Nepríjemný návštevník - kliešť


Kliešťová encefalitída je akútne horúčkovité ochorenie postihujúce centrálny nervový systém (zápal mozgových blán a zápal mozgu). Pri časti chorých ochorenie prebieha úplne ľahko alebo ako chrípka a býva často nerozpoznané. Ochorenie spôsobuje vírus, ktorý na človeka prenáša kliešť. Rezervoárom nákazy v prírode sú divo žijúce zvieratá, cicaním na nich sa kliešť infikuje a náhodne prenáša nákazu na človeka.

Infikované kliešte sa vyskytujú v tzv. endemických oblastiach, kde žijú nakazené tzv. „rezervoárové zvieratá“, a to hlodavce, vysoká zver, líšky a hlodavce. Nákazu z divých zvierat môžu kliešte preniesť aj na domáce zvieratá, napr. kozy, ktorých produkty môžu byť takisto faktorom nákazy (surové mlieko, syry...).Inkubačný čas ochorenia, teda čas od nákazy po prepuknutie prvých príznakov, sa pohybuje v rozpätí 7 – 14 dní.

Je možná liečba ochorenia?

Keďže pôvodcom nákazy je vírus, liečba sa sústreďuje najmä na tlmenie príznakov ochorenia. Ochorenie môže zanechať aj trvalé následky a výnimočne sa končí smrťou.

Ako sa možno pred ochorením chrániť?

Účinným prostriedkom na ochranu pred ochorením je očkovanie, ktoré pozostáva z 3 očkovacích dávok očkovacej látky podanej injekčne do svalu. Súčasťou ochrany je aj ochrana pred prisatím kliešťa v prírode, a to najmä vhodným oblečením, užívaním repelentných prípravkov a kontrolou tela po návrate z prírody, ako aj vhodným odstránením prisatého kliešťa.

Je očkovanie bezpečné?

Po očkovaní sa môžu objaviť lokálne príznaky (opuch, začervenanie) a zväčšenie uzlín v blízkosti miesta očkovania. Vzácne sa pozoruje horúčka, únava, bolesti vo svaloch a kĺboch a nevoľnosť.

Kedy sa treba dať zaočkovať?

Keďže aj na Slovensku sú pomerne presne opísané tzv. endemické oblasti výskytu kliešťovej encefalitídy, odporúčané očkovanie je určené najmä osobám trvale žijúcim v týchto oblastiach, ďalej osobám pracujúcim v týchto oblastiach, športovcom, ktorých šport je viazaný na tieto oblasti, ale i náhodným turistom. Optimálne je začať s očkovaním v posledných zimných mesiacoch, napr. vo februári, po prvej dávke druhú podať v intervale 1 mesiaca a 3. dávku o 6 mesiacov. Prvé 2 dávky ochránia človeka už pred tzv. jarnou aktivitou kliešťov a 3. dávka posilní imunitu pred jesennou aktivitou kliešťov. Ochrana po takto vykonanom očkovaní trvá 3 – 5 rokov, preto po ich uplynutí treba vykonať preočkovanie 1 dávkou. Preočkovanie v intervale 3 rokov treba vykonávať dovtedy, kým riziko nákazy trvá. Očkovať sa možno aj inými schémami napr. tzv. zrýchlenou schémou, keď sa 3 dávky očkovacej látky podávajú v mesačných intervaloch alebo v 2-týždňových intervaloch, vtedy však treba prvé preočkovanie vykonať už po 1 roku.

Ako na prisatého kliešťa?

Najjednoduchšou a najrýchlejšou osvedčenou metódou je však odstraňovanie kliešťa pomocou hustej mydlovej peny. Pri použití tejto metódy sa kliešť svojou prirodzenou aktivitou uvoľní sám a vyhnete sa jeho poškodeniu alebo vytlačeniu obsahu jeho tela do rany. Postupujete týmto spôsobom: Vatový tampón navlhčite vodou, priložte na toaletné mydlo a krúživý pohybom naberte hustú penu. Tampón s penou priložte na miesto s prichyteným kliešťom a niekoľkokrát s ním kliešťa pošúchajte. Kliešť sa o niekoľko sekúnd sám uvoľní. Postihnuté miesto opláchnite vodou a vydezinfikujte dezinfekčným prostriedkom. Výhodou tejto metódy je jej dostupnosť. V prípade núdze, keď nemáte poruke vatový tampón, postačí aj navlhčený prst. Včasné odstránenie kliešťa chráni síce pred boreliózou, nie však pred kliešťovou encefalitídou.

Autor
(nw)