Vymeňte „novú za starú“ je sloganom automobilového marketingu. Reč však nebude o automobiloch, ale o vašej koži. Vymeňte „ošúchaný obal“ za ukrytú krásu mladosti. Na svete sú peelingy, ktoré rozjasnia váš pohľad, zjemnia vaše vrásky, odstránia „machule veku“ a jednoducho omladia. Ak ešte nepotrebujete radikálnejšiu zmenu, postačia povrchové peelingy, ak je problémov viac či vek už radšej neprezrádzate, treba „zabrať“ hlbšie. Peelingy sú na svete niekoľko storočí a ich rozmanitosť sa s podporou vedy rozširuje.
MECHANICKÝ peeling
je formou peelingu využívajúcou pevné látky – kryštály obrusujúce kožný povrch, prúdiace v uzavretom priestore prístroja. Takýmto spôsobom sa obrusujú iba povrchové vrstvy pokožky, čiže ide o povrchový peeling. V prípade rotujúceho brusného nástroja pôsobiaceho na kožu s rozdielnou intenzitou prieniku môže ísť až o hlboký peeling.
CHEMICKÝ peeling
je metódou obnovy kože, ku ktorej dochádza v dôsledku odlúčenia pokožky či horných častí dermy účinkom chemickej látky. Stimulovaním kontrolovaného hojenia kože chemickou látkou dochádza k čiastočnému či úplnému nahradeniu pokožky a zároveň k stimulácii remodelácie kolagénu.
Laserový – skin resurfacing
Na laserový resurfacing sa v súčasnosti využívajú 3 typy laserov. CO2 , YSGG a Erbium:YAG laser patria medzi ablačné lasery, ktoré využívajú zbrusovací efekt laserového lúča. Pracujú na princípe evaporácie, čiže postupného odparovania jednotlivých kožných vrstiev za súčasnej tepelnej deštrukcie okolitého tkaniva. Poškodenie tkaniva závisí od typu laseru, intenzity žiarenia a dĺžky pôsobenia laserového lúča. Zákrok pulzným CO2 laserom, podmienený výraznejším podielom tepelného efektu, sa vyznačuje dlhším časom hojenia, výraznejším opuchom, dlhšie pretrvávajúcim začervenaním (niekoľko mesiacov) a vyšším sklonom k tvorbe pozápalových (poliečebných) zmien pigmentácie. Pri najnovších tzv. laditeľných (tunable) Erbiových laseroch je možnosť nastavenia intenzity prehriatia, ktoré podporuje stimulačný efekt novotvorby kolagénu. Prednosťou laserových resurfacingov je presne kontrolovaná hĺbka zákroku, čím sa znižuje možnosť vzniku neželaných komplikácií v zmysle vzniku jaziev. Pôsobením lúča na kolagénne vlákna, ich skrátením, dochádza nielen k vyhladeniu kožného povrchu, ale aj k jeho vypnutiu. Aj tu však existujú určité limitácie. K dosiahnutiu optimálneho výsledku patria opätovne vyššie uvedené pravidlá a „know-how“ operatéra. Moderný frakčný resurfacing ponúka nový prístup k laserovému ošetreniu. Nezbrúsi sa celý kožný povrch, ale len pravidelné plochy (forma mriežky). Nový postup prináša temer identický efekt klasického laserového resurfacingu s obmedzením nežiaducich prejavov o viac ako polovicu. Indikáciami na laserový resurfacing je predovšetkým vek pacientov, teda starnutie kože s tvorbou vrások, jazvy po akné, rinofyma, ale i iné menej početné indikácie. V prípade korekcie prejavov starnutia kože sa využíva najmä „full-face“, teda ošetrenie celej tváre. V prípade prvých či lokalizovane výraznejších vrások sa používa i na ošetrenie menších plôch (vrásky okolo úst, okolie očí). Laserové zákroky pri antiageingu sa vykonávajú samostatne, ale často tvoria komplex ošetrení spolu s podporou zákrokov typu ambulantného liftingu, čím sa dosiahne výraznejší celkový efekt. Na cielenú podporu sa využívajú zákroky typu skin tightening v infračervenej oblasti spektra od 800 do 1400 nm či rádiotermolifting na báze ultrazvuku a rádiofrekvencie. Správna voľba nielen ošetrenia, ale aj pracoviska, jeho know-how, s dosiahnutím synergického pôsobenia ošetrení nám pomôžu naozaj „obnoviť“ pleť aj bez chirurgických zásahov.