Dovolenka znamená pre mnohých najlepšiu formu oddychu. No pri cestovaní či turistike treba občas dodržiavať niektoré zásady, aby sme ich prežili v zdraví a v pohode. O cestovaní, s ním súvisiacich chorobách či rôznych preventívnych opatreniach sme sa porozprávali so známym lekárom, televíznym moderátorom a vášnivým cestovateľom Milošom Bubánom.
Ste uznávaným lekárom a veľkým cestovateľom. Poradili by ste dovolenkárom, čo by nemalo chýbať v ich taštičke s liekmi?
Najlepšie by bolo, keby lekárničku na dovolenke nikto nepotreboval. Žiaľ, niekedy je potrebná najmä vtedy, keď to najmenej čakáme. V príručnej cestovnej lekárničke by nemali chýbať lieky proti teplote, proti bolesti, proti bolestiam chrbtice, kvapky do oka na dezinfekciu, lieky na hnačku, na zlepšenie trávenia, niekedy proti kŕčom, nejaké obväzy alebo aspoň náplasťové rýchloobväzy. Lekári zvyknú mať lekárničku obsažnejšiu, lebo ako profesionáli myslia na veľa možností poškodenia organizmu, a tak je ich lekárnička neraz dosť bohatá. U ľudí s chronickými ochoreniami nesmú, samozrejme, chýbať potrebné užívané lieky, a to na celý pobyt.
Treba sa pred dovolenkou, vzhľadom na zdravie, nejako špeciálne pripraviť?
Áno. Týka sa to predovšetkým ľudí so sledovanými chorobami – s ochoreniami srdcovo-cievneho systému, diabetikov a podobne. Ich ochorenie musí byť stabilizované a musia byť v takom stave, že dovolenku zvládnu bez toho, aby sa im zdravotný stav zhoršil. Samozrejme, dôležitý je aj výber typu dovolenky. Kardiak predsa nepôjde na horolezecký zájazd… Dovolenka by mala v prvom rade organizmus a človeka posilniť a na zdraví mu pridať.
V čom robia dovolenkári zásadné chyby? Myslíte si, že Slováci sú zo zdravotného hľadiska na dovolenku dostatočne pripravení?
S príslušnosťou k národu alebo štátu príprava na dovolenku a spôsob jej prežitia zo zdravotného hľadiska nemá nič spoločné. Každý by mal poznať svoje sily a schopnosti a vybrať si takú dovolenku, ktorá neohrozí jeho zdravie. Je to o vlastnej zodpovednosti. Taký názor mám aj na adrenalínové dovolenky. Súhlasím s Leonardom da Vincim, ktorý povedal, že ten, kto si neváži život, si ho nezaslúži.
Ktoré krajiny sveta sú podľa vás pre turistov vzhľadom na zdravie nebezpečné?
Sú to hlavne krajiny s nízkym hygienickým štandardom, krajiny, kde je veľký výskyt infekčných a parazitárnych ochorení. Tu prirodzene hrozí viac nebezpečenstiev. Pre niekoho sú nebezpečné aj výkyvy teplôt a extrémny chlad či horúčava. Treba zvažovať individuálne, na čo náš organizmus má a na čo nie. Tiež sa treba aktívne chrániť pred návštevou takýchto krajín.
Pred návštevou ktorých miest vo svete by ste odporúčali nejaké špeciálne očkovania či opatrenia?
Očkovania sa týkajú ciest do Ázie, Južnej Ameriky, Afriky, hlavne do ich rovníkových oblastí. Okrem očkovania sa odporúča prevencia stále nebezpečnej malárie. Ja sám som napríklad očkovaný proti hepatitíde typu A a B, proti brušnému týfusu, žltej zimnici, som pravidelne preočkovaný proti tetanu, proti diftérii a podobne. No a každý rok sa nechám očkovať proti chrípke.
Mnoho Slovákov navštevuje rôzne exotické krajiny. Ako liek využívajú často aj tvrdý alkohol. Aký je váš názor na toto liečenie? Tvrdý alkohol skutočne pomáha prekonať žalúdočné problémy?
Ide skôr o slovenskú tradíciu. Hovoríme, že tvrdý alkohol „vypáli červíka“. Alkohol však pred infekčnými chorobami nechráni. Ochrániť pred nimi dokáže len rozumné správanie,očkovania, špeciálne opatrenia a podobne. Alkohol je dobrý na prípitok, ale nie ako výhovorka, že sa ním predchádza napríklad hnačke v Egypte. Priznávam ale, že to psychicky mnohým dosť pomáha…
Existujú zásady, ktorými by sa dovolenkári v exotických destináciách mali riadiť?
