Posilnite svoj imunitný systém


Zdravie je to najcennejšie, čo v živote máme. Každý z nás o tom vie, ale nie všetci sa oň staráme tak, akoby sme mali. Ak bývate často prechladnutí a chorí, pravdepodobne máte oslabený imunitný systém. Ešte predtým, ako znova ochoriete a siahnete po nových liekoch, skúste si pomôcť sami. Kartu k zdravšiemu životu drží v rukách každý z nás.

Stravujte sa pestro

Nevyvážená strava oslabuje imunitný systém. Ak sa stravujete jednotvárne alebo príliš často držíte diéty, pri ktorých obmedzuje prísun rôznych potravín, oslabujete tým obranyschopnosť organizmu. Strava by mala byť pestrá a vyvážená. Nemali by v nej chýbať bielkoviny, vitamíny a stopové prvky. Konzumovať by sme mali menej tukov, ale za to viac ovocia, zeleniny a rýb. Tieto potraviny zásobujú telo optimálnym množstvom látok a prispievajú k posilneniu imunitného systému.

Odbúrajte stres

Stresovým situáciám je najlepšie sa vyhýbať. Žiaľ, dnešná doba si často vyžaduje veľké pracovné nasadenie, čo mnohých vyčerpáva na fyzickej, ako aj psychickej úrovni. Ten, kto sa cíti ustavične unavený a je náchylný na ochorenia, by si mal dopriať potraviny bohaté na železo. Jeho nedostatok spôsobuje málokrvnosť a celkovú slabosť organizmu. Vysoký obsah železa a minerálov nájdete v pečienke, v mäse, v celozrnných produktoch či v strukovinách. Okrem príjmu primeranej stravy je dôležité, samozrejme, eliminovať tvorbu stresového hormónu. Účinná je meditácia a rôzne uvoľňovacie techniky, ako joga alebo autogénny tréning. Alfou a omegou v úspešnom boji proti stresu je aj pravidelný a dostatočný spánok.

Probiotikou proti ochoreniam

Probiotické produkty by v našom jedálnom lístku takisto nemali chýbať. Takzvané „dobré baktérie“, ktoré sa vyskytujú v špeciálnych jogurtoch, môžu priaznivo ovplyvniť náš imunitný systém, čím sa staneme odolnejšími proti chorobám. Jeden probiotický jogurt alebo nápoj denne by mal stačiť na to, aby sme spravili krok k zdravšiemu životu.

Športom k zdravšiemu životu

Pravidelným pohybom človek prispieva nielen k psychickej pohode, ale aj k zdravému životu. Na posilnenie organizmu sa predovšetkým odporúčajú vytrvalostné športy, akými sú behanie, rýchla chôdza, plávanie a bicyklovanie. Už tréningom trikrát do týždňa po 30 až 60 minút môžete docieliť zlepšenie celkového imunitného systému. Trénovať by ste však nemali len v peknom počasí, ale aj keď je vonku chladnejšie.

Otužujte sa

Ak chcete, aby sa váš organizmus dokázal brániť proti infekciám a nachladnutiu, otužujte sa. Pomôžete tak znížiť riziko ochorení a taktiež zlepšiť a urýchliť priebeh už začatej choroby. Účinne pôsobí sauna, ako aj ranné striedavé sprchovanie pod prúdmi teplej a studenej vody asi v 10- až 15-sekundových intervaloch. Skúste sa takisto častejšie pohybovať na vzduchu aj za nepriaznivého a sychravého počasia.

Posilnenie v starobe

Mnohí seniori vo veku 60 – 80 rokov sa zdržiavajú na čerstvom vzduchu len veľmi málo. Nedostatok slnečnej energie však spôsobuje nedostatok vitamínu D. Umelá náhrada v podobe piluliek alebo injekcií môže čiastočne nahradiť deficit vitamínu, ale pobyt na čerstvom vzduchu sa umelými vitamínmi kompenzovať nedá. Starí ľudia by sa nemali vyhýbať dennému svetlu. Ak sa nevládzu prechádzať, stačí, ak si pätnásť – dvadsať minút posedia na lavičke pred domom.

Viac úsmevu na tvári

Početné výskumy dokazujú, že pozitívne naladení ľudia bývajú menej často chorí. Takisto páry, ktoré spolunažívajú v šťastnom a nekonfliktnom vzťahu, sú vraj odolnejšie proti nevítaným chorobám. Pokúste sa preto o väčšiu harmóniu spolužitia s partnerom či manželom. Menej hádok, viac spoločného radostného smiechu a pravidelný sex napomôže nielen k zlepšeniu vzťahu, ale aj vášho imunitného systému. Podobne na zdravie vplývajú aj priatelia. Čas strávený v kruhu osôb, pri ktorých sa cítime dobre, podporuje dobrú náladu a zlepšuje náš zdravotný stav.

Autor
Gabriela Kubaljaková