Starostlivosť o zúbky našich detí


Prevencia sa vždy viacej opláca ako liečba. Toto tvrdenie stopercentne platí aj pri starostlivosti o chrup. Prevencia nielenže menej bolí, ale je aj oveľa lacnejšia. Kedy začať so starostlivosťou o chrup? Keď našej ratolesti „vylezie“ prvý zúbok? So starostlivosťou o zúbky našich najmenších treba začať oveľa skôr.

Začiatok starostlivosti – už v tehotenstve

Správna a vyvážená strava počas tehotenstva je dobrý predpoklad na vývoj zdravého chrupu nášho dieťatka. Dostatočný prísun vitamínov, vápnika a fluóru (syry, zelený čaj, ryby, minerálne vody) je pre vývoj nášho potomka veľmi dôležitý. V starostlivosti o chrup nemožno poľaviť ani v tehotenstve, práve naopak. Ranné nevoľnosti a zvýšená potreba minerálov predstavujú vyššie riziko vzniku kazu u budúcich mamičiek. Uvedomme si, že zubný kaz síce nie je infekčné ochorenie, ale množstvo baktérií, ktoré ho spôsobujú, je priamo úmerné počtu neošetrených zubov v ústach. Pred príchodom nového člena rodiny navštívme preto stomatológa a všetky kazy si dajme ošetriť. Malý človiečik je na choroboplodné baktérie veľmi citlivý. Nebozkávajme ho preto radšej na ústa. Nezabúdajme, že zvyk je železná košeľa. Pocit „čistých úst“ je dobré pestovať u dieťatka už od malička, teda už počas dojčenia. Bábätku po každom dojčení vyčistime ústa jemnou vlhkou gázičkou.

Keď narastie prvý zúbok

Nepodceňujme starostlivosť o mliečne zuby, majú totiž dôležitú úlohu – držia miesto pre trvalé zuby a ovplyvňujú rast čeľuste a sánky. Zdravý mliečny chrup je základ zdravého úsmevu v ďalšom živote. Preto by sa s umývaním zúbkov malo začať už od prerezania prvého zúbka. Zaobstarajme si pre dieťa malú detskú zubnú kefku – jemnú, mäkkú, s mohutnejšou rúčkou, ktorou mu neublížime. Nanesme na ňu detskú zubnú pastu – množstvo vo veľkosti šošovice. Detské zubné kefky by mali mať farebne rozlíšené miesto na nanesenie zubnej pasty na kefku. Umývajme dieťaťu zuby pravidelne, vytvárajme u neho návyk na čistenie ústnej dutiny, aj keď sa ešte batolí. Neskôr ho naučme umývať si zúbky po každom jedle. Deťom do troch rokov umývajme zúbky úplne. Tieto detičky sa skôr s kefkou v ústach iba hrajú a obhrýzajú ju. Deťom od troch do šiestich rokov stačí chrup len doumývať – dočistiť ťažšie dostupné miesta v ústnej dutine. Používajme pastu s obsahom amínfluoridu. Amínfluorid je zázračná látka pri prevencii zubného kazu. Amínfluorid je povrchovo aktívna organická látka. Čo to znamená v praxi? Amínfluorid sa na rozdiel od anorganických fluoridov (fluorid sodný) vo veľmi krátkom čase ukladá v sklovine, ktorá sa stáva odolnejšia proti kyselinám. Vytvára na povrchu zubov súvislú ochrannú vrstvu a zároveň zásobáreň fluoridov na remineralizáciu zubov. Všetky účinky amínfluoridu potvrdzuje vyše 350 vedeckých klinických štúdií. Množstvo fluoridu v detských zubných pastách je práve také, aby pri náhodnom prehltnutí zubnej pasty dieťatku neuškodilo a aby súčasne chránilo jeho zúbky pred zubným kazom. Dbajme o pravidelné návštevy zubného lekára už od troch rokov dieťaťa (aspoň 2-krát do roka).

Sladkosti – zlý kamarát

Ktoré dieťa by nemilovalo sladkosti. Pozor však, škodia zubom! Dávajme ich deťom vždy len po hlavnom jedle. A naučme ich umyť si ihneď zúbky alebo aspoň si vypláchnuť ústa vodou. Stomatológovia sa v praxi neraz stretávajú s 2- až 3-ročnými deťmi, ktoré majú úplne zničený predný chrup. Často je to len preto, že pri plači ich rodičia tíšia medovými cumlíkmi či sladkým čajom. Cukor je totiž zdroj potravy baktérií nachádzajúcich sa v ústnej dutine. Tieto baktérie cukor požierajú a ako odpadovú látku produkujú kyseliny, ktoré „nahlodávajú“ zubnú sklovinu, čo je vlastne začiatok vzniku zubného kazu. Nesprávny je aj názor, že namiesto umytia zubov stačí zjesť večer jabĺčko. Obsahuje totiž kyselinu jablčnú a fruktózu (ovocný cukor). Pre zdravie zubov je potrebný dostatočný prísun fluoridových iónov. Kombináciou vnútornej fluoridácie (napríklad tabletiek Fluorik) a vonkajšej fluoridácie vhodnou zubnou pastou či ústnou vodou s obsahom fluoridov (fluorid sodný, amínofluorid) môžeme znížiť kazivosť zubov o 50 až 80 percent. Použitie vnútornej fluoridácie má však význam len do detského veku 10 až 12 rokov, v období rastu zubov – teda počas vývoja a mineralizácie korunky. Vonkajšiu fluoridáciu však treba vykonávať nepretržite. Obsah fluoridov pôsobí na odvápnenú a zmäknutú sklovinu ako ochranný vytvrdzujúci obväz. Posilňuje ju, chráni chrup pred účinkami baktérií a zvyšuje jeho odolnosť proti zápalom ďasien. Ideálna je zubná pasta s obsahom amínfluoridov. Osvedčeným pomocníkom je aj koncentrovaný fluoridový gél, ktorý by sa však mal používať len raz týždenne. Pravidelné čistenie zubov s aktívnou pomocou rodiča, používanie fluoridových zubných pást, vynechanie sladkých jedál a nápojov, umývanie zubov najmä večer a preventívne návštevy zubného lekára zabezpečia našim deťom zdravší chrup. Oslobodíme ich od bolesti zubov, uchránime ich zdravie a sebe ušetríme nemalé finančné prostriedky na stomatologické či stomatologicko-estetické ošetrenie. Odmenou nám bude zdravý úsmev našich najbližších.

Autor
Mgr. Zuzana Hrabáková a RNDr. Miroslava Ungerová