V prvom rade by nemali piť vodu z bežne prístupných zdrojov, ale len v originálne uzatvorených fľašiach. Nebezpečný je aj ľad v nápojoch. Tekutiny treba chladiť originálne zatvorené a nepridávať do nich ľad vyrobenýz vody z neovereného zdroja. Neodporúča sa konzumovať ovocie, ktoré sa umýva. Treba uprednostniť ovocie, ktoré sa dá okrajovať alebo šúpať. Nemajú sa konzumovať nedostatočne tepelne upravené mäsá a pokrmy pripravované v pouličných stánkoch. Pravidelne si treba umývať ruky, oveľa častejšie ako doma. Treba sa vyvarovať kontaktu s voľne sa potulujúcimi zvieratami, nehladkať ich a nedotýkať sa ich. Treba sa vyhýbať akémukoľvek nechránenému sexu.
Ak už nejaké žalúdočné nepríjemnosti, ako sú hnačky a vracanie, nastali, čo môžu turisti urobiť, aby tieto choroby eliminovali?
Najlepšie je držať prísnejšiu diétu a využiť nejaké z domu prinesené prípravky, nezabúdať na pitný režim. Samozrejme, pri ťažšom postihnutí treba vždy vyhľadať odbornú lekársku pomoc. A vždy treba byť na dovolenke poistený!
Ako by mal vyzerať pitný režim na dovolenke?
Pitný režim treba dodržiavať nielen na dovolenke, ale aj doma. Záleží, samozrejme, aj na fyzickej záťaži, činnosti, teplote okolitého prostredia a vlhkosti vzduchu. Týmto skutočnostiam treba pitný režim prispôsobiť a podľa potreby príjem tekutín zvýšiť. Do množstva prijatých tekutín sa nikdy nepočíta alkohol!
Existuje nejaký manuál, ako prežiť dovolenku v zdraví a pohode?
Áno. Správať sa zodpovedne a vážiť si zdravie. Väčšinou si, žiaľ, každý zdravie váži až vtedy, keď ho stráca. Oveľa lepšie je uvedomiť si jeho hodnotu ešte predtým.
Veľa cestujete. Máte nejaké obľúbené destinácie? Miesta, kam sa rád vraciate?
Mám rád všetky miesta na svete. Aj tie, ktoré som doteraz navštívil, aj tie, kam sa ešte iba chystám, a aj tie, ktoré poznám iba z webových stránok. Cestovanie beriem ako aktívnu formu relaxácie, nekonečného prúdu nových zážitkov a pohodlného stáleho vzdelávania sa. Okrem toho aj dobrej investície.
Čo pre vás cestovanie znamená?
Asi mám niečo z krvi Keltov aj Rómov, lebo cestovanie ma vzrušuje. A to nielen cieľ cesty, ale putovanie, ktoré k nemu vedie. Tí, čo cestujú, ma vedia pochopiť.
Pracujete v televízii, ste lekár a ešte k tomu aj veľa cestujete. Dá sa to vôbec všetko stihnúť?
Som workoholik ako mnoho ľudí okolo mňa, a tak si neuvedomujem, že stále pracujem. Všetky práce, ktoré robím, ma neskutočne bavia, preto nepociťujem takú únavu, ako keby som mal robiť niečo, čo nemám rád. Dá sa stihnúť naozaj všetko a dokonca ešte viac, pretože to záleží iba na vašich prioritách a dôslednej organizácii času. Mám rovnako dostatok času aj na seba, rodinu i priateľov, kino, divadlo, knihy i galérie. Čím viac robím, tým viac zisťujem, ako som sa asiv minulosti „flákal“…
Mali ste už niekedy na dovolenke zdravotné problémy ? Ak áno, ako ste ich riešili?
Patrím skôr k nezmarom. Radšej riešim zdravotné problémy iných, nie svoje. Ďakujem za to Bohu, že som stále zdravý.
Existuje ešte miesto, ktoré by ste chceli v živote navštíviť?
Každé, kde som doteraz nebol.
Aký je váš cestovateľský sen?
Cestovateľské sny vlastne ani nemám. Ja si celý život svoje sny radšej prežívam. Tak nemusím snívať. Pokladám sa za veľmi šťastného človeka.
.
.
.
Za rozhovor MUDr. Milošovi Bubánovi, internistovi-gastroenterológovi, primárovi špeciálnej ambulantnej starostlivosti Železničná NaP Bratislava, ďakuje redaktorka Petra Hüblová.
Foto: archív MUDr. Bubána