S nepríjemným svrbením, pálením a výtokom z pošvy sa počas svojho života stretne takmer každá žena. Niektorá len raz, inú môžu tieto problémy tvrdohlavo prenasledovať aj celé roky. Mnohým znepríjemňujú každodenný život či spôsobujú problémy v partnerskom vzťahu. Prečo tieto ťažkosti vznikajú a dá sa im vôbec nejako predchádzať?
Dbajte o kyslé prostredie v pošve
V pošve zdravej ženy v reprodukčnom veku je špecifické prostredie. Jeho dôležitým znakom je nízke pH (okolo 4), čo znamená, že prostredie je kyslé. Spôsobuje ho prítomnosť „ochranných“ baktérií – laktobacilov. Tie vďaka prítomnosti ženských hormónov estrogénov postupne štiepia zložitý cukor glykogén, z ktorého sa kvasením stáva kyselina mliečna. Pôsobením tohto mechanizmu je pH kyslé, čo bráni spolu s masívnym osídlením sliznice laktobacilmi patogénnym (choroboplodným) baktériám v rozmnožovaní.
Rozlúčte sa s klasickým mydlom
Táto rovnováha je krehká a môžu ju narušiť najrôznejšie vplyvy, a to vonkajšie, ale aj vplyvy z prostredia vlastného organizmu. Záťažovým je z tohto hľadiska najmä obdobie tehotenstva (zvyšuje sa pH a znižuje počet laktobacilov) a menopauzy. Rovnaký dôsledok má zníženie obranyschopnosti organizmu (pri chronických ochoreniach, napríklad cukrovke) a mnohokrát aj liečba širokospektrálnymi antibiotikami či užívanie antikoncepcie. V zime sa pridruží nosenie tesnej, často syntetickej bielizne. Situáciu napodiv okrem nesprávnych hygienických návykov (napríklad dlhé intervaly medzi vymieňaním tampónov a vložiek počas menštruácie) zhorší aj hygiena pravidelná, ak sa pri nej používa klasické mydlo, či už tekuté, alebo tuhé. Mydlá sú totiž zásadité (teda majú vysoké pH) a na ošetrenie kyslej sliznice pošvy sú vyslovene nevhodné. Takto zmenené prostredie znamená „otvorené dvere“ pre rôzne patogény, ktoré sa môžu v pošve namnožiť. Typickým a zároveň najznámejším príkladom sú kvasinky, najmä z rodu Candida. S nepríjemným svrbením, pálením či výtokom, ktorými sa prejavuje, sa počas svojho života stretla väčšina žien.
Poraďte sa so svojím gynekológom
Diagnostika a liečba svrbenia či výtoku z pošvy patrí rozhodne do rúk odborníkom-gynekológom. Popri nimi predpísanej terapii, no predovšetkým preventívne je vhodné siahnuť po prípravkoch špeciálne určených na intímnu hygienu žien. Na trhu je mnoho druhov tohto sortimentu, rozličných značiek a foriem (tekuté mydlá, gély, no i vaginálne výplachy a čapíky), pričom prípravky rôznych foriem je možné kombinovať. Treba si overiť, či sú klinicky testované a najmä či pomáhajú v pošve udržiavať prirodzené prostredie. V súčasnosti sa v slovenských lekárňach objavil kompletný probiotický rad prípravkov intímnej hygieny so špeciálne účinným mixom laktobacilov Floragyn. Vďaka jedinečnému prírodnému zloženiu prípravky tohto radu udržujú prirodzenú rovnováhu vaginálnej flóry – podporujú zachovanie fyziologickej hodnoty pH a chránia vaginálnu sliznicu pred škodlivými baktériami. Mydlá a gély na intímnu hygienu sa môžu používať bez obmedzení (sú vhodné aj pre tehotné ženy), výber ďalšej vhodnej formy (vaginálne čapíky, vaginálna sprcha – výplach) závisí od každej ženy a od typu jej ťažkostí, pričom je dobré, ak sa poradí so svojím gynekológom. Netreba zabúdať, že ochoreniam je lepšie predchádzať, ako ich až následne liečiť.