Keď počujem o Írsku, spomeniem si napríklad na írsku whisky, ale lov lososov si Írskom spája asi málokto. Preto som bol dosť prekvapený, že hotel Mount Falcon, kde sme mali stráviť v marci dve noci, ponúka na svojej internetovej stránke ako jednu z hlavných aktivít pre hostí rybačku, a to nie hocijakú, ale chytanie lososov na vlastnom dvojmíľovom úseku rieky Moy, ktorý je výlučne vyhradený pre hotelových hostí. Pôsobivý priemerný ročný výlov v období piatich rokov dosiahol hodnotu 759 kusov, čím sa privátny úsek hotela Mount Falcon stáva najproduktívnejšou rybárskou oblasťou určenou na lov lososov v Írsku.
Len jeden losos
Prekvapujúco sa sezóna začína už od 1. marca a končí sa 31. septembra, takže po e-mailovej diskusii som dostal na vybraný deň povinnú rezerváciu s tým, že celý výstroj majú hostia k dispozícii. Mojou jedinou povinnosťou bude zaplatiť v hoteli jednodenný rybársky lístok (tento príjem ide do štátnej pokladnice) a byť o 8.00 na recepcii. A naozaj, keď som v určený čas prišiel na recepciu, čakal ma hlavný šéf hotela Stuart zodpovedný za všetko, čo súvisí s rybami v hoteli (okrem ich konzumácie) a po privítaní a formalitách s lístkom mi oznámil, že sezóna sa síce začala, ale najlepšia bude až v období jún – august, takže pravdepodobnosť záberu je malá, ale skúsime to. Povolenie na jeden deň (alebo na viac dní) je povinné aj na privátnej rieke, stojí 36 eur a rybár si môže ponechať každý deň len jedného lososa. Na označenie chyteného lososa je k lístku priložená plastiková páska s plombou (určenou na označenie chytenej ryby), ktorá sa lososovi prevlečie cez žiabre a uzavrie. Keď potom chytíte väčšiu rybu, musíte ju hneď pustiť späť do vody. Ak to neurobíte, pokuty sú vysoké! Domáci rybár s celoročným lístkom má povolených desať lososov za rovnakých podmienok, t. j. maximálne jedného denne. Dostal som výstroj a dve udice na mušky a na blyskáč a išlo sa k rieke. Zaujalo ma, že udice nám k rieke vzdialenej asi tri kilometre previezli na karosérii auta, čo nám ušetrilo ich skladanie. Na hotelovom úseku rieky (vyznačenie revíru – Falcon House Hotel) Stuart vybral pre mňa vyhradený úsek a začali sme s muškami o niečo väčšími, ako u nás používame na pstruhy. Zaujímavé je, že v tomto období losos (vraj) loví pri dne, takže aj muška musí byť ťažšia a musí plávať pri dne, nie na hladine.
Kráľ revíru
Napriek výmene mušiek a pokusom s blyskáčom sme predpoludním na rieke neboli úspešní, takže sme zmenili lokalitu a prešli na pstruhový revír, ktorý bol o niekoľko míľ ďalej. Pozdravili sme sa s niekoľkými rybármi, ktorí tu chytali už od skorého rána, ale okrem jedného pstruha bez väčších úspechov. Tu sa však ukázala výhoda, že mi výstroj a mušky prichystal miestny znalec Stuart, takže po prvom chytenom (pomerne malom) pstruhovi som bol asi po jeden a pol hodine kráľom revíru s piatimi chytenými pstruhmi dúhovými, ktorí krásne bojovali. Dostať na breh najväčšieho z nich (s hmotnosťou 1,8 kg) mi trvalo asi desať minút, pretože som kvôli extrémne čistej vode chytal na asi najtenší vlasec, aký som kedy videl (0,12 mm). To bol zrejme aj základ môjho úspechu, ostatní rybári, samozrejme, hneď použili rovnakú mušku, akú naordinoval Stuart, ale podobne tenký silon nemali a bystré ryby ten rozdiel zrejme zbadali – a im nebrali. Keď nastal večer, bol som napriek konzumácii dobrej whisky poriadne premrznutý a lov som ukončil. A aj keď mi losos nebol súdený, bol to pekný zážitok a s piatimi chytenými pstruhmi aj pomerne úspešný.
Golf a rybolov
Ako som zistil, kombinácia hotelovej ponuky – golf a rybárčenie – je v Írsku veľmi rozšírená a v spojení s priamym nízkonákladovým letom do Dublinu z Bratislavy alebo Viedne aj pomerne finančne prijateľná. Spojenie takejto ponuky s veľmi dobrou írskou kuchyňou a hlavne írskymi pubmi so všadeprítomným pianom a dobrou náladou pri Guinesse je určite tipom na veľmi príjemnú dovolenku.