Kyslíková terapia pre zdravie a krásu

Kyslík – najrozšírenejší prvok v prírode, a predsa sa nám ho nedostáva dostatok. Niet divu, veď rýchle životné tempo a k tomu znečistené ovzdušie nás oň celkom úspešne oberajú. A s ním aj o zdravie a životnú energiu. Nájdite si preto čas a poriadne sa nadýchnite. Riešením môže byť aj kyslíková terapia.

To, že pravidelný pohyb a vychádz - ky na čerstvý vzduch sú prospešné nielen pre naše telo, ale aj dušu, vieme všetci. Pravidelné cvičenie zvyšuje kapacitu pľúc. Tie sú potom schopné dostať do nášho tela viac potrebného kyslíka a vydávať von nepotrebný oxid uhličitý. Koľkí z vás sa však podľa toho riadia? Možno by sme sa aj, však? Keby len bolo viac času. Dnešný životný štýl nás totiž veľmi v takom zdravom pohybe neudržiava. Kúpili ste si nové zimné čižmy cez internet? Vidíte – a sme doma. Všetko, čo môžeme, urobíme – takpovediac – zo stoličky. Náročný pracovný deň veľká väčšina tiež neukončí inak ako pred televíznou obrazovkou. Nedostatok pohybu v dôsledku tohto moderného sedavého života spolu so znečisteným ovzduším a takisto s nesprávnym dýchaním vedie k nedostatku kyslíka v našom tele. A práve tam je často kameň úrazu mnohých ochorení. Napríklad doktor Otto Warburg, ktorý dvakrát dostal Nobelovu cenu za onkologický výskum, tvrdí, že rakovina má len jednu hlavnú príčinu, a tou je nedostatok kyslíka. Každá bunka v našom tele ho potrebuje na svoje správne fungovanie. Ak teda nemáte čas a po náročných a stresových dňoch v práci dokonca ani chuť či silu na cvičenie, je tu kyslíková terapia. Nemusíte ani skákať, ani behať, len v pokoji vdychovať zdravie a krásu.

 

Kyslík

Naša závislosť

Bezfarebný plyn bez chuti a vône. Taký je kyslík, od ktorého sme závislí viac ako od čohokoľvek. Bez jedla vydrží človek mesiac, bez vody tri dni, bez kyslíka však len niekoľko minút. Je od neho závislá každá jedna bunka v ľudskom tele. Je nenahraditeľným zdrojom energie. Získavame ho z vonkajšieho prostredia dýchaním. Obehovým systémom sa potom dostáva do každej bunky. Kyslík sa zúčastňuje na životne dôležitých procesoch v ľudskom tele. Bez kyslíka by sme napríklad nestrávili dnešný obed či včerajšiu večeru, neobnovili by sa nám poškodené tkanivá, nevyvíjali svaly, nefungovalo srdce a v neposlednom rade by nefungoval mozog, ktorý je na nedostatok kyslíka najcitlivejší. Kým totiž niektoré bunky dokážu krátkodobo fungovať aj bez kyslíka, tak mozgové bunky potrebujú jeho stály prísun. V opačnom prípade do niekoľkých minút odumrú. Naša závislosť od kyslíka je teda naozaj obrovská. Závisí od neho náš život, zdravie a v neposlednom rade aj krása.

Objavenie

Kyslík tu bol už nespočetné množstvo rokov. Objavený a pomenovaný bol však len pred niekoľkými stovkami rokov. Príbeh o kyslíku a jeho objaviteľovi je trochu komplikovaný, keďže objaviteľov bolo viac. Prvenstvo objavu kyslíka sa spája s menom Joseph Priestley. Tento anglický chemik v roku 1774 počas experimentu spozoroval pri zohriatí oxidu ortuťnatého „špeciálny vzduch“, ktorý ovplyvnil aj horenie sviečky. Napadlo mu, že by práve tento „vzduch“ mohol podporiť dýchanie a vlastne život vo všeobecnosti. Urobil pokus s myšami a so svojím špeciálnym vzduchom. Zistil, že žili 4-krát dlhšie ako pri „normálnom“ vzduchu. Toto svoje zistenie publikoval v rovnakom roku. Názov kyslík však dostal neskôr od francúzskeho právnika Antoina Lavoisiera. Ale dva roky pred ním podobným spôsobom objavil kyslík švédsky lekárnik Karl W. Scheele. Svoj objav na svoju škodu nezverejnil hneď, ale až 5 rokov po svojom objave, teda v roku 1777. Kyslík síce objavil dva roky pred Priestleym, ale svetu to oznámil až tri roky po ňom. Žeby aj tu platilo, kto prv príde, ten prv melie?

