Dýchate správne?


Dýchanie nás sprevádza od prvej sekundy nášho života po poslednú. Vzduch je pre nás dôležitejší ako čokoľvek iné. Napriek tomu, že ho nevyhnutne potrebujme k tomu, aby sme prežili, si spôsob, akým dýchame, len sotva uvedomujeme. Nemilou pravdou však je, že väčšina z nás dýcha povrchne.

Bez jedla prežijeme niekoľko týždňov. Bez vody niekoľko dní, no bez vzduchu iba pár minút. Dýchame síce automaticky bez akéhokoľvek vôľového úsilia, ale to neznamená, že dýchame zdravo. Dospelý človek by sa mal nadýchnuť a vydýchnuť v priemere pätnásťkrát za minútu. Vzduch je našou životnou silou. Čím menej vzduchu sa dostáva do nášho organizmu, tým menej síl a energie nám zostáva na život. Pri hlbokom a plnom nádychu vdýchneme 50 až 75 litrov vzduchu za minútu. Naproti tomu, pri plytkom dýchaní len 7 až 10 litrov. V súčasnosti už len málokto z nás dýcha prirodzeným a zdravým spôsobom. V každodennom živote väčšinou nedýchame dostatočne do pľúc, čím je náš organizmus nedostatočne zásobený kyslíkom. Plytké dýchanie je zrkadlom nášho vnútra a je úzko spojené s tým, čo v danej chvíli prežívame. Môžeme to pozorovať napríklad pri strese, pracovnom napätí, prežívaní strachu, pocitoch úzkosti, pri starostiach, nespokojnosti, alebo keď sa rozčúlime. Vtedy dýchame príliš rýchlo a povrchne, čo nepriaznivo vplýva na naše zdravie, ale aj emócie a vnútornú rovnováhu. Plytké dýchanie je preto potrebné odstrániť a zautomatizovať náš dych tak, aby bol hlboký a pomalší. Pokojné, rovnomerné a hlboké dýchanie je totižto cesta k vnútornej harmónii tela, mysle aj duše.

Tri základné typy dychu

Dýchanie sprevádza niekoľko fáz Ide o nádych, výdych a dychovú pauzu. Jedna fáza prechádza plynule do druhej, pričom nádych by mal byť približne rovnako dlhý ako výdych. Dychovú pauzu robíme spontánne, podľa potreby nádychu. Pri nádychu sa napínajú dychové svaly a pri výdychu zase dochádza k ich uvoľneniu. V technike dýchania rozoznávame tri základné variácie dychu: brušný alebo bránicový dych, hrudný dych a podkľúčny dych.

Brušný alebo bránicový dych: Pri nádychu klesá bránica nadol, pričom dochádza k stlačeniu brušných orgánov a brušná stena sa vysúva dopredu. S výdychom vystupuje bránica naspäť nahor a brušná stena sa zase vracia do pôvodnej polohy. Narozdiel od nádychu, výdych je spontánny a neovplyvňujeme ho. Brušný dych umožňuje plné využitie kapacity pľúc, prirodzeným spôsobom spomaľuje a prehlbuje dýchanie a podporuje uvoľnenie. Brušné dýchanie využívajú viac muži ako ženy.

Hrudný dych: S nádychom a nadvihnutím rebier rozpíname hrudník, s výdychom necháme rebrá klesnúť do pôvodnej polohy. Pri tomto dýchaní sa vzduch dostáva do stredných oblastí pľúc, tie sa však plnia menej ako pri brušnom dýchaní a dych je rýchlejší a plytší. Hruďou dýchame hlavne v situáciách, kedy sme v strese, pociťujeme nervozitu či napätie. Pri takomto podvedomom zrýchlenom dýchaní sa naše duševné rozpoloženie zhoršuje a pretrváva. V takýchto chvíľach je dôležité, aby sme si uvedomili svoj dych, prehĺbili ho a vedome dýchali bruchom.

Podkľúčny dych: Vzduch prúdi do hrotov pľúc. S nádychom sa dvíha horná časť hrudníka spolu s kľúčnymi kosťami a s výdychom zase klesá. Dych je veľmi rýchly a povrchný. Takto zvykneme dýchať pri strachu, silnom strese a nedostatku vzduchu.

Ako dýchať správne?

Zdravý a prirodzený dych zahŕňa všetky tri typy dychu. Tieto sa spájajú do tzv. plynulej dychovej vlny, ktorá prebieha s nádychom zdola nahor a pri výdychu zhora nadol. Pri správnom dýchaní sa brucho s nádychom vysúva dopredu a hrudník sa rozpína, s výdychom sa zase hrudník a brucho vracajú späť do pôvodnej polohy. Keď dýchame takýmto spôsobom, prirodzene a nenásilne využívame celú kapacitu pľúc. Pomalé a plynulé dýchanie stimuluje mozgovú činnosť, značne uľahčuje činnosť srdca a zlepšuje funkciu vnútorných orgánov.

