Nefajčiť je "in" - MUDr. Tibor Baška, PhD

Deti majú trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že budú fajčiť, ak fajčia ich rodičia. Tým, že rodič prestane fajčiť, prinesie svojim deťom dvojnásobný osoh. Okrem toho, že ich organizmus nebude musieť bojovať s pasívnym fajčením, výrazne zníži pravdepodobnosť, že raz budú musieť bojovať s nikotínovou závislosťou a trpieť chorobami zapríčinenými fajčením. Rodina a deti sú silnými motiváciami na ukončenie fajčenia. A v prípade, že len samotná pevná vôľa nestačí, sú k dispozícii viaceré lieky. Zdravie našich detí stojí za trochu úsilia.

Fajčenie rodičov a zdravie detí

Fajčenie matky počas tehotenstva sa prejavuje aj po narodení dieťaťa – u dieťaťa sa zvyšuje riziko popôrodných komplikácií. Aj neskôr po skončení novorodeneckého obdobia sú deti matiek, ktoré fajčili počas tehotenstva, častejšie hospitalizované v nemocnici. Odhaduje sa, že takmer štvrtinu prípadov syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS) možno pripísať na vrub fajčenia matky počas tehotenstva. Deti, ktorých rodičia fajčia, sú viac náchylné na kašeľ, zvýšenú tvorbu hlienu a majú vyššiu pravdepodobnosť pľúcnych ochorení než deti, ktorých rodičia nefajčia. Nepriaznivý vplyv fajčenia počas tehotenstva sa však prejavuje aj neskôr, najmä v súvislosti so správaním detí. Zistilo sa, že deti, ktorých matky fajčili po štvrtom mesiaci tehotenstva desať alebo viac cigariet denne, dosahovali v škole horšie výsledky v porovnaní s deťmi matiek, ktoré nefajčili. Okrem toho u detí matiek fajčiacich počas tehotenstva sa častejšie vyskytovali poruchy správania počas puberty a dospievania, častejšie sa u nich prejavovali problémy s drogami, alkoholom, ako aj fajčením tabaku. Čo je však mimoriadne nepriaznivé, u detí, ktoré majú rodičov fajčiarov, vzniká fajčiarsky návyk rýchlejšie a dosahuje väčšiu intenzitu. Rodič fajčiar okrem toho, že priamo škodí vyvíjajúcemu sa organizmu svojho dieťaťa, dáva mu do vienka aj tzv.: " danajský dar " : vysokú pravdepodobnosť že raz v dospelosti sa bude trápiť so svojou závislosťou od cigariet a s tým spojenými zdravotnými a finančnými dôsledkami.

Závislosť

Fajčenie rodičov výrazne predurčuje, že aj ich deti budú fajčiť. Okrem toho, deti a adolescenti z fajčiarskych rodín majú sklon fajčiť intenzívnejšie. Podľa údajov zo Slovenska z minulého roka získaných v rámci globálneho prieskumu fajčenia školskej mládeže fajčilo pravidelne asi 35 % detí vo veku 13 – 15 rokov pochádzajúcich z rodín, kde aspoň jeden z rodičov fajčil. Pritom v nefajčiarskych rodinách fajčilo len asi 18 % detí. Spomedzi pravidelných fajčiarov príznaky závislosti od nikotínu sa zistili u detí z fajčiarskych rodín asi dvojnásobne častejšie v porovnaní s deťmi rodičov – nefajčiarov.“ „Z toho vyplýva, že ak rodič chce urobiť niečo pre zdravie svojich detí, mal by prestať fajčiť. Oproti minulosti je odborná pomoc v tomto smere oveľa dostupnejšia.

Riziko pasívneho fajčenia pre deti

Oficiálne sa odhaduje, že v Európe umrie ročne na následky pasívneho fajčenia takmer 80 000 nefajčiarov, a to najmä v dôsledku ochorení srdca a ciev, mozgových príhod a rakoviny pľúc. Na pasívne fajčenie je veľmi citlivý vyvíjajúci sa detský organizmus. Hoci účinky nemusia byť vždy hneď zjavné, významne prispievajú k chorobnosti detí vystavených fajčeniu svojich rodičov. Deti a mládež sa najmä v útlom veku nevedia brániť pred nebezpečnými vonkajšími faktormi, preto ich treba chrániť aj pred pôsobením tabakového dymu. Ide totiž o významný faktor znečistenia životného prostredia v domácnosti. A čo je najdôležitejšie, je možné ho úplne odstrániť tým, že rodičia sa rozhodnú prestať fajčiť.

Ako neškodiť deťom

Neexistuje bezpečná hladina vdychovaného tabakového dymu vzhľadom na zdravie detí. Preto:
* ukážte deťom, že normálne je nefajčiť;
* učte deti, aby sa vyhýbali miestam, kde sa fajčí;
* nefajčite v ich prítomnosti a nedovoľte nikomu, aby fajčil vo vašej domácnosti alebo v aute ani vtedy, ak tam deti práve nie sú;
* nevoďte deti do reštaurácií, kde sa fajčí;
* nefajčite v blízkosti osoby, ktorá je tehotná;
* nefajčite, keď ste tehotná, pretože vaše ešte nenarodené dieťa fajčí s vami;
* skúste prestať fajčiť; ak sa vám to podarí, pomôžete sebe aj svojim deťom, navyše ušetríte veľa peňazí, ktoré budete môcť minúť na veci, ktorými urobíte radosť sebe aj svojej rodine.

Autor
MUDr. Tibor Baška, PhD.