Po roku 1989 sa otvorili hranice do sveta, ktorý bol predtým známy len z televíznych dokumentov a kina. V súčasnosti azda niet už na svete miesta, kam by Slováci nemali namierené. Ale pozor! Okrem nezabudnuteľných zážitkov si možno priniesť aj ochorenia, na ktoré sa takisto ťažko zabúda. Najlepšie, ako sa im vyhnúť, je dodržiavať určité pravidlá správania a stravovania, aby sa riziko nákazy a ochorenia minimalizovalo.
Prirodzene populárny fenomén individuálneho cestovania mimo tradičných turistických destinácií zvyšuje riziko ochorenia a na niektorých miestach sa nedá ani počítať s dostupnou zdravotnou starostlivosťou. Aj keď stupeň rizika u každého cestovateľa je individuálny, aj napriek tomu ako dôležitú nevyhnutnosť treba vnímať aj potrebné informácie o mieste pobytu, o zdravotných rizikách navštíveného miesta a potrebných očkovaniach (žltá zimnica, hepatitída A a B, brušný týfus, cholera, meningokoková meningitída, tetanus a pod.). Pretože najčastejšími problémami v zahraničí sú tráviace ťažkosti, pozrime sa v skratke na niektoré dobré rady, ktoré by mali nepríjemným ťažkostiam predísť. Asi najčastejšie cestovateľov potrápi hnačka. Najmä pri cestách do Afriky, Južnej Ameriky, Indie a krajín juhovýchodnej Ázie. Nie vždy však musí byť hnačka infekčná. Niekedy je iba reakciou na zmenu klímy, pásma, stres a únavu po dlhom lete. Príčinou môže byť aj zmena stravovacích návykov a nedodržanie niektorých preventívnych hygienických postupov.
Pozor na vodu
K nákaze prichádza najmä z vody a potravín. Neodporúča sa preto piť neupravenú vodu z vodovodu, alebo ak ju chcete použiť, tak ju treba prevariť cca 10 – 15 minút. Aj pri objednávaní v baroch alebo reštauráciách požadujte na stôl priniesť originálne uzavretú fľašu, ktorá nemá poškodený uzáver. Lepšie je uprednostniť okysličenú vodu (aj preto, že sťažuje prežívanie niektorých mikróbov). Čerstvé extrakty ovocia by sa mali piť len pri overení kvality používaného ovocia, preto aj pri nákupe na ulici treba byť opatrný. V rozvojových krajinách sa neodporúča piť ani zo studničiek, kde je označená voda ako pitná, pretože v týchto krajinách býva problém s bezpečnosťou vodovodného systému a rozvodov, ktoré nie sú vždy dobre izolované od okolia rozvodnej rúry. Ak niekto uprednostňuje studené nápoje, tak ich treba kúpiť z chladničky v obchode a nikdy si nápoje nechladiť ľadom, ktorý môže byť vyrobený z vody z neoverených a infikovaných zdrojov. Takisto sa ľad mohol infikovať pri manipulácii s ním. Nechladiť fľaše a plechovky ani v prírodných chladných vodách (v jazere, potoku, rieke), lebo tam môže byť voda infikovaná a pri pití takto chladenej fľaše môže infikovaná voda stekať do úst. Vhodnou náhradou za vodu pri jej nedostatku môžu byť aj niektoré druhy ovocia s jej vysokým obsahom (melóny, voda zo zelených kokosových orechov a pod.).
Exotika na tanieri
Mnohí na cestách radi vyskúšajú ovocie, ktoré doteraz doma nevideli. Láka ich pestrosťou, ako aj chuť rozšíriť si vlastné vedomosti a skúsenosti. Okrem toho to, že ovocie je vynikajúcim zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov. Najlepšie je konzumovať len tie druhy ovocia, ktoré sa dajú olúpať pred konzumáciou. Ostatné ovocie konzumovať len vtedy, ak sme presvedčení o ich vhodnosti, v žiadnom prípade nejesť nahnité, opadané a nezrelé ovocie, aj keď máme nutkanie vyrezať postihnuté miesta. Treba však upozorniť, že niektoré druhy tropického a exotického ovocia môžu byť príčinou alergickej reakcie, ktorá môže byť aj závažná. Veľmi nebezpečná môže byť listová zelenina pri príprave šalátov, keď je umytá v predtým „nepreverenej“ vode alebo pestovaná v nepatričných podmienkach (jej hnojenie zvieracími alebo ľudskými infikovanými výkalmi). Aj nákup zeleniny alebo ovocia treba vždy opatrne zvážiť a vyhnúť sa nákupu v ľudových tržniciach, ale uprednostniť skôr kvalitné obchody, kde je vyššia hygiena, a tým aj zdravotná bezpečnosť. Pozor si treba dávať aj na konzumáciu niektorých rýb a ustríc, a samozrejme, najmä na nedostatočne spracované mäsové výrobky. Tie treba konzumovať len dôkladne tepelne upravené, i keď k nákaze môže prísť aj pri ďalšej príprave, krájaní či skladovaní. Pre nebezpečenstvo sa v rizikových krajinách neodporúča konzumovať ani mlieko, syr, tvaroh a miestne maslo. I keď menej nebezpečné sú jogurty a kyslé mlieka. Ale najvhodnejšie je radšej sušené alebo kondenzované mlieko alebo mlieko dovezené z bezpečnej krajiny v originálnom balení. Odporúčanie nekonzumovať vajcia a výrobky z nich (ako napr. majonéza) platí najmä v krajinách, kde sa voľne predávajú aj kačacie vajcia alebo vajcia akýchkoľvek, ale najmä voľne hniezdiacich vtákov. Ak vajcia konzumovať, tak po dôkladnom vare nad 10 minút. Fámy o alkohole, ktorý je priam univerzálny liek a dezinfekčný prostriedok tráviaceho traktu sú neprimerane optimistické a nepravdivé. A to ani v prípade prevencie. Jeho častá a neprimeraná konzumácia neraz môže byť príčinou podchladenia, utopenia v dôsledku precenenia vlastných schopností a pod. Skôr by mali byť len spoločenským prípitkom s turistami a spolucestovateľmi po veľkých zážitkoch a dobrodružstvách, ktoré cestovanie nesporne prináša. Najväčším vzrušením predsa neraz býva nie cieľ, ale práve cesta k nemu.