Kyslíková terapia

Od čias objavenia kyslíka sa v medicíne hľadalo jeho využitie v prospech ľudského zdravia. Dnes sa bežne využíva nielen v intenzívnej medicíne a traumatológii na odstránenie akútneho nedostatku kyslíka, ale aj v bežnom živote. Vo svete nie je kyslíková terapia už teda žiadna novinka. „Na celom svete sa preventívne využíva vo fitnescentrách, kozmetických salónoch, relaxačných a wellness centrách, u masérov a fyzioterapeutov už 20 rokov. Na Slovensku sa kyslíková terapia využívala vo veľkej miere len v kúpeľníctve,“ hovorí kyslíková terapeutka z bratislavského centra OXY RELAX Júlia Grmannová. Podstatou kyslíkovej terapie alebo inak aj oxygenoterapie je rovnomerné zásobovanie organizmu koncentrovaným kyslíkom. „Vo vzduchu, ako je známe, sa nachádza len menej ako 21 percent kyslíka. Pri kyslíkovej terapii sa dostáva do tela v podstatne vyššej koncentrácii, čo ľudskému organizmu nesmierne prospieva,“ hovorí opäť pani Júlia. Kyslíková terapia sa využíva nielen ako podpora pri liečbe niektorých ochorení, ale aj ako prevencia proti nim. Okysličovať organizmus sa dá, samozrejme, viacerými spôsobmi. Za najúčinnejší spôsob sa považuje nepochybne jeho priame vdychovanie (inhalovanie).

 

Inhalovanie

Pod nos či do nosa?

Vdychovať kyslík v špecializovaných centrách je možné dvoma spôsobmi. Voľba záleží len na klientovi. „Na začiatku procedúry sa klient usadí do pohodlného kresla alebo na pohodlnú barovú stoličku. Vyberie si arómu a tiež spôsob podania kyslíka – buď cez nosovú kanylu, alebo cez tzv. kyslíkové slúchadlá,“ vysvetľuje kyslíková terapeutka Júlia. Oba spôsoby sú veľmi pohodlné a účinné. Kým za slúchadlá sa neplatí, tak nosovú kanylu si klient kupuje a nosí ju na každú terapiu. Ktorý spôsob si teda vybrať? „Kyslíkové slúchadlá sú obľúbené najmä u mladých, aktívnych klientov a mužov. Elastická a ľahko nastaviteľná trubica z nich ide pod nos,“ vysvetľuje pani Júlia. „Pri nádychu sa však kyslík trochu zmieša s okolitým vzduchom,“ dodáva. Pri nosovej kanyle je princíp trochu iný. „Nosové vývody,“ ako nám vysvetľuje pani Júlia, „v tomto prípade smerujú priamo do nosa, takže nenastáva žiaden únik kyslíka.“

