Moderné je nefajčiť - MUDr. Mária Drugdová


V posledných rokoch sa upriamila pozornosť Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Národného inštitútu pre srdce, pľúca a krv (NHLB) v spolupráci s ďalšími odbornými zdravotníckymi organizáciami (Globálnou iniciatívou pre chronickú obštrukčnú chorobu pľúc) na problematiku vedecky dokázanej škodlivosti tabaku. Sústredenie pozornosti na fajčenie nie je vôbec náhodné.

Fajčenie cigariet, fajky, cigár a iných typov tabaku je celosvetovo populárne, na druhej strane však dlhodobá a pravidelná expozícia cigaretovému dymu spôsobila významný nárast chronických pľúcnych ochorení, z ktorých najčastejšia je chronická obštrukčná choroba pľúc, takisto nádorových ochorení s významným podielom rakoviny pľúc a kardiovaskulárnych chorôb. Preto je nevyhnutnosťou pre odborných lekárov, pneumológov, sústrediť sa vo svojej každodennej praxi na informovanie pacientov o škodlivosti tohto návyku a v prípade potreby im pomôcť ho prekonať. Fajčenie je v prvom rade psychosociálna závislosť a pri väčšine fajčiarov aj fyzická. Fajčiari si tento návyk osvoja v detskom veku, najčastejšie pod vplyvom okolia, kamarátov a v dospelosti sú už od nikotínu úplne závislí. Najzaujímavejšou zložkou tabaku a tabakového dymu je nikotín. Nikotín je prírodný alkaloid a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spĺňa základné kritériá definície drogy. S tým súvisí aj nízka úspešnosť (približne 2 %) ukončenia fajčenia z asi jednej tretiny fajčiarov, ktorí sa každoročne snažia ovládnuť svoj návyk. Na svete neexistuje iná droga, ktorú by bolo možné tak voľne a beztrestne používať. Podľa štatistických údajov z posledných rokov má na rozdiel od vyspelých krajín fajčenie na Slovensku mierne stúpajúci trend, pričom je alarmujúce zistenie, že vo vekovej skupine 15- až 29-ročných predstavoval v roku 2000 podiel fajčiarov 52 %. Nezanedbateľná je aj intenzita fajčenia – 11 – 20 cigariet denne v 41 % dospelých fajčiarov. Ako najlepšie odhaliť závislosť od nikotínu? Veľmi jednoducho. Závislosť je tým väčšia, čím skôr si musí fajčiar po zobudení zapáliť svoju cigaretu, čím ťažšie je ovládnuť chuť na cigaretu v miestach, kde je fajčenie zakázané, fajčenie viac ako 30 cigariet za deň. Ak ste fajčiar a ani tieto údaje vás nepresvedčili, aby ste sa definitívne rozhodli prestať fajčiť, skúste sa otestovať a zistite, či nikotín neovláda vaše správanie.

Vyhodnotenie:

7 až 10 bodov = silná závislosť;
4 až 6 bodov = stredná závislosť;
menej ako 4 body = minimálna závislosť
.
Pri odvykaní od fajčenia je dôležité rozhodnutie fajčiara nefajčiť. Sme moderní ľudia, v modernej dobe, chceme slobodne a úspešne riadiť svoj život, kde diktovanie akýchkoľvek vonkajších vplyvov by nemalo mať miesto. Buďme moderní a moderné je nefajčiť.

Pneumoftizeologická ambulancia
NZZ, Pneumo-Alergo centrum, s. r. o.
Uzbecká 16, 821 06 Bratislava

Autor
MUDr. Mária Drugdová