10 mýtov o cigaretách


Je jasné, že cigarety sú škodlivé a nebezpečné. Ale ročne sa minimálne milión ľudí na celom svete stane fajčiarmi. Mýty o fajčení pretrvávajú a mnoho ľudí si napríklad myslí, že cigarety s filtrom zabraňujú tomu, aby sa do pľúc dostali škodlivé látky. Veľa ľudí je presvedčených o tom, že cigary a žuvací tabak sú bezpečné. Ponúkame vám vysvetlenie niektorých z najznámejších mýtov a ich reálne objasnenie.

Mýtus č. 1:

Pre ostatných ľudí môže byť ťažké prestať fajčiť, ale nie pre mňa. Dokážem to, kedykoľvek budem chcieť .

Nikotín je jedna z najnávykovejších látok na svete a väčšina fajčiarov má so skončením veľký problém. Táto látka ide z pľúc priamo do mozgu a stimuluje tvorbu dopamínu – chemikálie, vďaka ktorej sa cítime šťastne. Hoci v začiatkoch fajčenia môžete mať viac energie, vaše telo bude potrebovať čoraz viac tejto látky. Ak prestanete fajčiť, nutkanie zapáliť si môže byť neznesiteľné a existuje veľká pravdepodobnosť, že budete nervózny, ospalý, hladný a budete trpieť bolesťami hlavy. 35 miliónov ľudí na svete sa ročne pokúša prestať fajčiť a len 7 % z nich je úspešných. To však neznamená, že to nedokážete. Najväčšiu úspešnosť majú tí fajčiari, ktorí pri odvykaní využijú náplasti, žuvačky a nájdu si podpornú skupinu. Mnohí z nich sa o to musia pokúsiť viackrát, kým sa im to podarí.

Mýtus č. 2:

Fajčenie neškodí nikomu inému, len mne .

Škodlivosť pasívneho fajčenia je dobre známa. Ak si zapálite, vystavujete vaše deti, partnera a iných členov rodiny nebezpečenstvu, že ochorejú na rakovinu pľúc, budú mať problémy so srdcom, astmu a iné choroby. Tabakový dym v blízkosti nefajčiarov spôsobuje ich väčšiu náchylnosť na infekcie ucha, astmatické záchvaty a iné dýchacie problémy. Ak ste tehotná a fajčíte, riskujete tým potrat alebo narodenie mŕtveho dieťaťa. Ak už dieťa máte a fajčíte, existuje vyššie riziko, že sa u neho môže vyskytnúť syndróm náhleho úmrtia. Preto jednou z najdôležitejších vecí, ktorú v tehotenstve môžete spraviť, je prestať fajčiť. Je samozrejmé, že sa takisto treba vyhýbať alkoholu a pravidelne chodiť na prehliadky.

Mýtus č. 3:

Fajčenie cigár a žuvanie tabaku je bezpečné, pretože nič nevdychujem .

Podľa odborníkov je riziko úmrtia na rakovinu hrdla, ústnej dutiny, perí, hrtana a pažeráka u fajčiarov cigár až 10-krát vyššie ako u nefajčiarov. Hrozí im takisto chronická obštrukčná choroba pľúc. Ľudia, ktorí žuvajú tabak, sú ohrození tiež. Výskum 6300 užívateľov žuvacieho tabaku potvrdil, že je u nich dvojnásobne vyššie riziko ochorenia srdca. Navyše im hrozia ďalšie ochorenia: rakovina ústnej dutiny, t. j. jazyka, perí, líc a ďasien. Riešenie je rovnaké ako pri fajčení cigariet. Čím skôr prestanete, tým skôr sa vyhnete spomínaným ochoreniam.

Mýtus č. 4:

Fajčenie a žuvanie tabaku znižuje krvný tlak .

Nikto presne nevie, ako vznikol tento mýtus, ale veľa ľudí verí tomu, že fajčenie a žuvanie tabaku im pomáha uvoľniť sa a znižuje ich tlak. Toto tvrdenie však nemá žiadne vedecké podloženie. Švédski lekári skúmali 135 zdravých ľudí, ktorí nikdy netrpeli vysokým krvným tlakom. Ale potom, ako im zmerali tlak, zistili, že tí, ktorí fajčili alebo žuvali tabak, mali vyšší krvný tlak ako zvyšok skúmaných osôb.

Mýtus č. 5:

Fajčenie zlepšuje náladu .

Niektorí ľudia sú presvedčení, že fajčenie povznáša ducha, ale opak je pravdou. Ak ste smutný a deprimovaný, cigarety môžu spôsobiť klinickú depresiu, hyperaktivitu a poruchu nedostatku pozornosti. Tínedžeri, ktorí fajčia, majú až štyrikrát vyššie riziko, že budú deprimovaní, ako tínedžeri, ktorí nefajčia.

Mýtus č. 6:

Ak fajčím len pár cigariet denne, je to v poriadku .

Fajčenie nie je bezpečné, ani keď fajčíte len jednu cigaretu denne. Každá cigareta obsahuje 1 až 2 miligramy nikotínu, ktoré sa do vášho dostanú do 10 sekúnd po vdýchnutí. Okamžite pocítite príliv adrenalínu, ktorý zvyšuje váš krvný tlak, pulz a zrýchľuje dýchanie.

Mýtus č. 7:

Ak fajčím len mentolové cigarety alebo cigarety s filtrom, nič sa mi nemôže stať .

Napriek filtru sa nikotín a iné nebezpečné chemikálie dostávajú do vášho tela. Ľudia, ktorí ich fajčia, hlbšie vdychujú, a tak sa do ich pľúc dostáva ešte viac kysličníka uhoľnatého a iných látok.

Mýtus č. 8:

Ak prestanem fajčiť, určite priberiem .

Je pravda, že mnoho fajčiarov priberie, keď prestanú fajčiť. Problém je však v tom, že fajčenie zamenia za jedenie. Ak však prestanú fajčiť, prírastok nových kilogramov nemusí byť trvalý. Naopak, ak cvičíte, nielenže zhodíte kilá navyše, ale zvýšite aj výdrž a kapacitu pľúc, ktorú ste pri fajčení stratili. Aby ste namiesto fajčenia nejedli, nahraďte tento zlozvyk inými činnosťami: žuvaním žuvačky, kreslením, cucaním slamky alebo jednoducho hlbokým dýchaním.

Mýtus č. 9:

Fajčenie je in a sexi .

Fajčenie spôsobuje fľaky na vašich zuboch a vrásky na tvári. Váš dych takisto nie je príjemný ani celková vôňa vášho tela. Až 86 % tínedžerov sa v jednej štúdií vyjadrilo, že radšej by išli na rande s nefajčiarom ako s fajčiarom. Navyše muži, ktorí fajčia a majú vysoký krvný tlak, majú vyššie riziko stať sa neplodnými. To veru nie je veľmi sexi.

Mýtus č. 10:

Fajčím už roky, takže ak prestanem, veľmi mi to nepomôže .

Ak fajčíte, znižujete tak vek, ktorého sa dožijete. Napríklad 35-ročný muž bude žiť dlhšie o päť rokov, ak prestane fajčiť. To isté platí aj pre ženy. Dobrou správou je, že ak prestanete fajčiť, nielenže sa vám bude ľahšie dýchať, riziko ochorenia na rakovinu je nižšie. Riziko ochorenia srdca môže byť dokonca také ako u človeka, ktorý nikdy nefajčil.