Ako dlho, ako často

Dĺžka jednej procedúry závisí od výkonu prístroja. „Pri prístrojoch, ktoré produkujú naozaj 95 % kyslík sa odporúča maximálna denná dávka 30 minút,“ vysvetľuje pani Júlia z OXY RELAX v Bratislave. „Pri menej výkonných prístrojoch, ktoré produkujú napríklad len 40 – 45 % kyslík,“ pokračuje pani Júlia, „je potrebné inhalovať aj hodinu, aby sa dostavil rovnaký účinok.“ Okrem výkonu prístroja odporúča pani Júlia, aby si klient pred objednaním na procedúru overil, či sa kyslíkové koncentrátory pripájajú cez tzv. aróma stanice, aby neinhaloval suchý kyslík (O2), ale kyslík zvlhčený minimálne o vodu. „V kvalitných salónoch sa do vody pridávajú aj prírodné biozmesi podľa ročného obdobia či rôznych zdravotných problémov, ktoré ešte zvyšujú účinky inhalovaného kyslíka,“ dodáva terapeutka. Klienti prichádzajú na procedúry s rôznymi očakávaniami. Ako často sa prísť zhlboka nadýchať kyslíka, sa nedá zovšeobecniť. „U klientov v dobrom zdravotnom stave sa účinky dostavia aj pri sporadických procedúrach. Naopak, pri ochoreniach alebo rekonvalescenciách sú vhodné častejšie a pravidelnejšie intervaly,“ vysvetľuje kyslíková terapeutka. Zdravotný stav a vstupné meranie oxymetrom sú hlavnými ukazovateľmi pri určovaní množstva procedúr, ktoré by mal klient (pacient) absolvovať. „Pri poklese hladiny kyslíka v krvi, ktorý je dnes už veľmi častý, sa odporúča 10 inhalácií v rýchlom slede za sebou a opätovné zmeranie,“ vysvetľuje pani Júlia. „V prípade znormalizovania sa odporúčajú udržiavacie inhalácie, najmä ak ide o klientov so zlými pracovnými podmienkami či klientov žijúcich v meste, a to 1- až 2-krát týždenne.“

Prečo inhalovať alebo účinky inhalácie

„Obsah kyslíka vo vzduchu na celom svete je najviac 21 %, a to aj na horách či v lese. Ak chceme telu dodať čo najviac energie, vieme to iba pomocou zvýšenia obsahu kyslíka – teda pomocou kyslíkovej terapie,“ objasňuje pani Júlia. Kyslíková terapia blahodarne pôsobí na celý ľudský organizmus. „Inhalovanie kyslíka zlepšuje celkový telesný aj duševný stav človeka. Zľahčuje dýchanie, zvyšuje imunitu a kondíciu a zároveň podporuje chuť do života,“ hovorí terapeutka. Existuje nepochybne celý rad ďalších pozitívnych účinkov tejto terapie vrátane zlepšenia pamäti a sústredenosti, znižovania stresu a napätia či zvyšovania kvantity a kvality vykonávanej práce, podpory sexuálnej vitality, odbúravania alkoholu, znižovania toxicity organizmu a pod. „Výborne pomáha pri migréne a iných bolestiach hlavy, nespavosti, pri vysokom, nízkom či kolísavom tlaku, srdcovej arytmii, duševných problémoch a mnohých iných ochoreniach,“ hovorí pani Júlia. „Pri športe zasa zabraňuje vytváraniu nadbytočného množstva kyseliny mliečnej, čím znižuje intenzitu svalovej horúčky. Takisto pomáha pri dosahovaní lepšej vytrvalosti a po športe veľmi významne prispieva k regenerácii svalstva.“

Pre veľkých aj malých

Inhalovanie kyslíka je možné absolvovať v každom veku. „V centre máme, samozrejme, aj detské mas - ky. Pred inhaláciou však prebieha meranie a dieťa inhaluje len pri poklese kyslíka v krvi,“ podotýka pani Júlia. Ďalej dodáva, že predpokladom na inhaláciu je vek, keď už dieťa vydrží obsedieť aspoň 10 minút. „Rodičia deťom zvyčajne čítajú, aby obsedeli,“ s úsmevom hovorí kyslíková terapeutka Júlia. Do centra prichádzajú najmä rodičia s deťmi, ktoré majú astmu, rôzne alergie alebo bývajú často unavené. Inhalácia je, ako podotýka pani Julianna, úplne bezpečná aj detskom veku. „Na kyslík sa často napájajú bábätká hneď po pôrode, ak ide o nejaké komplikácie. U nás v centre pracujú kvalifikované zdravotné sestry, takže pri správnom dávkovaní nebezpečenstvo nehrozí.“

Na vlastné náklady (zatiaľ)

Inhalovať kyslík môže síce každý, ale rovnako každý si to zatiaľ musí zaplatiť sám. „Kyslíková terapia sa prepláca iba vtedy, ak už je pacient v naozaj zlom zdravotnom stave a je na liečení hradenom poisťovňou, kde kúra stojí v porovnaní s preventívnou terapiou podstatne viac,“ vysvetľuje súčasnú situáciu pani Júlia. „Už dlho sa usilujeme o preplácanie, keďže prístroj, ktorý používame, je zaregistrovaný v Štátnom ústave kontroly liečiv,“ dodáva. Situácia však ostáva nezmenená.

