Poruchy imunity, onkologické ochorenia
Cvikla (červená repa) Pridávať ju do šalátov surovú, jesť strúhanú, piť šťavu. Zo začiatku je lepšie šťavu miešať s mrkvovou šťavou a piť l liter denne na 4 – 5 ráz. Šalát s cvikly zaraďovať do jedálneho lístka aspoň 4-krát týždenne. Kombinovať s cviklovou polievkou a inými formami tejto zeleniny.
Kašeľ
Majorán .Jednu čajovú lyžičku prelejeme 1/4 litrom vriacej vody a necháme odstáť, precedíme a pijeme po dúškoch pri kašli a pri prechladnutí.
Cibuľa zavarená s cukrom .Cukru má byť dvakrát viac ako cibule. Všetko zvariť na hustú zmes a užívať po lyžičkách. Alebo jednu postrúhanú cibuľu zaliať pohárom vody a troškou vínneho octu. Po 2 – 3 hodinách precediť, osladiť medom a užívať v hodinových intervaloch po lyžičke.
Prechladnutie, angína, chrípka
Klinček Silicu používame pre výrazný dezinfekčný účinok na vyplachovanie a kloktanie v dávke 5 kvapiek na pohár vody a pri nepríjemnom kašli pomôže pomaly rozhrýzať klinček v ústach.
Ostružina černicová .Dávkuje sa 2 kávové lyžičky na šálku záparu 3 razy denne. Čaj používame aj na kloktanie.
Plody fenikla. Čaj pripravíme zaliatím 1,5 g feniklových plodov šálkou vriacej vody. Pijeme viackrát denne. Účinný je aj čaj zo zmesi plodov rasce a anízu v rovnakom diele. Prospešný aj pre zažívací trakt.
Baza čierna. Používajú sa sušené listy a plody. Polievkovú lyžicu zaliať hrnčekom vriacej vody, nechať vylúhovať, ocedený čaj piť po dúškoch.
Rekonvalescencia a vírusové choroby
Plody rakytníka rešetliakovitého. Jeme ich v čase zrelosti. Užívajú sa ako vysoko účinný vitamínový prostriedok na celkové povzbudenie organizmu, ako tonikum, napríklad v rekonvalescencii po ťažkých chorobách, po chirurgických zákrokoch, ako aj pri liečbe akútne prebiehajúcich ochorení vírusového pôvodu.
Vírusová a bakteriálna infekcia
Echinacea purpurová .Na začiatku chrípkového ochorenia podávame 20 – 25 kvapiek tinktúry každé 2 hodiny, po 3 dňoch 3 razy denne 1 až 2 čajové lyžičky. Zapíjame horúcim močopudným (napr. lipovým) čajom. Veľmi vhodný je aj čaj z echinacey, ktorá sa pestuje i na našom území.
Kvetné úbory zo slnečnice. Jedna lyžica na pohár vody – 20 minút necháme postáť. Pije sa 2 – 3 razy denne pol pohára. Možno kombinovať s kvetom bazy čiernej, lipovým kvetom a s kôrou z vŕby.
Astma, prieduškové katary
Vňať yzopu lekárskeho .Jednu kávovú lyžičku zalejeme šálkou vriacej vody. Užíva sa denne 2 – 3 razy po lyžiciach. Vyššie dávky môžu spôsobiť kŕče. Zásadne ho nepodávame tehotným ženám!
Zmes plodov anízu, fenikla, semien ľanu, vňate materinej dúšky a vňate tymianu. Z každého druhu po 10 g vytvoríme zmes. Jednu čajovú lyžičku zalejeme 1 šálkou maceračného záparu – pijeme 2 – 3 razy denne.
Ostružina černicová Dávkuje sa 2 kávové lyžičky na šálku záparu 3 razy denne. Čaj používame aj na kloktanie.
Cibuľa Odporúča sa jesť surová a len čerstvá, pretože po nakrájaní sa po 24 hodinách stáva toxickou. Výskumy odporúčajú zjesť denne 60 g. Cibuľu nasekať a uvariť s 3 polievkovými lyžicami medu na sirup. Užíva sa po lyžičkách.
Celkové posilnenie imunity
Hliva ustricová, huba shi-take. Najvýznamnejšie prírodné prostriedky na podporu a ochranu imunity obsahujú spomínané huby, ktoré obsahujú betaglukán. Odporúča sa konzumovať hlivu ustricovú aspoň raz týždenne, podobne shi-take. Betaglukán dostať v lekárňach v podobe rôznych výťažkov a lekári ho odporúčajú najmä pri onkologických ochoreniach na dosiahnutie podporného efektu pred operačnou, chemo- alebo rádioterapeutickou liečbou, ako aj počas takejto liečby a po nej, pri vírusových, bakteriálnych, plesňových a parazitárnych infekčných ochoreniach, autoimunitných ochoreniach, alergiách a celom rade ďalších chorôb.