Najnovšie výskumy dokázali, že najvhodnejšou liečebnou formou fytoterapie sú šťavy získané lisovaním čerstvých rastlín, ovocia a zeleniny. Šťavy obsahujú komplex liečivých látok v tej najprirodzenejšej forme, v ktorej ich organizmus najlepšie využije. Mnohé šťavy sa konzumujú ako stolové nápoje alebo sa pridávajú do liečivých a stolových vôd.
Detoxikácia nie je žiadnou módnou záležitosťou. Je to najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť pre svoje zdravie. O tom, že človek prečisťoval svoje „vnútro“, existujú záznamy už z dôb pred naším letopočtom. Ale aj v modernej medicíne sa detoxikačný program stal neoddeliteľnou súčasťou liečby rôznych ochorení. Je to v podstate úplne jednoduchý a prirodzený proces, ktorý môže prebiehať aj v pohodlnom prostredí vášho domova. Detoxikácia čerstvými ovocnými a zeleninovými šťavami nie je ničím iným ako nenahraditeľnou a mimoriadne účinnou profylaktickou a terapeutickou metódou.
Treba si v tele upratať
Potraviny, ktoré prijímame, nevyvážený jedálny lístok, množstvo alkoholu, fajčenie, stres, znečistený vzduch aj voda podporujú hromadenie toxínov v našom tele. Rôzne ochorenia, únava, kožné škvrny, vlasy bez lesku či „sivá“ pleť nám signalizujú, že náš metabolizmus nie je v poriadku. Prepracovaný organizmu si potrebuje odpočinúť, odstrániť toxíny a nabrať nové sily. Detoxikačný program založený na konzumácii prírodných štiav nám pomôže očistiť krv a tkanivá od toxínov. Surové ovocné a zeleninové šťavy sú efektívne najmä pri prečisťovaní zažívacieho ústrojenstva a najdôležitejších vylučovacích orgánov – pečene, obličiek, zažívacieho systému a hrubého čreva. Okrem svojich detoxikačných schopností sú čerstvé šťavy jedinečným zdrojom enzýmov, vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré sú pre ľudský organizmus nenahraditeľné. Šťavy sú ľahko stráviteľné a nezaťažujú žalúdok ani črevá. Ako všetky živé organizmy aj ľudské telo má pH hodnotu pohybujúcu sa na rozhraní kyslosti a zásaditosti. Mala by byť skôr zásaditá ako kyslá, ale organizmy mnohých z nás sú prekyslené následkom konzumácie veľkého množstva bielkovín, sladkostí, tučnej a upravovanej stravy. To vedie k oslabeniu imunitného systému, únave a premnoženiu parazitov v tele. Surové šťavy pomáhajú stabilizovať správnu pH rovnováhu.
Detoxikačné programy:
– Jednodenný trvá 24 hodín a je podmienený tzv. „pôstom“, teda žiadna strava, iba tekutiny.
– Týždňový program obsahuje iba čisté šťavy a prírodné potraviny (ovocie a zelenina).
Je dobré začať s detoxikáciou cez víkend alebo vo voľný deň, keď máte možnosť dokonale relaxovať a venovať sa terapii. Ak sa rozhodnete pre týždňový program, budete si musieť nakúpiť potraviny na celý týždeň, ale nenechajte sa odradiť, výsledok vás milo prekvapí.
– Čo je zakázané – počas obidvoch detoxikačných programov sa vyhnite cigaretám, alkoholu, pivu, čaju, káve, mliečnym výrobkom, čokoláde, cukru, mäsu, rybám aj koreninám.
Najlepšie čistiace ovocné šťavy: ananás, broskyňa, citrón, grapefruit, hrozno, hruška, jablko, jahody, limeta, mango, melón, papája a pomaranč.
Najlepšie čistiace zeleninové šťavy: cvikla, mrkva, špenát, uhorka, stopkový zeler, žerucha.
.
Piť by ste mali denne najviac 3 poháre po 200 ml zvolenej šťavy a každú dávku riediť 120 ml vody.
Šťava z vňate púpavy lekárskej je vhodná pri chorobách žlčníka a pečene.
Šťava zo žihľavy dvojdomej podporuje trávenie, povzbudzuje vylučovanie moču a užíva sa pri kožných chorobách podmienených zlým metabolizmom. Pôsobí aj pri málokrvnosti a reumatizme. Odporúča sa kombinácia s púpavovou a zelerovou šťavou.
Šťava z bazy čiernej obsahuje vitamín C, pôsobí na látkovú premenu, podporuje vylučovanie vody a mierne preháňa. Je vhodná pri nachladnutí. Vhodné je kombinovať ju so šťavou z mrkvy a šípok.
Šťava zo šípok obsahuje veľa vitamínu C a osvedčuje sa pri jarnej únave a pri chorobách z prechladnutia.
Šťava z jabĺk je osviežujúci nápoj posilňujúci nervy a vhodný na povzbudenie činnosti čriev pri obezite.
Šťava z čučoriedok je vhodná pri žalúdočných a črevných chorobách a pri hnačkách.
Šťava z jahôd sa odporúča pri krvných chorobách a chorobách pečene a žlčníka.
Šťava z červených ríbezlí je zdrojom vitamínu C. Je vhodná pri chorobách pečene a obličiek a na predchádzanie artériosklerózy.
Šťava z čiernych ríbezlí obsahuje veľa vitamínu C. Dobre pôsobí pri reumatizme, zvyšuje vylučovanie vody z tela.
Šťava z hrozna je osviežujúcim nápojom. Zvyšuje vylučovanie moču pri dne a reumatizme.
Šťava z višní podporuje trávenie, pomáha pri málokrvnosti a chorobách pečene.
Šťava z rajčín je posilňujúcim prostriedkom pre obsah vitamínu C, pôsobí mierne močopudne.
Šťava zo špenátu je bohatá na vitamíny a minerálne látky, priaznivo pôsobí na trávanie a povzbudzuje pankreas.
Šťava z mrkvy povzbudzuje chuť do jedla a je veľmi prospešná pri výžive dojčiat. Môžeme ju kombinovať so špenátovou šťavou.
Šťava zo zelenej fazuľky ovplyvňuje vylučovanie tekutín z tela a podporuje látkovú premenu, je vhodná aj pri cukrovke.
Šťava zo zeleru a petržlenu je vhodná pri ochorení močových ciest a obličiek a pri reumatizme, podporuje trávenie.
Šťava z tekvice pôsobí močopudne, odporúča sa pri zadržiavaní vody v tele a pri chronických ochoreniach obličiek.
Šťava z cibule podporuje chuť do jedla, pomáha pri kašli a katare priedušiek.
Šťava z cesnaku sa odporúča pri obehových a srdcových príznakoch starnutia, pri zvýšenom krvnom tlaku a skleróze, normalizuje poruchy trávenia. Môže sa kombinovať so šťavou z hlohu.