Tohtoročné povodne vytvorili znova tie najlepšie podmienky na množenie komárov, ďalšej pliagy pre všetkých ľudí od 0 do 100 rokov. I keď je pravda, že nie každého komáre napádajú s rovnakou chuťou.
Niektoré druhy komárov sú schopné identifikovať svoju obeť až na vzdialenosť 300 metrov. Ak samička svoju korisť zameria, letí k nej, nepozorovane na ňu dosadá a pustí sa do cicania. Útok samičky komára sa uskutoční veľmi rýchlo a vpich je taký malý, že ho takmer necítime. Dočasné znecitlivenie majú na svedomí sliny, ktoré komár pustí do tela obete ešte predtým, ako začne cicať krv.
Prevencia je dobrá
Sezóna komárov bežne trvá od apríla do októbra, ale vrcholí v júli a auguste. Pravda, ak prišli povodne ako tento rok, ich nástup je skorší a výskyt oveľa masovejší. Keď chcete nájsť spôsob, ako si udržať tento nepríjemný hmyz od tela, vyskúšajte niektorý z odporúčaných receptov, ktoré používali už naše staré mamy. Rozumné je začať sa pripravovať na sezónu komárov užívaním B-komplexu. Treba ho začať užívať približne tri týždne pred jej predpokladaným začiatkom. Ideálnymi v boji proti hmyzu sa ukázali predovšetkým rozmarín, levanduľa, vlašský orech alebo geranium – muškát. Stačí ich vyložiť do okna a prístup pre nevítaných návštevníkov by mal byť výrazne sťažený. Komáre vám nebudú zo záhrady lietať do domu, ak na okno postavíte fľaštičku naplnenú klinčekovým olejom. Podobne pomôže, ak nakvapkáte niekoľko kvapiek eukalyptového oleja na chumáč vaty a položíte si ho k posteli, prípadne jeden aj do otvoreného okna. Nezabudnite takto pripravenú vatu uložiť do sklenej alebo porcelánovej misky, aby olej nepoškodil rám okna, parkety alebo plávajúcu podlahu. K posteli si môžete položiť aj rozkrájanú paradajku alebo čerstvé listy z vlašského orecha.
Keď už uštipol
Na poštípané miesta zaúčinkuje skorocel ako rýchla záchrana. Najmä pri pobytoch v prírode jeho dostupnosť na lúkach oceníme. Odtrhnutý list jemne požmolíme v rukách, natrieme si poštípané miesto a necháme list priložený aspoň 15 minút. Výrazne nám pomôže pri pocite svrbenia a opuchu. Svrbenie tíšia listy medovky lekárskej, mäty piepornej a takisto citrónová šťava, rozrezaná cibuľa, koliesko uhorky, ľad, biele víno alebo ocot. Skôr ako siahnete po kréme na ošetrenie bolestivých vpichov po komároch, vyskúšajte potrieť bolestivé miesto vnútornou stranou banánovej šupky. Veľa ľudí zistilo, že banán je neuveriteľne účinný pri zmiernení pálenia a podráždenosti pokožky.
Repelent z komory
Krémovú ochranu proti komárom nemusíme kupovať, ale možno si ju vyrobiť aj doma. Ocenia to najmä tí z nás, ktorí majú citlivejšiu pokožku a sú náchylní na alergie. Recepty na domácu zmes sú vytvorené pre 50 ml rastlinného oleja alebo rastlinného masla. Jednotlivé ingrediencie sa v závere zmiešajú s olivovým, sezamovým alebo sójovým olejom. Tie majú prirodzenú vôňu, ktorá prekáža hmyzu.
Repelent v rozprašovači: 5 kvapiek extraktu levandule, 3 kvapky klinčekov, 5 kvapiek eukalyptu, 5 kvapiek citronely. Éterické oleje vlejeme do fľašky s rozprašovačom, pridáme niektorý z rastlinných olejov a premiešame. Po nanesení rukou vmasírujeme do pokožky.
Repelent v masle: 5 kvapiek extraktu gerania, 5 kvapiek rozmarínu, 5 kvapiek levandule, 5 kvapiek mäty piepornej. Éterické oleje vmiešame postupne do nádoby s výberovým rastlinným maslom a dôkladne zapracujeme do celého obsahu drevenou špachtľou. Nanášame ho ako krém.
Repelent v rozprašovači bez oleja: 10 kvapiek extraktu čajovníka, 15 kvapiek rozmarínu, 15 kvapiek mäty piepornej, 10 kvapiek citronely (alebo éterického oleja z citrusov). Pri tejto zmesi namiesto rastlinných olejov použijeme destilovanú lekárenskú vodu a 60 % alkohol v pomere 5 : 2 (5 dielov vody a 2 diely alkoholu). Celkový obsah zmesi bude 100 ml. Do fľašky s rozprašovačom nakvapkáme éterické oleje, nalejeme obsah alkoholu, zmes potrepeme, pridáme obsah destilovanej vody a opäť dôkladne premiešame. To urobíme pred každým použitím.