U mnohých ľudí sú dôvodom nespavosti problémy v práci, v rodine či vo vzťahu. Možno zistíte, že keď sa pokúšate zaspať, myšlienky vám preletujú hlavou a vaše telo sa cíti neodpočinuté.Bez spánku sa môže imunitný systém oslabiť, môže sa zvýšiť náchylnosť na choroby. Spánok pomáha obnoviť energiu svalov a uvoľniť rastové hormóny, ktoré slúžia na zlepšenie fyzického a mentálneho vývoja.
.
Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu narušiť váš biorytmus:
– neskorá večera,
– konzumácia kofeínových alebo alkoholických nápojov,
– hlučné prostredie,
– chrápajúci partner,
– príliš vysoká teplota miestnosti, v ktorej spíme.
Bez spánku sa môže imunitný systém oslabiť, môže sa zvýšiť náchylnosť na choroby. Spánok pomáha obnoviť energiu svalov a uvoľniť rastové hormóny, ktoré slúžia na zlepšenie fyzického a mentálneho vývoja.
Celkovo – čím sme starší, tým menej spíme. Všeobecne platí:
– bábätká potrebujú 10 – 14 hodín spánku,
– deti 9 – 12 hodín spánku,
– dospelí 7 – 8 hodín spánku.
Hoci je množstvo hodín spánku u každého človeka iné, niektorým ľuďom stačia 4 hodiny, iným je 10 hodín málo.
Ako si teda pomôcť pri problémoch so spánkom?
V prvom rade sa uistite, aby bolo prostredie, v ktorom zaspávate, pohodlné. Posteľ a vankúš by mali byť podporou pre telo a miestnosť nie príliš teplá. Mala by v nej byť tma a pri prebudení by na vás mali svietiť slnečné lúče, aby sa zvýšila hladina sérotonínu. Vyhýbajte sa stimulantom, akými sú kofeín a alkohol, pár hodín pred spaním. Pustite si príjemnú hudbu alebo si urobte horúci kúpeľ hodinu pred spánkom. Rýchly pokles teploty zrýchľuje nástup spánku.