Aby dovolenka nebolela - SOS tipy

Posledné, čo si v čase zaslúženého oddychu človek želá, je choroba či úraz. Niekedy sa však „pritrafí“ nečakané zranenie či nevítané prechladnutie. Keď už také čosi zaklope na dvere, nie vždy treba bežať k lekárovi. Mnohokrát sa zaobídeme aj bez jeho návštevy a môžeme si rýchlo
a efektívne pomôcť.

Uštipnutie

Poznáte to? Pochutnávate si na zmrzlinovom pohári, melóne či akomkoľvek sladkom potešení a vtom okolo vás začne bzučať osa alebo včela. Chcete ju odohnať, no ona miesto toho, aby zmizla, sa začne brániť a uštipne vás.

SOS tip: V prípade bodnutia včelou sa pokúste hneď vytiahnuť žihadlo (napríklad pinzetou). Na uštipnuté miesto priložte kocku ľadu. Ak nemáte poruke ľad, postačí aj studená lyžička. Chlad zmierňuje pálenie. Aby vám rana neskôr neopuchla, pomáhajú rôzne utišujúce prostriedky, ktoré si môžete kúpiť v lekárni, alebo aj obyčajný ocot. Podobne postupujte aj pri uštipnutí iným hmyzom. Pri bodnutí do úst alebo časti krku vyhľadajte okamžite lekársku pomoc.

Pozor na piesok

Prechádzať sa po pobreží, bosými nohami sa dotýkať rozpáleného piesku a pritom sledovať morské vlnobitie, tomu sa hovorí romantika. Ale len dovtedy, pokým nezacítite bolesť spôsobenú ostrou hranou mušle či kúskom rozbitého skla, zapichnutého vo vašom chodidle.

SOS tip: Ranu nechajte chvíľu krvácať, aby sa z nej vyplavili nečistoty, potom ju dôsledne vydezinfikujte a nakoniec prelepte náplasťou.

Keď jedlo „nesadne“

Mnohí dovolenkujúci sa tešia z exotických špecialít pripravených domácou kuchyňou. Nie každé jedlo nám však padne tak, ako by sme si predstavovali. Niekedy nám privolá nežiadané žalúdočné problémy spojené s hnačkou
a vracaním.

SOS tip: Zväčša stačí deň „pôstu“ – sucháre na raňajky, na obed i večeru –, pričom je dôležitý dostatočný prísun tekutín, aby ste predišli dehydratácii. Najlepšie je piť nesladený čaj alebo nápoje, ktoré nedráždia žalúdok. Ak trpíte nevoľnosťou a hnačkou, mali by ste si zaobstarať živočíšne uhlie, vďaka ktorému sa vyplavia jedovaté látky z tela.

Podcenili ste zradné slnko?

V čase, keď je slnko najsilnejšie, by ste radšej mali zostať v chládku. No nie všetci mu dokážu odolať práve v najväčšej horúčave a podceňujú intenzitu žiarenia, následkom ktorého je potom úpal. Prejavuje sa bolesťou hlavy, nevoľnosťou a závratmi.

SOS tip: Akonáhle sa u vás prejavia prvé príznaky úpalu, okamžite utekajte preč zo slnka, skôr než omdliete od tepla. Ľahnite si do postele tak, aby ste mali hlavu vyššie ako telo. Na hlavu si priložte uterák navlhčený v studenej vode. Chlad a pokoj by vám mali pomôcť.

Prechladnutie

Kto z nás myslí na to, že v klimatizovanom hoteli či reštaurácii by si mal na seba prehodiť nejaký ten sveter či obuť ponožky? Chladný vzduch je síce „naoko“ príjemný, ale ak prídete rozhorúčení do studenej miestnosti, môžete ľahko prechladnúť. Prechod z horúčavy do kli-matizovanej reštaurácie či izby je šokom pre náš organizmus a ten sa potom bráni tak, že nám začne tiecť z nosa a dostaneme zvýšenú teplotu.

SOS tip: Pri prvých príznakoch prechladnutia sa pätnásť minút zohrievajte vo vani alebo sa sprchujte teplou vodou, potom užite Paralen a ľahnite si do postele. Zvyšok dňa už len vylihujte, aby mohol oslabený organizmus natankovať novú silu. Verte, že na druhý deň bude lepšie.

Bolesť hlavy

Na dovolenke je častou príčinou bolesti hlavy nedostatok tekutín, teplo a stuhnuté ramená či krčná chrbtica. Dlhá cesta v lietadle či autobuse a nevhodná posteľ, či už príliš tvrdá, alebo mäkká, majú na svedomí stuhnuté ramená a krčnú chrbticu. Tie potom útočia na hlavu, ktorá nie je dostatočne prekrvená, a my cítime tupú bolesť.

SOS tip: Bolesť hlavy spôsobená dehydratáciou často ustúpi, ak človek vypije aspoň pol litra pramenistej neperlivej vody naraz. Ak ju vyvolalo teplo, únik do chládku je potom tou najlepšou radou. A aby vám nabudúce nepieklo na hlavu, treba ju preventívne prikrývať šatkou, klobúkom alebo šiltovkou, aspoň v tej najväčšej horúčave. Pri bolesti, ktorá vychádza z ramien alebo z chrbtice, pomáha jemná masáž kritických partií a teplý obklad. Uterák namočený do horúcej vody dôkladne vyžmýkajte a priložte ho na ramená a na krk. Nechajte pôsobiť pätnásť minút. Krv začne lepšie prúdiť, čím uvoľníte napätie v oblasti stuhnutia.

Zapálené hrdlo

Málokto vie, že v horúčave osvieži lepšie teplý nápoj ako studený. Väčšina z nás ale volí opak. Najväčšou hrozbou pre naše hrdlo je kombinácia horúčavy a studených bublinkových nápojov.

SOS tip: Keď pocítite prvé príznaky zapáleného hrdla, pomôže kloktanie slanou vodou. Najlepšie je kloktať čo najčastejšie a vyhýbať sa akýmkoľvek bublinkovým nápojom. Aj keď sa vám bude zdať, že boľavé hrdlo sa akosi spamätalo, skúste si odoprieť bublinky na niekoľko dní, aby sa zápal nevrátil a úplne vás nezničil.

Prajeme vám zdravú a bezbolestnú dovolenku!

Autor
Gabriela Kubaljaková