Prevencia, to je očkovanie - MUDr. Júlia Šípová


Infekčné choroby sprevádzali človeka od počiatku a mali vždy výrazný vplyv na rast populácie. Na tom sa nezmenilo nič ani v súčasnosti – treba sa pozrieť na úmrtnosť na infekčné ochorenia predovšetkým afrického kontinentu – najmä osýpky, tetanus, HIV. Je vždy ľahšie ochoreniu predchádzať, ako ho liečiť. Preto je boj s infekciou taký starý ako infekcia sama. Dlhé obdobie spočívala prevencia v izolácii chorých. Až koncom druhej polovice minulého storočia začal s dezinfekciou pôrodník Ignác Semmelweis. Za objaviteľa očkovania sa považuje škótsky lekár Eudard Janner – očkoval proti pravým kiahňam. Druhý objaviteľ Luis Pasteur prvýkrát očkoval chlapca, ktorého pohryzol besný pes, usušeným mozgovým tkanivom zvierat nakazených besnotou. Tak sa začala éra očkovania proti bakteriálnym a neskôr aj vírusovým ochoreniam. Keď nemecký virológ Harald Zur Hausen objavil súvislosti medzi HPV infekciou ľudským vírusom papiloma a rakovinou krčka maternice, začala sa ďalšia éra.

Pár slov o očkovaní

Očkovanie má v ľudskej populácii dve základné funkcie:
· individuálnu,
· kolektívnu.
Na individuálnej úrovni si pri očkovaní musí organizmus vytvoriť simuláciu imunitného systému. Ochranu pred infekciou. Úlohou pravidelného plošného očkovania je zvýšenie očkovania na populačnej úrovni. V prípade, že je zaočkovanosť v populácii vysoká, je možné hovoriť o kolektívnej imunite. Tá bráni prenosu infekčného pôvodcu a ochráni tak aj niektorých neočkovaných dospelých, ktorí nemohli byť očkovaní z dôvodu ochorenia, alebo detí, ktoré ešte nedovŕšili vek na očkovanie. Zníženie očkovanosti, napr. z dôvodu nedôvery k očkovacej látke, vedie vždy k zvýšeniu počtu ochorení a úmrtí na infekčné choroby. Na Slovensku máme čoraz kvalitnejší očkovací program. Týka sa to kvality aj rozsahu očkovania. Program v súlade s odporučením WHO a s praxou členských štátov EU. Národný program od roku 2005 plne hradí zdravotná poisťovňa.

Novinky v očkovaní

Čo je teda nové v očkovacom kalendári od 1. 1. 2009?

1. Deti narodené v roku 2009 budú už v tomto roku povinne očkované proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam. V minulom čísle bola rozsiahla informácia o očkovaní „ostatných“ detí. Stručne zhrnieme. Deti narodené v roku 2007, ktoré boli „rozočkované“ – budú mať hradenú vakcínu na doočkovanie po individuálnom dohovore so svojou poisťovňou. V súčasnosti hradí doočkovanie VŠZP a ZP Dôvera. Deti narodené v roku 2008, ktoré boli rozočkované, alebo bola zo zdravotných dôvodov vakcinácia odložená, môžu byť doočkované zo zdravotného poistenia. Netýka sa to detí narodených v 10. a 12. mesiaci roku 2008 alebo detí, ktoré neboli z rôznych dôvodov očkované. Očkovanie detí narodených posledné tri mesiace v roku 2008 po rozhodnutí hradí VŠZP a ZP Union. Pri zdravotných indikáciách sa zvýšil vek z 2 na 5 rokov a rozšíril sa počet diagnóz. Sú presne dané v zákone.
2. Zrušilo sa očkovanie v 3. roku života (diftéria, tetanus, pretussis).
3. V 6. roku života budú od 1. 4. 2009 očkované aceulárnou očkovacou látkou proti diftérii, tetanu a pertussis + polio.
4. Po 13. roku života každých 15 rokov preoočkovanie kombinovanou vakcínou proti tetanu a diftérii.

Očkovanie mimo povinného pravidelného očkovania:

Do jedného roka života je očkovanie proti rotavírusom – dieťa sa musí zaočkovať do skončeného 6. mesiaca života. Na trhu sú dva druhy očkovacej látky. Očkovacia látka sa nepichá, ale podáva sa per os ako sladká suspenzia (Rotarix a Rotatec). Líšia sa počtom dávok a minimálne zložením. Očkovanie od pol roka života proti chrípke – na rozdiel od ostatného nepovinného očkovania hradia poisťovne toto očkovanie v plnej výške. Po jednom roku života očkovanie proti kliešťovej encefalitíde má tri dávky. Na trhu sú dva typy očkovacej látky FSME a Encepur. Začať treba očkovať pred sezónou. Ochrana nasleduje za 14 dní po podaní druhej dávky. Vírusová hepatitída A – Havrix, očkuje sa dvoma dávkami jedna a o 6 mesiacov preočkovanie nie je potrebné. Očkovanie proti meningitíde. Bivalentná vakcína proti skupine B a C sa dáva v jednej dávke a chráni tri roky. Konjugovaná vakcína NeisvaC chráni 10 rokov. Očkovanie proti kiahňam – môže sa podávať samostatne v dvoch dávkach alebo v 15. mesiaci života v kombinovanej očkovacej látke Priorix Tetra (rubeola, mums, osýpky + kiahne). Najnovším očkovaním je očkovanie proti ľudskému vírusu papiloma od 9 do 25 rokov. Všetky poisťovne hradia v 12. roku života 10 % očkovacej látky. Zdravotné poisťovne Dôvera a Union svojich poistencov pri tomto očkovaní zvýhodňujú.

Autor
MUDr. Júlia Šípová