pred jedlom a hodinu po jedle). Ešte viac vlhkosti získava suchá pokožka zvnútra prostredníctvom potravín, ktoré samy osebe obsahujú veľa tekutín. Napríklad vodné melóny a šalátové uhorky. Na svojom jedálnom lístku by sme každý deň mali mať veľa ovocia a zeleniny – najmä také, ktoré sú bohaté na draslík. Ten totiž pomáha vyplaviť odpad z tela. Veľa sa ho nachádza v zemiakoch, banánoch, kivi a v marhuliach. Aj ryba a kôrovce (raky) sú vhodné na suchú pokožku, pretože obsahujú veľa nenasýtených mastných kyselín, jód a selén. Celozrnné produkty, ako napríklad celozrnný chlieb, navyše podporujú trávenie a prečisťujú organizmus. Nesprávna výživa je často príčinou mastnej kože, no podnetom môže byť aj veľa stresu. Vtedy vznikajú kožné nečistoty vo forme vyrážok a uhrov. Na tento typ kože potrebujeme viac vitamínu A, ktorý reguluje produkciu loja v lymfatických žľazách. Aj zinok v súčinnosti so selénom chráni bunky a reguluje látkovú premenu.