.
Ženy si podľa štatistík najčastejšie želajú zmeniť vzhľad svojich pŕs, muži sa najviac zaujímajú o operácie očných viečok. Plastickí chirurgovia často hovoria o tom, že odstraňujú nielen fyzické, ale aj psychické bariéry. Príčinou plastických operácií však nemusí byť len túžba po vylepšení vzhľadu kvôli zvýšeniu sebavedomia. Často sú pacienti „nútení“ pristúpiť k zmene zo zdravotných dôvodov, po rozličných ochoreniach alebo po ťažkých nehodách.
Ako sa dá vyhnúť pooperačným komplikáciám?
I keď sa operácia úplne vydarí, pacient sa často musí pripraviť na boj s podliatinami a opuchmi – teda klasickým pooperačným stavom, ktorý sa nevyhýba ani zákrokom plastickej chirurgie. Hematómy v operovanej oblasti, rozsiahle a dlhotrvajúce opuchy a infekcie patria medzi hlavné komplikácie, ktoré ovplyvňujú dĺžku pracovnej neschopnosti, cenu liečby a konečný fyzický výsledok. V plastickej a estetickej chirurgii je potrebné tieto nežiaduce stavy čo najviac obmedziť, keďže podstata operácie väčšinou vyplýva z pocitu estetického nedostatku a nejde o nevyhnutnosť, ktorú by si vyžiadala choroba alebo ohrozenie stavu pacienta. Moderná medicína, našťastie, pozná riešenia aj tohto problému.
Ako môže pomôcť systémová enzymoterapia?
S pojmom enzým ste sa už určite neraz stretli. Spomenuli ste si na ne v súvislosti s hojením po operácii? Enzýmy sa zapájajú do boja proti choroboplodným zárodkom a naša imunitná sústava by bola bez nich neúčinná. Musíme ich však mať dostatok a organizmus chorý alebo zaťažený zákrokom, akým je operácia, ich potrebuje omnoho viac ako zdravý organizmus. Systémová enzymoterapia predstavuje liečebný postup, pri ktorom sa pacientom podávajú vysoké dávky cielene zostavených kombinácií enzýmov zo zvieracích pankreasov a niektorých druhov ovocia. Najznámejším z tejto kategórie preparátov je Wobenzym, ktorý takmer pred polstoročím po mnohých skúškach predstavil profesor Max Wolf v USA. Štúdie dokázali, že tento enzýmový liek skracuje obdobie ťažkostí, urýchľuje hojenie a znižuje riziko komplikácií po operácii. Preto je vhodné podávať ho ako podpornú liečbu i pri množstve zákrokov plastickej chirurgie.
Enzýmy v praxi
Obmedzenie rozsahu niektorých nežiaducich prejavov v estetickej chirurgii dokázala pri posudzovaní kombinovaného preparátu Wobenzym doktorka Dušková z Kliniky plastickej a rekonštrukčnej chirurgie 3. LF UK v Prahe. So štúdie sa zapojilo 40 pacientok, ktoré podstúpili rovnaký výkon s tým istým operatérom, a to plastiky horných viečok. Polovici z nich bol podávaný Wobenzym, druhej polovici bola aplikovaná starostlivosť bežne zaužívaná na klinike. Za kritériá hodnotenia boli zvolené bolestivosť, začervenanie rany, prejavy krvácania a znášanlivosť terapeutických postupov. Záverečné hodnotenie dokázalo, že podávaním Wobenzymu bol v porovnaní s náročnejšou metodikou bežne používanou pri tomto type výkonu dosiahnutý lepší alebo rovnaký výsledok.