Životné prostredie a zdravie. Príbeh o nás - Prof. Ing. Ladislav Hetényi, PhD.


Dva pojmy, ktoré významne determinujú kvalitu jestvovania väčšiny živých organizmov. Ako je to s kvalitou života človeka? Čo všetko ovplyvňuje nás ako ľudskú entitu? Ktoré faktory si zasluhujú našu pozornosť a, naopak, ktoré môžeme veľkoryso prehliadnuť? Kvalitu ľudského života vnímame ako súhrn sociálnych, kultúrnych, ekonomických faktorov, faktorov životného prostredia a zdravotného statusu, ktoré spolu vytvárajú pohodu človeka. Možno si pamätáte okrídlené perlenie ducha: lepšie je byť bohatý a zdravý než chudobný a chorý. Z nedávno zverejnenej ankety vyplynulo, že ľudia považujú za najväčšiu hodnotu zdravie, pokoj (mier) a lásku. Až následne figurovalo v ankete dobré materiálne zabezpečenie. Z toho vyplýva, že bohatstvo človeka netvorí len jeho majetok, ale a najmä zdravie a pohoda. Významnou zložkou pohody človeka označovanej ako welfare je aj prostredie, v ktorom žije. Životné prostredie sa označuje výrazom environment. Málokto by poprel skutočnosť, že ľudské zdravie a kvalita životného prostredia spolu úzko súvisia. Ba dokonca predstavujú spojené nádoby, ktorým sme dali názov environmentálne zdravie.

Environmentálne zdravie

Pod týmto pojmom rozumieme ochranu zdravia v životnom prostredí, pričom jeho obsah je nielen výrazne aktuálny, ale aj mimoriadne široký, keďže charakterizuje vzťahy a parciálne faktory medzi životným prostredím a zdravím človeka. V bežnom živote sme sa už naučili správne prezentovať svoje názory na otázky zdravia človeka i používať pojmy zdravé a nezdravé alebo nevyhovujúce životné prostredie. Životné prostredie človeka tvoria najmä ovzdušie, voda a pôda, ktoré sú základnými východiskami a azda aj najväčším bohatstvom každého štátu. Nie náhodou ich zvykneme nazývať národné prírodné zdroje. Dôsledkom antropogénnej činnosti (činnosti ľudí) sa často negatívne mení kvalita životného prostredia s následným narušením tradičných ekosystémov, poklesom biodiverzity, s porušením tradičných hodnôt, prírodného a kultúrneho dedičstva. Tieto ekologické zmeny neostávajú bez dôsledkov na sociálny, ekonomický a zdravotný stav ľudí, ktorý zvykneme nazývať nezdravý životný štýl. Stačí spomenúť priam katastrofálny nárast alergických, srdcovo-cievnych a nádorových ochorení na Slovensku i v zahraničí, ktoré sa stali alarmujúcimi parametrami environmentálneho zdravia.

Päť základných podmienok

To, že ide o vážnu vec, dokazuje aj skutočnosť, že do riešenia problematiky zdravia a životného prostredia sa zapája OSN a jej špecializované organizácie WHO, FAO, UNESCO, ale i mnohé ďalšie významné medzinárodné vládne a nevládne inštitúcie. Zdravé životné prostredie musí podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spĺňať päť základných podmienok: čisté ovzdušie, dostatok zdravotne bezpečnej pitnej vody, bezpečné a biologicky hodnotné potraviny, dostatok nekonfliktových a bezpečných miest pre život a nakoniec, no nie v poslednom rade, stabilné globálne ekosystémy vhodné pre život ľudí.Čisté ovzdušie je jedným z predpokladov života. Skúste zadržať dych a zistite, koľko vydržíte bez nádychu. Nebude to viac ako niekoľko málo minút. Na svete žije približne 1,5 miliardy ľudí, ktorí denne vdychujú vzduch, ktorého kvalita nezodpovedá požiadavkám a koncentrácia škodlivín v ňom priamo ohrozuje ich zdravie. Na jednej strane je tu teda rozvoj priemyslu, výroby energií a motorizmus a blahodarný účinok zvýšenia zamestnanosti a na strane druhej ťažké poškodenie kvality ovzdušia s negatívnymi dôsledkami na zdravie ľudí.Voda vytvára jeden zo základných predpokladov existencie života. Človek po štyroch dňoch bez vody zomiera. Našťastie o nedostatku vody v našich podmienkach vieme len pri občasných výpadkoch jej dodávky. Z tohto pohľadu sme vlastne deťmi šťasteny. Veď takmer polovica obyvateľov našej planéty nemá zabezpečený dostatok zdravotne vyhovujúcej vody. Viac ako dve miliardy ľudí vo svete sú ohrozené alimentárnymi infekciami a infekciami prenášanými infikovanou vodou. Tu nekončia, ale práve naopak začínajú zdravotné problémy miliónov ľudí, ktorí trpia chorobami, výrazne obmedzujúcimi kvalitu života a skracujúcimi jeho priemernú dĺžku. Toto sú len niektoré myšlienky o environmentálnom zdraví, ku ktorým sa pridáva stabilné globálne životné prostredie. Je to prostredie, priestor, v ktorom žijeme, radujeme sa, vychovávame deti, v ktorom hľadáme útechu a potešenie, v ktorom večer zaspávame a ráno sa prebúdzame. Je to naše miesto, ktoré, ak sa oň náležite staráme, sa nám primerane odmení.Ak zdravie považujeme za svoj osobný kapitál, životné prostredie a environmentálne zdravie sú naším spoločným kapitálom. Je to náš príbeh, je to príbeh o nás. Buďme si toho vedomí.

Autor
prof. Ing. Ladislav Hetényi, PhD. Slovenské centrum poľnohospodárskeho výskumu, Nitra