 

Kyslíková kozmetika

O čo ide

V tomto prípade už nepôjde o inhalovanie kyslíka. „Ide o wellness procedúru, keď sa koncentrovaný kyslík spolu so špeciálnymi aktívnymi kozmetickými biolátkami dostáva skutočne hlboko do vrstiev pleti,“ vysvetľuje pani Júlia. Pri aplikácii sa používa špeciálna pištoľ, ktorá pracuje s 95 % ionizovaným kyslíkom pod tlakom 2 bary. „Pištoľ obsahuje nádobku, ktorá sa napĺňa kozmetickými prostriedkami zmiešanými s vodou. Nanáša sa vo forme jemnučkej hmly, ktorá vzniká spojením kyslíka a kozmetických ingrediencií, priamo na pokožku tváre,“ približuje nám postup pani Júlia. Ak si odmyslíme odličovanie pred procedúrou a masáž po procedúre, tak samotné okysličovanie pleti trvá asi 20 minút. „Okysličuje sa celá tvár s výnimkou očných viečok,“ dodáva pani Júlia.

Ako často

Jemné výsledky možno spozorovať síce už po jednej procedúre, ale to nemusí platiť pre každého. Aj pri tejto procedúre, podobne ako v prípade inhalovania kyslíka, závisí od človeka, ako často je potrebné ju aplikovať. „V tomto prípade konkrétne od vstupného stavu pokožky,“ hovorí pani Júlia z bratislavského centra OXY RELAX. Nebuďte teda prekvapení, ak sa prvé výraznejšie účinky dostavia až po niekoľkých procedúrach. „Dnes je problém, že klient chce všetko okamžite. Neuvedomuje si, že ani do daného stavu sa nedostal okamžite,“ podotýka pani Júlia. V centre, ako nám vysvetlila, neriešia vážne nedostatky pleti, keď často nevie pomôcť ani laser. „Riešime dokysličenie a dohydratovanie suchej alebo prevzdušnenie mastnej pleti a tiež veľmi prirodzený vzhľad pokožky.“

Prečo

Hlavným dôvodom, prečo ľudia prichádzajú na okysličovanie pleti, je, samozrejme, túžba po mladis - tvom vzhľade. Kyslík zlepšuje celkový vzhľad pleti. „Pôsobením kyslíka na pleť klienta sa zlepšuje mikrobunková cirkulácia, aktivuje obnova buniek, stimuluje tvorba kolagénu, čím sa zvyšuje jej elasticita. Takisto kyslík hrá významnú úlohu pri regulácii produkcie podkožného tuku a detoxikácii pleti,“ vymenúva pozitíva kyslíkovej kozmetiky pani Júlia. A čo určite zaujme nejednu ženu, je aj skutočnosť, že minimalizuje vrásky.

 

Kyslík aj na domov

Ako sme už neraz v článku spomenuli, dnes máme akosi málo času na všetko. Poniektoré dni majú občas menej hodín ako my povinností. Nie každý má teda čas zabehnúť si do centra nadýchať sa kyslíka. Nič nie je stratené. „Existujú kyslíkové sifóny, ktorými si doma možno okysličovať vodu, či balený kyslík,“ hovorí pani Júlia. Samozrejme, účinky nebudú také ako tie, ktoré na klienta čakajú v centre. „Napríklad pri balenom kyslíku sa z jedného balenia človek nadýchne asi 60-krát, kým pri inhalácii v centre sa za 20 minút nadýchne nespočetne veľakrát,“ hovorí terapeutka. „Takisto je dôležité sústrediť sa na správnu techniku dýchania, ktorá sa klientovi pred inhaláciou v centre vždy predvedie, aby nedýchal nesprávne, teda plytko,“ dodáva. Na cestovanie či športovanie je však „domáci kyslík“ – podľa pani Júlie – výbornou pomôckou pri okamžitej potrebe dokysličenia.

 

Autor
Lucia Tansele
Patrí do vydania