Chyby pri dýchaní

Na chybný spôsob dýchania vplývajú rôzne faktory. Môžu to byť zdravotné problémy akými sú srdcovo-cievne poruchy, žalúdočné problémy, bolesti chrbtice alebo prechladnutie. To, ako dýchame má na svedomí aj spôsob, akým sedíme a držíme telo. Nesprávne dýchanie je úzko spojené taktiež s nedostatkom pohybu, ale aj s módnymi trendmi. Na tie doplácajú hlavne ženy. Keďže chcú pôsobiť štíhlejšie a pôvabnejšie, sťahujú bruchá, zaťahujú opasky, obliekajú sa do tesných a málo pružných šiat. Naviac majú ženy väčšinou pružnejší hrudník v porovnaní s mužmi, v dôsledku čoho dýchajú s menším vdychovým úsilím a prevažuje u nich hrudníkové dýchanie. Častou chybou pri dýchaní teda býva, že s nádychom síce roztiahneme hrudník, ale brucho necháme stiahnuté namiesto toho, aby sme ho vysunuli dopredu, čím sa obmedzuje prirodzený brušný dych. Ďalšou chybou je, že dýchame ústami. Zásadou správneho dýchania je nádych nosom. Keď vdychujeme vzduch nosom, zbavujeme sa mikróbov, prachu a iných nečistôt. V nose sa vzduch prečisťuje, zvlhčuje a zohrieva. Nos má funkciu filtra a vďake nemu sa do pľúc dostáva očistený, zahriaty a zvlhčený vzduch.

Tip: Chcete si vyskúšať správne dýchanie? Položte si ruku na brucho a uvoľnite sa. Sústreďte sa na svoj dych, pričom sa nadychujte nosom. Vzduch nechávate prúdiť cez brucho do plných pľúc a potom ho zase voľne vypúšťajte ústami von. Takéto cvičenie môže slúžiť aj ako rýchla uvoľňovacia technika napríklad pri strese, alebo keď sa potrebujete upokojiť či skoncentrovať sa na niečo dôležité. Hlboké dýchanie môžete praktizovať kedykoľvek a kdekoľvek. A to v stoji, sede alebo v ľahu, ba dokonca úplne nenápadne bez toho, aby si vás niekto všimol.

Joga vás naučí správne dýchať

Jedna z ciest k správnemu a zdravému dýchaniu je joga. Práve prostredníctvom jogových cviční si človek uvedomí svoj dych a ten potom dokáže v bežnom živote vedome ovplyvňovať. Pomocou jogy sa môžeme naučiť zvládať problémové situácie s chladnejšou hlavou a pokojnejším dychom. Precvičovanie pránájámy (dychových techník) má na váš nervový systém veľmi upokojujúce účinky. Dychové cvičenia pomáhajú uvoľniť telo aj myseľ a navodzujú pocit vnútornej pohody. Pokojné, rovnomerné a hlboké dýchanie je pre naše zdravie veľmi dôležité a v joge sa na to kladie dôraz. Jednotlivé dychové techniky ovplyvňujú náš organizmus na všetkých úrovniach. Po telesnej stránke pomáhajú prečisťovať krv, posilňujú pľúca a srdce, normalizujú krvný tlak. Využívajú sa v lekárstve ako podporná liečba a pôsobia nielen pri terapii, ale aj ako prevencia a zvyšujú odolnosť organizmu proti nákazám. Omladzujú naše telo a majú nesmierne liečivú hodnotu aj na našu dušu. Dodávajú nám vitálnu energiu a mnohí ich praktizujú, aby si zlepšili koncentráciu a zbavili sa nežiadaného napätia, nervozity či úzkosti. Upokojujú stav mysle, pomáhajú nám usporiadať si myšlienky a prispievajú k duševnej rovnováhe.

Sústreďte sa na svoj dych

Nielen joga, ale samozrejme všetky telesné cvičenia vedú k prekysličeniu mozgu. Či už je to aerobik, behanie, plávanie alebo krátka prechádzka, po každej športovej aktivite sa cítime uvoľnenejšie, stabilizuje sa nám tep srdca a upokojí sa dych. Cítime sa pokojnejšie a šťastnejšie. Súčasťou telesnej aktivity sú totižto rôzne dychové cvičenia, ktoré posilňujú dýchacie svalstvo, zvyšujú pohyblivosť hrudného koša a tým vlastne zvyšujú vitálnu kapacitu pľúc. Pôsobia na utváranie správneho držania tela, hlavne v oblasti hrudnej časti chrbtice. Hlboké a riadené dýchanie spolu s vedomým uvoľnením svalstva prispieva k celkovému upokojeniu nervovej sústavy. Dôležité je, aby sme nielen pri športe, ale aj v každodennom živote dýchali správne. Alfou a omegou správneho dýchania je dýchať zhlboka a pomaly. Ak sa chcete poriadne zhlboka nadýchnuť, musíte sa najskôr poriadne zhlboka vydýchnuť - vytlačiť z pľúc čo najviac vzduchu. Čím hlbšie dýchame, tým je náš dych pomalší a plynulejší a do pľúc sa dostáva oveľa väčšie množstvo kyslíka aj životnej sily ako pri plytkom dýchaní. Skúste sa preto v každodenných životných situáciách koncentrovať na svoj dych a dookola si opakovať: dýchať do plných pľúc!

Autor
Gabriela Kubaljaková