Stravovacie návyky dnešných detí sú podľa odborníkov alarmujúce a majú významný vplyv na ich zdravie. Deti môžu bojovať s obezitou, osteoporózou či cukrovkou. Dnes je dokázané, že mnohé choroby, ktoré nás trápia v dospelosti, majú svoj skutočný pôvod už v skorom detskom veku. Preto je veľmi dôležité, starať sa o zdravie od útleho detstva. Podľa odborníkov má na naše zdravie v neskoršom veku jednoznačne vplyv aj strava. Stravovacie návyky dnešných detí sú však alarmujúce. Ako by mal vyzerať správny jedálniček dieťaťa a aké choroby im v prípade nesprávnej stravy hrozia?
„Vplyv nesprávnej výživy na závažné zdravotné problémy súčasnosti – srdcovo-cievne a nádorové choroby, obezita, cukrovka či osteoporóza – potvrdzuje množstvo vedeckých štúdií. Tieto ochorenia sa zväčša prejavia v dospelom veku, ale vyvíjajú sa roky a často sú dôsledkom nesprávnej výživy už v detstve alebo v mladosti,“ vysvetľuje odborníčka na výživu MUDr. Katarína Babinská, PhD., a dodáva, že v posledných rokoch pozorujeme už aj u detí nárast výskytu obezity, ktorá sa stáva alarmujúcim zdravotným problémom detského veku v ekonomicky rozvinutých krajinách vrátane Slovenska.
Raňajky sú zbytočné?
Štúdia z roku 2007, ktorú realizoval tím riešiteľov z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave na vzorke 1 000 detí vo veku 6 – 16 rokov, hovorí jasne: pravidelne raňajkuje len 61,7 % detí, 17,2 % detí neraňajkuje vôbec a 21,1 % jedáva raňajky len nepravidelne. A práve raňajky sú dôležitým jedlom dňa, ktoré by najmä deti nemali v žiadnom prípade vynechávať. Pravidelný príjem ovocia, zeleniny alebo mliečnych výrobkov na desiatu uviedlo len 45,1 % respondentov a 43 % desiatuje tieto potraviny nepravidelne. Až 10,2 % detí jedáva na desiatu sladkosti. „Za najzávažnejšie zistenia považujeme časté vynechávanie raňajok, konzumáciu nekompletných obedov bez polievky, nedostatočný príjem ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov,“ varuje MUDr. Babinská. Aj výsledky tejto štúdie dokazujú, že v stravovacích návykoch detí sú nedostatky, ktoré sa môžu negatívne odraziť na zdravotnom stave dieťaťa. „Výsledky výskumov výživy detí, ale i dospelých na Slovensku dokazujú, že príjem mliečnych potravín nezodpovedá odporúčaniam. Súčasný príjem vápnika, vitamínov B1, B6 – živín, ktorých dôležitým zdrojom sú mliečne potraviny, takisto zaostáva za odporúčanými výživovými dávkami. Je dôležité zvýšiť príjem mlieka, mliečnych výrobkov a syrov s dôrazom na polotučné a probiotické produkty,“ hovorí MUDr. Babinská.
Lepšia pamäť vďaka raňajkám
Podceňovať pravidelnú a zdravú stravu svojich ratolestí by ste rozhodne nemali. Môže sa totiž stať, že skôr či neskôr budú bojovať nielen s obezitou, ale aj s ďalšími ochoreniami, na ktoré má vplyv ich jedálniček. „U obéznych detí sa pozoruje častejšie vynechávanie raňajok a posun posledného jedla do neskorých večerných hodín. Takýto stravovavcí režim sa preto považuje za jeden z rizikových momentov, ktoré môžu prispieť k vzniku obezity. Naopak u detí, ktoré pravidelne raňajkujú, je pravdepodobnosť vzniku obezity nižšia,“ vysvetľuje MUDr. Babinská. Navyše u detí, ktoré pravidelne raňajkujú, sa zistili lepšia pamäť, vyššia pozornosť a lepšie výsledky psychologických testov. Dôležitý pre zdravie je aj príjem vápnika, ktorý vo veľkej miere nájdete najmä v mlieku a v mliečnych výrobkoch. „V detstve, no najmä počas dospievania prebieha najintenzívnejšie ukladanie vápnika do kostí a v rámci prevencie osteoporózy je adekvátny príjem tohto minerálneho prvu mimoriadne dôležitý. Je zistené, že strava s nedostatkom mlieka, mliečnych výrobkov a syrov u detí významne zvyšuje riziko nedostatočného príjmu vápnika,“ hovorí MUDr. Babinská. Okrem toho by rodičia mali brať ohľad aj na množstvo tukov, predovšetkým však nasýtených mastných kyselín v strave svojich ratolestí. Len tak sa v neskoršom veku vyhnú riziku srdcovo-cievnych ochorení.
Čo by mal obsahovať jedálniček dieťaťa?
· Ovocie a zeleninu, najmä v čerstvej forme.
· Mlieko a mliečne výrobky s dôrazom na polotučné a probiotické produkty.
· Tvrdé syry s vyšším obsahom vápnika.
· Cereálne a celozrnné produkty.
· Ryby.
· Mäso s nižším obsahom tuku, napríklad kuracie alebo morčacie.
· Strukoviny.
· Sladkosti, slané pochutiny a jedlá z fast foodov by sa mali obmedziť na minimum.
· Na prípravu jedál by ste mali uprednostňovať rastlinné tuky.
.
Zdroj: www.objavmlieko.sk